Hokej.net Logo

Draft 2018: Ciekawostki 1. rundy

2018-06-23 18:27 NHL
Draft 2018: Ciekawostki 1. rundy

Kolejny rok zawodnik z Europy znalazł się na szczycie drabinki draftowej, a drugi raz w historii zdarzyło się, że całe podium przypadło w udziale reprezentantom Starego Kontynentu. Przedstawiamy zatem ciekawostki pierwszej rundy.

Zwycięzcami pierwszej rundy tegorocznego draftu odbywającego się w hali American Airlines Center w Dallas byli Szwed Rasmus Dahlin i klub Buffalo Sabres, który tego 18-letniego obrońcę wybrał.


To właśnie dokonanemu przez „Szable” wyborowi, pochodzący z miejscowości Trollhättan młodzian zawdzięcza, iż stał się drugim w historii Szwedem, który w drafcie jako pierwszy znalazł swoją przynależność klubową. Prekursorem był wybrany przez Quebec Nordiques w 1989 roku Mats Sundin.


Dahlin został najwyżej sklasyfikowanym szwedzkim obrońcą w całej historii draftu. Jak to tej pory był nim tegoroczny zdobywca Trofeum imienia Jamesa Norrisa, czyli nagrody dla najlepszego defensora sezonu zasadniczego, Victor Hedman z Tampa Bay Lightning, który draftowany był z „dwójką” przez ten klub w 2009 roku.


Dahlin dołączył do grona siedmiu innych zawodników, którzy nie urodzili się w Ameryce Północnej, a nie przeszkodziło im to, by okazać się najlepszymi w drafcie w danym roku. Wszystko zapoczątkował wspomniany już Sundin, a następnie w 1992 dokonał tego Czech Roman Hamrlik wybrany przez „Błyskawice” z Tampa Bay. Kolejnym hokeistą z kraju naszych południowych sąsiadów był 7 lat później Patrik Štefan, który dołączył do Atlanta Thrashers. Włodarzom tego klubu najwidoczniej przypadł do gustu fakt wybierania europejskich „jedynek”, bo po dwóch latach zdecydowali się na Ilję Kowalczuka, który rozpoczął prawdziwą rosyjską serię. W 2004 Washington Capitals podjęli chyba najlepszą decyzję w swojej historii i zdecydowali się na Aleksandra Owieczkina, a w 2012 Edmonton Oilers wzięli Naila Jakupowa. Europejskie „jedynki” wróciły do łask w ostatnich dwóch latach. W zeszłym roku Szwajcar Nico Hischier trafił do New Jersey Devils.


Ostatnim obrońcą przed Dahlinem, który wybrany został w drafcie z numerem pierwszym był w 2014 Aaron Ekblad dołączony do Florida Panthers. Oprócz nich jeszcze 13 innych defensorów doznało tego zaszczytu, a wśród nich był wspomniany wyżej Hamrlik.


Dla Buffalo Sabres tegoroczny wybór „jedynki” był trzecim takim przypadkiem w historii tego klubu. Dwa poprzednie dotyczyły środkowych ataku: Gilberta Perraulta w 1970 i Pierre’a Turgeona w 1987.


Carolina Hurricanes wykorzystała natomiast przysługujące jej prawo dokonania wyboru zaraz po „Szablach”, co pozwoliło im pozyskać rosyjskiego prawoskrzydłowego Andrieja Swiecznikowa i było czwartym przypadkiem w dziejach tego klubu, kiedy numer drugi padał ich łupem. Poprzednio byli to: Sylvain Turgeon w 1983, Chris Pronger w 1993 i Eric Staal w 2003.


W tym roku całe podium draftowe zajęli Europejczycy, gdyż z numerem trzecim wybrany został Fin Jesperi Kotkaniemi, który trafił do Montreal Canadiens. Taka sytuacja miała miejsce jeszcze tylko w 1999 roku, kiedy to czołową czwórkę stworzyli: Štefan, Daniel Sedin, Henrik Sedin i Pavel Brendl.


2018 NHL Draft, First Round Notes

Drugi raz w historii całe podium draftu zagarnęła Europa. Od lewej: Rasmus Dahlin (nr 1),

Andriej Swiecznikow (nr 2) i Jesperi Kotkaniemi (nr 3).


