3
7

KHL: Po raz pierwszy w tym sezonie Awtomobilist pożegnał się z fotelem lidera (WIDEO)

Szóstej porażki w bieżącej kampanii doznał wczoraj zespół z Jekaterynburga, co przy jednoczesnej wygranej CSKA w „wojskowych derbach” z SKA St.Petersburg, przesądziło o zmianie lidera w KHL. Od 25 listopada są nim moskiewscy „Czerwonoarmiejcy”.

Awtomobilistowi nie pomogła nawet zmiana bramkarza. W zespole Andrieja Martemianowa zadebiutował pozyskany z Nieftiechimika 25-letni Andriej Makarow. „Kierowcy” przegrali czwarty mecz z ostatnich pięciu. 24 sekundy przed końcem drugiej tercji Nigel Dawes w okresie gry w przewadze dał ekipie z Jekaterynburga prowadzenie 3:2. Gdy zegar wskazywał 50 minutę gry Jiři Sekáč po raz drugi pokonał Makarowa, doprowadzając do remisu. Zwycięskiego gola dla Ak Barsu strzelił Rob Klinkhammer, a trzecią asystą w tym spotkaniu popisał się Dienis Zaripow. Drugie kluczowe podanie przy tej akcji zaliczył Justin Azevedo.

Cztery razy wychodził na prowadzenie zespół z Magnitogorska w rozegranym u siebie meczu z Nieftiechimikiem. Już po trzech minutach na 1:0 strzelił Michal Buliř. Czech ponownie trafił do siatki przy stanie 2:2. Wiktor Antipin dał podopiecznym Josefa Jandača prowadzenie 2:0, ale goście doprowadzili do wyrównania po strzałach Emila Galimowa oraz Ilji Arkałowa. Remis na 3:3 zapewnił ekipie z Niżniekamska wracający po jednomeczowym zawieszeniu Joonas Nättinen. Po 60 minutach gry wynik meczu pozostawał nierozstrzygnięty. Matt Elisson w dogrywce zapewnił Mietałłurgowi wygraną, a drugą asystę w tym spotkaniu zaliczył Dennis Rasmussen.

Traktor prowadził u siebie z Torpedo 2:0. Udział przy obu golach miał Nick Bailen. Amerykanin z białoruskim paszportem otworzył wynik spotkania, a następnie asystował przy bramce Ryana Stoa. Goście mieli jednak w swoich szeregach super trio: Philip Holm, Andy Miele oraz Andrew Calof. Dzięki świetnie rozgrywanym przewagom, wymienieni wyżej hokeiści odwrócili losy meczu i wyprowadzili ekipę z Niżnego Nowogrodu na 3:2. Szwed Holm zdobył dwa gole i zaliczył asystę. Miele zanotował dwa kluczowe podania, natomiast Calof punktował za bramkę i asystę. 27-letni Kanadyjczyk podwyższył rezultat na 4:2 dla Torpedo. Kontaktowe trafienie zadał Andriej Jerofiejew. Był to debiutancki gol w KHL tego 23-latka. Miele ustalił rezultat końcowy na 5:3 dla gości.

Ilja Nikulin swoimi dwoma trafieniami zapewnił moskiewskiemu Dinamu wygraną w Czerepowcu. Przy golu otwierającym wynik meczu asystował mu Wadim Szypaczow, natomiast przy bramce wygrywającej Dmitrij Kagarlicki. Oba trafienia padły w czasie gry w przewadze gości. Dla gospodarzy na 1:1 wyrównał Czech Matěj Stránský.

Meczem soboty był pojedynek „wojskowych”. CSKA Moskwa po raz trzeci w tym sezonie pokonał SKA St.Petersburg, powtarzając wynik z ostatniego spotkania tych drużyn, które odbyło się trzy tygodnie temu. Wtedy również stołeczni pokonali rywali 3:1. Zaczęło się dobrze dla podopiecznych Ilji Worobjowa. Pierwszego gola w meczu zdobył Nikołaj Prochorkin. Jak się okazało, była to jedyna sytuacja, w której skapitulował Ilja Sorokin. Tuż przed drugą przerwą stan meczu wyrównał Anton Slepyszew. Asystę zaliczył Iwan Telegin, który ustalił wynik końcowy tego pojedynku. Gola wygrywającego zapisał na swoje konto Michaił Grigorienko.

