7

EIHL: Rywale Tauron KH GKS Katowice wygrali trzy mecze w trzy dni (WIDEO)

Niesamowite siły mają hokeiści Belfast Giants, którzy od piątku do niedzieli wygrali trzy spotkania ligowe i strzelili swoim rywalom w tym czasie 16 bramek, sami tracąc przy tym tylko trzy gole. „Giganci” są organizatorami listopadowego turnieju półfinałowego Pucharu Kontynentalnego, w którym zmierzą się w wicemistrzem Polski z Katowic.

W piątek i sobotę podopieczni Adama Keefe’a mierzyli się z byłym klubem Przemysława Odrobnego i Mikołaja Łopuskiego, czyli Milton Keynes Lightning. Obecnie w jego szeregach występuje dwóch graczy związanych w przeszłości z polską ligą. Czeski lewoskrzydłowy Radek Meidl to były gracz Polonii Bytom i Orlika Opole, z którego to klubu przeszedł do podlondyńskiej ekipy. Po zakończeniu poprzedniego sezonu i wywalczeniu tytułu mistrza Polski z GKS-em Tychy do Milton Keynes odszedł fiński napastnik Joonas Huovinen. Ekipę z Milton Keynes prowadzi Doug McKay, trener Orlika Opole w kampanii 2016/17.

Bardzo dobrze zaprezentował się w piątkowym spotkaniu z „Błyskawicami” bramkarz Tyler Beskorowany, który obronił 29 strzałów rywali. Kanadyjczyk zanotował skuteczność interwencji na poziomie 96,66%. Pierwsza tercja zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem gospodarzy. Gola zdobył Francis Beauvillier, któremu asystował Blair Riley. 32-letni Kanadyjczyk również wpisał się na listę strzelców ustalając wynik końcowy spotkania w 49. minucie. Była to jedna z trzech bramek zdobytych przez Giants podczas gry w przewadze. Pozostałe zdobyli Kyle Baun i Patrick Dwyer. 35-letni Dwyer mający na swoim koncie ponad 400 gier w barwach Carolina Hurricanes asystował również przy bramce na 2:1.

Jedynego gola dla gości zdobył Georgs Golovskovs. Było to trafienie, które mogło zwiazstować większe emocje w tym spotkaniu, bowiem dawało wyrównanie „Błyskawicom”. Tak się jednak nie stało, gdyż gospodarze strzelili następnie 4 bramki, na które hokeiści z Milton Keynes nie potrafili odpowiedzieć i Giants zaliczyli swoją drugą wygraną w lidze w bieżącym sezonie. Pierwszą gwiazdą spotkania wybrano 22-letniego lewoskrzydłowego Lewisa Hooka z Belfastu.

5 października

Belfast Giants – Milton Keynes Lightning 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

1:0 – Francis Beauvillier – Blair Riley, Paul Swindlehurst (16:09)

1:1 – Georgs Golovskovs – Eric Neiley, Andreas Valdix (24:43)

2:1 – Kyle Baun – Kendall McFaull, Patrick Dwyer (36:23, 5/4)

3:1 – Jonathan Boxill – Colin Shields, Lewis Hook (45:36)

4:1 – Patrick Dwyer – Dustin Johner, Hunter Bishop (47:29, 5/4)

5:1 - Blair Riley – David Rutherford, Darcy Murphy (48:45, 5/4)

Strzały: 51 - 30

Kary: 11 - 15

Widzowie: 3077

Nazajutrz po wygranej z Milton Keynes Lightning 5:1, hokeiści z Belfastu wygrali z tym rywalem w jeszcze okazalszych rozmiarach. W sobotę w bramce „Gigantów” znów pojawił się Beskorowany, który w ciągu dwóch tercji poradził sobie z wszystkimi 13 uderzeniami rywali. Trener Keefe postanowił, że na ostatnie 20 minut na tafli pojawi się rezerwowy Stephen Murphy. 36-letni Szkot wzorem swojego kanadyjskiego kolegi również nie dał się pokonać. Obronił 9 strzałów przeciwników.

Pierwszą gwiazdą meczu wybrany został 26-letni napastnik Darcy Murphy, który popisał się hat trickiem. To on otworzył wynik spotkania w 6. minucie i do niego należały dwa ostatnie trafienia soboty. Przy wszystkich z nich asysty zaliczał David Rutherford.