Obecny rok jest rekordowy dla obrońców, którzy pojawili się w 1. rundzie draftu w liczbie aż czternastu. Do tej pory najliczniejszą grupą było trzynastu defensorów 6 lat temu. Również rekordowo wyglądała tegoroczna liczba Szwedów wybrana w otwierającej rundzie. Ten wynik nie został jednak pobity, a jedynie wyrównany, bowiem w liczbie sześciu przedstawiciele „Trzech Koron” pojawili się już w 1993, 2009 i 2011.


Po raz pierwszy w historii stało się tak, że czołowa szóstka to przedstawiciele 6 różnych krajów, wśród których są: Szwecja, Rosja, Finlandia, USA, Kanada i Czechy. Największą reprezentację mieli Kanadyjczycy (10 zawodników). Po sześciu graczy trafiło z USA i Szwecji. Rosjanie dostarczyli 4 zawodników, a Finowie i Czesi po dwóch przedstawicieli. Swojego „rodzynka” ulokowali również Niemcy.


Jeżeli pod uwagę brać z jakich lig pochodzą przedstawiciele 1. rundy draftu, który odbywa się w Dallas to najwięcej ich dostarczyła OHL (7), a dalej QMJHL (4). Z NTDP oraz szwedzkich SHL i SuperElit było po 3 przedstawicieli. Fińska Liiga, rozgrywki uczelniane NCAA i WHL dostarczyła po dwóch zawodników, a po jednym było z AJHL, USHS Massachusetts, czeskiej Tipsport EHL oraz rosyjskich KHL i MHL.


Kilku zawodników z 1. rundy tegorocznego draftu uczestniczyło już kiedyś w wydarzeniu jakim jest ceremonia naboru do NHL, choć wtedy występowali jedynie w charakterze widzów, kibicujących swoim starszym braciom. Brat Swiecznikowa (nr 2, Carolina Hurricanes), Jewgienij był wybrany z numerem 19 przez Detroit Red Wings w 2015 roku. W ubiegłym sezonie zaliczył 14 spotkań na taflach najlepszej ligi świata. Brat Brady’ego Tkachuka (nr 4, Ottawa Senators), Matthew w 2016 roku z numerem 6 trafił do Calgary Flames i w dwóch debiutanckich dla siebie kampaniach rozegrał 144 mecze zdobywając 97 punktów (37G + 60A). Ich ojciec, Keith Tkachuk w barwach Winnipeg Jets, Phoenix Coyotes, Atlanta Thrashers i St.Louis Blues wystąpił łącznie w 1201 pojedynkach, w których zanotował 1065 „oczek” (538G + 527A). Brat tegorocznej „ósemki”, czyli Adama Boqvista (Chicago Blackhawks), Jesper został wybrany z numerem 36 w zeszłej edycji draftu przez New Jersey Devils.


Znalezione obrazy dla zapytania keith tkachuk brady tkachuk

Keith Tkachuk (w środku) ma mnóstwo pracy przed sobą, jeśli chce przeskoczyć osiągnięcia swojego ojca Keitha, który ma na koncie 1201 meczów w NHL.


W przypadku Nilsa Lundkvista (nr 28, New York Rangers) to nie starszy brat był uczestnikiem naboru, a wujek Jan Sandström, który z numerem 173 trafił do Mighty Ducks od Anaheim w 1999, a mając 40 lat zagrał w ostatnim sezonie Luleå HF w SHL w 18 meczach fazy zasadniczej i trzech pojedynkach play-off.


Z bardzo usportowionej rodziny pochodzi Quintin Hughes (nr 7) pozyskany przez Vancouver Canucks. Jego ojciec Jim ma na swoim koncie wygraną w Pucharze Spenglera w roku 1988, gdzie pojechał wraz z drużyną U.S. Selects, czyli zespołem złożonym z graczy amerykańskich, co można też nazwać pseudo reprezentacją USA, a ponadto był asystentem głównych szkoleniowców w zespołach NCAA, IHL, AHL i Boston Bruins z NHL. Był pierwszym trenerem Manchester Monarchs na zapleczu najlepszej ligi świata oraz Dynama Mińsk w lidze KHL. W latach 2009-2015 piastował w Toronto Maple Leafs funkcję dyrektora do spraw rozwoju zawodników. Jego matka Ellen uprawiała piłkę nożną i bardzo popularne za oceanem lacrosse, ale grała również w hokeja na Uniwersytecie w New Hamsphire z bardzo dobrym skutkiem, bowiem została członkinią kadry narodowej USA. Quintin ma młodszego brata, Jacka, który jest członkiem Programu Rozwoju Kadry Narodowej (NTDP) szykowanym do przyszłorocznego draftu.