Po raz czwarty w tym sezonie z „czystym kontem” zakończył występ Aleksandr Łazuszyn. Bramkarz Kunlun Red Star obronił wszystkie 31 strzałów hokeistów HK Soczi. Chińczycy w każdej z tercji zdobywali kolejnego gola. Rozpoczął Cory Kane, natomiast ostatni na listę strzelców wpisał się Brandon Yip, który zaliczył asystę przy bramce Kane’a. Gola na 2:0 zdobył Ville Lajunen. Wojtek Wolski oddał 5 strzałów, najwięcej ze wszystkich graczy pekińskiej ekipy. Polak grał blisko 15 i pół minuty.

Saławat Jułajew Ufa obchodził w niedzielę 57. rocznicę powstania. Zespół ze stolicy Baszkortostanu uczcił swoje święto efektowaną wygraną 6:1 nad Dynamą Mińsk. Cztery asysty w tym spotkaniu zaliczył Linus Omark. W ekipie Andrieja Sidorenki, byłego selekcjonera reprezentacji Polski i oświęcimskiej Unii najwięcej strzałów tradycyjnie oddał Patrick Wiercioch. Syn polskich emigrantów 5-krotnie próbował pokonać Juhę Metsolę. Grał nieco ponad 20 minut, z czego 120 sekund spędził w boksie kar. Zakończył z wynikiem -2 w rankingu +/-.

Łokomotiw Jarosław przegrywał już u siebie z Barysem Astana 1:3, po czym wygrał mecz 5:3. Jegor Awierin otworzył i zamknął wynik bramkowy tego spotkania. Po jego pierwszym trafieniu nastał czas na gole Kazachów. Wśród trzech bramek Barysu, dwie były premierowe. Walerij Oriechow zadał debiutanckie trafienie w KHL, a Kiriłł Paniukow strzelił po raz pierwszy w tym sezonie. Oriechow zaliczył również pierwszą asystę, co miało miejsce przy uderzeniu Matthew Frattina. Sygnał do odrabiania strat przez Łokomotiw dał Danił Jurtajkin. Po raz pierwszy w bieżącej edycji do bramki rywali trafił Pawieł Kraskowski. Po jego strzale był remis 3:3. Gola wygrywającego zdobył dla „Kolejarzy” Dienis Aleksiejew.

Awangard Omsk przerwał dwumeczową serię porażek. W Bratysławie wygrał 4:1. Wynik końcowy ustalił Viktor Stålberg. Było to trzeci gol Szweda w szóstym meczu dla nowego klubu. Dienis Żernow otworzył wynik bramkowy spotkania, po czym dołożył jeszcze gola na 3:1. Obie bramki padły w przewagach. Na 1:1 wyrównał Andrej Meszaros. Trafienie wygrywające należało do Davida Desharnaisa.

24 listopad

Mietałłurg Magnitogorsk – Nieftiechimik Niżniekamsk 4:3 po dogrywce (1:0, 2:3, 0:0, 1:0)

Traktor Czelabińsk – Torpedo Niżny Nowogród 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)

Awtomobilist Jekaterynburg – Ak Bars Kazań 3:4 (0:0, 3:2, 0:2)

Siewierstal Czerepowiec – Dinamo Moskwa 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

CSKA Moskwa – SKA St.Petersburg 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

25 listopad

Kunlun Red Star Pekin – HK Soczi 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Saławat Jułajew Ufa – Dynama Mińsk 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)

Łokomotiw Jarosław – Barys Astana 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)

Slovan Bratysława – Awangard Omsk 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Igor Szestiorkin trzy razy kapitulował w "wojskowych derbach", które jego zespół przegrał po raz trzeci w tym sezonie (fot. cska-hockey.ru).