Najskuteczniejszym graczem okazał się Dwyer. Amerykanin strzelił dwie bramki i zanotował trzy kluczowe podania. Z trzema asystami spotkanie zakończył również Josh Roach. „Giganci” zmiażdżyli rywali z Milton Keynes w dwóch meczach ligowych rozegranych w weekend. Bilans bramkowy tych potyczek to 12:1 na korzyść rywali katowickiego GKS-u.

6 października

Belfast Giants – Milton Keynes Lightning 7:0 (2:0, 2:0, 3:0)

1:0 – Darcy Murphy – Patrick Dwyer, David Rutherford (5:03)

2:0 – Patrick Dwyer – Josh Roach, Blair Riley (13:14)

3:0 – Kyle Baun - Patrick Dwyer, Hunter Bishop (26:58, 5/4)

4:0 – Patrick Dwyer - David Rutherford, Josh Roach (35:24)

5:0 – Kyle Baun - Patrick Dwyer, Hunter Bishop (49:07, 5/4)

6:0 – Darcy Murphy - David Rutherford, Francis Beauvillier (50:09, 5/4)

7:0 – Darcy Murphy - David Rutherford, Josh Roach (57:29)

Strzały: 40 - 22

Kary: 8 - 8

Widzowie: 4168

W niedzielę po upływie zaledwie 3 minut gry Ben Lake dał prowadzenie ekipie z Coventry, ale rozpędzeni w ten weekend „Giganci” szybko zniwelowali tę stratę i już po dwóch minutach był remis. Znów na wysokości zadania stanął Kanadyjczyk Murphy. Drużyna z Belfastu przeważała w 1. tercji, o czym przekonuje liczba oddanych strzałów. Goście prowadzili w tym elemencie 15-6.

Obie ekipy wykorzystały dogodne sytuacje, którymi były okresy gry w przewagach. Najpierw doświadczony Dwyer dał pierwsze prowadzenie „Gigantom”, po czym Nicolai Bryhnisveen asystujący przy golu otwarcia wyrównał na 2:2.

Końcówka meczu należała do gości, którzy kończąc idealnie układający się dla nich weekend zaaplikowali rywalom dwie bramki, które przesądziły o ich wygranej. W 56. minucie Blair Riley zdobył gola wygrywającego, a po 71 sekundach Baun zamknął wynik spotkania. Pierwszą gwiazdą meczu uznany został bramkarz ekipy z Irlandii Północnej. Beskorowany poradził sobie z 32 uderzeniami rywali, uzyskując ponad 94% skuteczności obron.

Belfast Giants znajdują się obecnie w wybornej formie, czego odzwierciedleniem jest 4. pozycja w ligowej tabeli ze stratą zaledwie dwóch „oczek” do fotela wicelidera. Podopieczni Keefe’a wygrali 4 z ostatnich pięciu meczów.

7 października

Coventry Blaze – Belfast Giants 2:4 (1:1, 1:3, 0:0)

1:0 – Ben Lake – Jake Hansen, Nicolai Bryhnisveen (3:22)

1:1 – Darcy Murphy - Patrick Dwyer, David Rutherford (5:27)

1:2 – Patrick Dwyer - Josh Roach, Dustin Johner (26:53, 5/4)

2:2 – Nicolai Bryhnisveen – Ben Lake, Kelin Ainsworth (34:40, 5/4)

2:3 – Blair Riley - Francis Beauvillier, Josh Roach (56:00)

2:4 – Kyle Baun - Dustin Johner, Hunter Bishop (57:11)

Strzały: 34 - 32

Kary: 9 - 21

Widzowie: 1942

Najlepszym zawodnikiem EIHL we wrześniu wybrano w internetowym głosowaniu kibiców Shane’a Owena, bramkarza szkockiego Fife Flyers. Były golkiper katowickiego GKS-u zebrał blisko 40% wszystkich głosów, wyprzedzając o blisko 10% kolejnego zawodnika. W zabawie wzięło udział blisko 3000 fanów. Owen wpuścił zaledwie 5 bramek na 148 strzałów, które zostały oddane w jego kierunku. Zanotował 96,73% skuteczności obron.

Były bramkarz GKS-u Katowice Shane Owen najlepszym zawodnikiem września w EIHL (fot. eliteleague.co.uk).