Znalezione obrazy dla zapytania quintin hughes

Quintin Hughes wszedł w szeregi ligi NHL, a zatem podąża drogą wyznaczoną przez swojego ojca Jima.


W pierwszym dniu corocznego naboru doszło do trzech wymian pomiędzy klubami, przy czym w jednej z nich częścią transakcji byli zawodnicy. Brooks Orpik i Philipp Grubauer opuścili mistrzowskie Washington Capitals i dołączyli do Colorado Avalanche w zamian za prawo wyboru dziś w nocy w drugiej rundzie (nr 47). Ponadto Ottawa Senators wymienili numer 22 pierwszej rundy z tego roku (pozyskany wcześniej od Pittsburgh Penguins), przekazując go New York Rangers w zamian za numer 26 w tej samej rundzie, pierwotnie należący do Boston Bruins i numer 48 w drugiej rundzie, który przynależał początkowo do New Jersey Devils. St.Louis Blues przejęli od Toronto Maple Leafs ich numer 25 w pierwszej rundzie, a w zamian dostali numer 29 należący pierwotnie do Winnipeg Jets i należący do „Nutek” numer 76 z trzeciej rundy.


Przed rozpoczęciem wczorajszych wyborów doszło do wręczenia klubowi Humboldt Broncos Nagrody Perfekcyjności E.J. McGuire’a, która przyznawana jest od 2015 roku za bycie przykładem doskonałości w związku z prezentowaną siłą charakteru, niezłomnością i atletyzmem. Przypomnijmy, że młodzi hokeiści klubu z Humboldt uczestniczyli w katastrofie, do której doszło 6 kwietnia. Życie straciło wtedy 16 osób z ekipy Broncos, a kolejne 13 doznało różnego stopnia obrażeń w wypadku autobusu, którym drużyna podróżowała na swój mecz w Lidze Juniorskiej Prowincji Saskatchewan (SJHL).


Znalezione obrazy dla zapytania E.J. McGuire Award of Excellence 2018

Moment przyznania klubowi Humboldt Broncos Nagrody Perfekcyjności E.J. McGuire'a.

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
  • Stoleczny1982: Chyba dobra decyzja wysylajac Alana na trybunu. Taki pikus z niego sie stal.
  • Luque: Fucik do toho! ;)
  • 1946KSUnia: Prosze no teraz!!!
  • 1946KSUnia: Ależ to obronił
  • szop: pieknie gramy brawo chlopcy
  • Stoleczny1982: 1. Zabolotny 2. Fucik. 3. Studzinski

    Murray, juz dziekujemy
  • BOBEK: Dla mnie Wronka na trybuny
  • Luque: Strzelmy tego fuksa i zróbmy mecz
  • thpwk: Ale strzały w nogi to firmowa zagrywka z THL ;))
  • BOBEK: Na razie to 3/4 bramki jego wina jeździ bez głowy a odbija się od wszystkich
  • BOBEK: Wygramy w dogrywce
  • Simonn23: To będzie dla chłopaków duży regres, powrót do meczów w polskiej lidze...
  • 1946KSUnia: Za co kara?
  • PanFan1: Kara za ała
  • Oświęcimianin_23: Jak to za co, po co atakował pięścią?
  • Oświęcimianin_23: A ten pseudo komentator na Polsat Sport nigdy nie widzi kary dla Polaków, zawsze sędziowie są źli. Dodatkowo pieprzy takie trzy po trzy.
  • BOBEK: To chyba pasiaki z Polskiej ligi hehe
  • 1946KSUnia: Kurrrrr tylko nie to
  • Luque: Ojj chyba kontuzja Tomka :(((
  • fruwaj: i po Fuciku...
  • 1946KSUnia: BAAARDZO ciężkie zadanie Davida
  • Simonn23: Oby nic groźnego
  • Simonn23: Fucik trzy levele wyżej niż Murray, wielką szkoda
  • fanhookeja: Tomasz trzymaj się
  • unista55: Zdrowia Tomas !
  • kuba17: Oj groźnie to u Fucika wyglądało :(
  • kuba17: Kolano?
  • szop: trener sie usmiechnal po rozmowie z Tomasem bedzie git
  • Stoleczny1982: Chyba Fucik dostal w fucika
  • dzidzio: Czy jakiś strzał dotrze w światło bramki
  • szop: na to wyglada ze mniejszy Fucik oberwal
  • PanFan1: Mamy swoje okazje, a nawet to bardziej Słowacy w tej tercji grają z kontry
  • dzidzio: Nie jesteśmy w stanie wymanewrować Słowaków i nie ma czystej pozycji do strzału
  • 1946KSUnia: Słowacy dziś grają przeciętne zawody
  • szop: Panowie cieszmy sie gra w elicie rreszta sama przyjdzie Nasi walcza
  • Oświęcimianin_23: Ale nam krążek ucieka z kija.
  • 1946KSUnia: Szkoda, że dziś nie wychodzi nic z przodu. Nie ma czystych okazji do bramki, znaczy są ale je zaprzepaszczamy
  • fruwaj: z taką grą jest nadzieja że pokonamy Kazachów
  • 1946KSUnia: Bez konkretów z przodu. Bramkarze robili co mogli
  • fruwaj: Kruczek nie pomógł...
  • Simonn23: Trenować od rana do nocy w dzień wolny grę w przewadze i strzały na bramke
  • botanick: ..bez Fucika..
  • 1946KSUnia: Zabol nie pomógł. Bardzo ciężki moment na wejście. I niesgety zaczyna się sytuacja podobna do meczu z Szwecja. Wynik na styku ale na koniec szybko dajemy sobie wbić kolejne
  • Luque: No cóż Tomasz jednak dawał wiele w tym meczu...
  • fruwaj: teraz Bryku jak żak zagrał..
  • Oświęcimianin_23: Mieli ulgę? Co oni pierd*lą?
  • Alex2023: Bryk gra tragicznie
  • Luque: Ale tak to jest jak się przestaje grać po bramce...
  • Stoleczny1982: Pasuit to jakos sam ze soba gra
  • krych: Mam nadzieję że Unia odpuści sobie Pasia. Najpełniejszy pampers w całej drużynie...
  • fruwaj: wszycsy nasi obrońcy popełniają karygodne błędy...
  • botanick: Akurat Paś jak dla mnie grał chyba najlepiej w ataku.
  • PanFan1: No nic, walczymy - do boju Polska 💪
  • PanFan1: dobranoc waszmościom
  • krych: Paś sytuacje miał ale jak je wykańczał...
  • fruwaj: no cóż... porażka była spodziewana ale gra daje nadzieję na mecz o wszystko z Kazachstanem ale koniecznie Fucik w bramce a reszta spina poślady, gra bez błędów w obronie i poprawia celowniki
  • Luque: Powiem Wam tyle, że oby Fuczik był zdrów, bo z Nim w bramce mamy jakiekolwiek szanse na utrzymanie
  • fruwaj: Paś coś tam jeszcze gra. dla mnie najsłabszy atak to Fraszko-Pasiut-Wronka
  • Simonn23: Powiem tak, po mistrzostwach czas na odmłodzenie kadry
  • botanick: Tatar pochwalił Fucika.
  • krych: O nich to nawet mi się pisać nie chciało
  • Luque: Pasiut bardzo słabo, niestety w tym sezonie już mu nawet opaskę zabrali, no chłop już jest u schyłku
  • Stoleczny1982: Najwyrazniejsza roznica miedzy nami i innymi druzynami to jazda na lyzwach i sprawnosc. Za kazdym razem jak mamy prawie break-away, obronca lapie naszego.
  • fruwaj: dobranoc chopy. jutro trza wstać do roboty...
  • BOBEK: Fruwaj: zgadzam się w 100% Pasiut i Wronka na trybuny
  • krych: Dronie i Kolusza też ten turniej chyba przerósł
  • botanick: Wymieńcie nazwiska lepszych od Wronki,Pasiuta czy Fraszki.
  • Luque: A ja powiem, że największa różnica jest w grze w przewadze... No niczym nie przypominamy tej drużyny z Nottingham gdzie umieliśmy sobie zagrać, tutaj totalnie gramy ten element źle...
  • botanick: Którzy nie grali.
  • Stoleczny1982: Brytole tylko 2 bramki strzelili do tej pory, slabo
  • botanick: Odpowiem za Was,NIE MA LEPSZYCH.
  • Stoleczny1982: Luque - bo inny poziom przeciwnika. Z druzynami Div. 1A lub 1D da sie wolniej rozgrac krazkiem, w elicie to tak szybko jezdza ze od razu doskocza i wybija krazek lub cie rozloza
  • Giovanni: Hejeczka czyli wczoraj byłem blisko w typowaniu 5:0 a tu czwórka w plecy
  • Stoleczny1982: *1B
  • Luque: Liczyłem że Krzysiek Maciaś strzeli fuksa i wrócimy dk gry, szkoda tej kontuzji Tomka może była większa szansa na to żeby ich trochę postawić w stresującej sytuacji
  • Arma: Turniej turniejem, Kalaber niech zostanie i przeprowadzi przesiew na następne lata. Jak ciągle będzie grać Dronią i resztą to zacznie się problem
  • Luque: Ogólnie życzę Krzyśkowi żeby jeszcze coś ustrzelił czy podał komuś w dobrej akcji, bo potrzebujemy kogoś kto się przebije
  • Stoleczny1982: Tez uwazam zwalniajac trenera ktory teraz ma doswiadczenie z ta druzyna bylby blad
  • Simonn23: Jak patrzę ile lat mają nasi obrońcy to wygląda to na kolejne lata bardzo źle
  • Giovanni: Ja sądzę że Jankesi wbiją naszych w tafle w piątek,kurcze potrzebujemy co najmniej 15 takich jak Czerkawski
  • botanick: Cingiel w wywiadzie mówi że Polacy sprawili im dużo problemów,nie pozwoli im grać ładnego hokeja..może mamy za duże wymagania?A spocony był trochę.
  • Giovanni: Ludzie a jak jest z naturalizacją w hokeju ? Ilu może grać w jednej piątce ?? Tak się tylko pytam nie złośliwie
  • Stoleczny1982: Nikt ktory zna realia tego sportu w Polsce nie oczekiwal wygranej
  • botanick: Srać naturalizowanego,SZKOLIĆ.
  • Arma: Ale my nie mamy oczekiwań, mają po prostu próbować
  • J_Ruutu: Niektórzy tutaj tak jęczą jakby spodziewali się że do 1/4 awansujemy :D
  • Stoleczny1982: Gio - IIHF ma przepisy ze naturalizowany musi grac w lidze nowego kraju przez co najmniej dwa lata, moze cos sie zmenilo ale chyba nie
  • Stoleczny1982: Arma - graja jak potrafia
  • Giovanni: Ludzie ja się pytam o naturalizacje ilu może grać w piątce ?? A np na staż nie mozna wysłać do USA lub Kanady
  • J_Ruutu: A coś mi mówi że najbardziej jęczą teraz ci, którzy parę miesięcy temu jęczeli że będziemy dostawać dwucyfrówki od wszystkich.
  • botanick: Tatara w wywiadzie ktoś chyba wodą leje z tyłu..
  • Stoleczny1982: Od Amerykanow moze dostaniemy jeszcze dwucyfrowke
  • Giovanni: Stoleczny dzięki za info, Botanick szkolic ale z czego jak chłopaki wolą kopać gałę
  • Luque: Ruton niektórzy pewnie tego oczekiwali, że Nas pozamiatają... taka wiesz zaściankowa mentalność...
  • Giovanni: Od czasu Czerkawskiego nie mamy wybitnego hokeisty
  • Luque: Natomiast w pełni zgadzam się z Mariuszem Czerkawskim co do przewag... 2 twardzieli na bramkarzu, 3 podania i ładujemy na bramę, a jeden z tych trzech podjeżdża na dobitkę/zebranie krążka
  • Luque: I tak wiemy, że nie rozmontujemy ich i nie podamy sobie mydełka po lodzie do pustaka...
  • Arma: Przede wszystkim jak ktoś ma 15 sezonów na tafli jako obrońca to powinien trafiać w bramkę częściej niż raz na 20 strzałów , nie mówię o golach
  • Luque: Gdzie ja mogę kupić taką koszulkę z Nike'a... taki piękny oryginał :))
  • hanysTHU: Srutututu majtki z drutu.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe