Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2012-01-03 10:11:39
Autor: Jarosław Grabowski

Mistrzostwa Świata U20: Rosja i Finlandia w półfinałach (VIDEO)

Reprezentacje Rosji i Finlandii wygrały wczoraj swoje baraże i zagrają w półfinałach rozgrywanych w kanadyjskiej prowincji Alberta Mistrzostw Świata do lat 20. W półfinale czeka nas rewanż za niesamowity ubiegłoroczny finał Kanada - Rosja.

R E K L A M A

Rosjanom nie udało się wygrać grupy i po raz piąty skazali się na walkę o półfinał w barażu. W zeszłym roku to właśnie na tym etapie rywalizacji narodził się zespół Walerija Bragina, który pokonał wszystkich rywali do końca imprezy i zdobył złoty medal. Wczoraj, tak jak przed rokiem Rosja musiała o zwycięstwo walczyć w dogrywce i znów udało jej się wygrać.

Okoliczności nie były tym razem aż tak dramatyczne, jak w ubiegłorocznym spotkaniu z Finlandią, kiedy młoda "Sborna" musiała w końcówce odrobić dwa gole straty, ale kibice znów obejrzeli bodaj najlepszy jak na razie mecz na turnieju. Przerodził się on w znakomity pojedynek dwóch świetnie dysponowanych bramkarzy - Andrieja Wasilewskiego i Petra Mrázka. Czesi prowadzili od 28. minuty po golu Jakuba Culka, który wykończył świetną akcję Tomáša Hertla, ale Rosjanie odpowiedzieli w 33. minucie wykorzystując jedyny w tym meczu błąd Mrázka.

Czeskiego bramkarza, który dobrze widział strzał i powinien go obronić zaskoczył napastnik Lokomotiwu Jarosław, Daniił Apałkow. Jeśli ktoś liczył jednak, że te trafienia rozwiążą worek z bramkami, to mógł być rozczarowany. Publiczność w Calgary fetowała
Mrázka, gdy ten w końcówce drugiej tercji zatrzymał nogą niemal pewnego zdobycia gola Jarosława Kosowa i gdy w trzeciej obronił kijem strzał Aleksandra Chochłaczewa. Trzecia odsłona to także kilka świetnych interwencji rękawicą zaledwie 17-letniego Wasilewskiego, który wciąż może jeszcze grać w kategorii wiekowej U18.

Czeski bramkarz odwiedził ubiegłoroczny letni kamp SK Karviná, kiedy jeszcze miał od swojego macierzystego klubu HC Vitkovice zakaz startu w reprezentacji.

Rosjanie przez większą część meczu grali bez włączonego do składu na siłę, kontuzjowanego czołowego napastnika, Michaiła Grigorienki, a gdy urazu dłoni doznał Iwan Tielegin, trener Bragin musiał przejść na trzy formacje ataku. W związku z osłabieniem Rosjan wydawało się, że im dłużej trwa mecz, tym większe szanse mają Czesi, by po raz pierwszy od 12 wygrać z Rosją na Mistrzostwach Świata Juniorów. Niepowtarzalna okazja do osiągnięcia tego celu nadarzyła się, gdy w ostatniej minucie trzeciej tercji Nikita Kuczerow otrzymał karę za grę wysoko uniesionym kijem. Czesi nie zdobyli gola do końcowej syreny, ale przez to dogrywkę zaczynali grając przez 74 sekundy 4 na 3.

I tej okazji nie udało im się wykorzystać, a kara Kuczerowa okazała się ostatecznie zbawieniem dla drużyny Bragina. Gdy gracz CSKA Moskwa wrócił na lód był w idealnej okazji, by rozpocząć kontrę, którą skończył trafiając w słupek. Kuczerow dopadł jednak do krążka i podał go do Grigorija Żełdakowa, a ten trafił do bramki dając Rosjanom awans do półfinału. Czescy zawodnicy na lodzie mieli pretensje do sędziów, którzy nie przerwali gry, mimo że na tafli leżał Daniel Krejčí, trafiony w twarz kijem po strzale Kuczerowa. Trener Miroslav
Přerost na konferencji prasowej oceniał jednak sytuację chłodnym okiem. - Nie mówiłbym o krzywdzie. To, co się w tej akcji stało, nie ma żadnego znaczenia. O naszej porażce zdecydowało to, że nie potrafiliśmy wykorzystać przewagi w końcówce - mówił.

Rosjanie tymczasem już są gotowi na mecz z reprezentacją Kanady, który będzie rewanżem za ubiegłoroczny finał, wygrany przez Rosję 5:3, choć po dwóch tercjach było 3:0 dla Kanady. Z obecnego rosyjskiego zespołu w tamtym finale uczestniczył tylko Jewgienij Kuzniecow, który dobrze wie, czego dziś się spodziewać.

Przygniatająca większość z ponad 19 tysięcy widzów, którzy zasiądą w hali Scotiabank Saddledome w Calgary będzie bardzo gorąco dopingować gospodarzy przeciwko największemu hokejowemu wrogowi Kanadyjczyków. - Lubię mecze, w których trybuny są do nas bardzo negatywnie nastawione. To będzie dla nas dodatkowy czynnik motywujący - mówi Kuzniecow, który wszystkie 9 punktów na turnieju w Albercie zdobył w meczu z Łotwą. - Pamiętam zresztą finał z zeszłego roku, kiedy większość Kanadyjczyków wychodziła z hali minutę przed końcem meczu. W historii Mistrzostw Świata Juniorów Rosja grała z Kanadą 18 razy. Wygrała 7, przegrała 10, zremisowała 1 mecz. W meczu innym niż finał Rosjanie nie pokonali Kanady od 2001 roku.

Rosja U20 - Czechy U20 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Skrót meczu Rosja - Czechy

W drugim półfinale zmierzą się dziś inni wielcy rywale światowego hokeja - Szwedzi i Finowie. Reprezentacja Finlandii awansowała do strefy medalowej dzięki pokonaniu we wczorajszym barażu Słowacji 8:5. Choć kibice mogli się cieszyć, że zobaczyli dużo goli, to z meczu nie byli zadowoleni trenerzy i bramkarze. Juraj Šimboch w słowackiej bramce został zresztą zmieniony przez Dominika Riečickiego, gdy w drugiej tercji w ciągu nieco ponad 4 minut wpuścił 3 gole zmieniające wynik ze stanu 2:2 na 2:5. To był decydujący fragment spotkania, a błyszczeli w nim bracia Granlundowie. Mikael najpierw zdobył bramkę w przewadze, a później asystował przy dwóch trafieniach Markusa.

Starszy i sławniejszy z braci kończył mecz z bramką i trzema asystami, co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej turnieju, młodszy do dwóch trafień dołożył asystę, a uzupełniający pierwszy atak Teemu Pulkkinen zaliczył gola i asystę. Swoją pierwszą bramkę na turnieju zdobył również najmłodszy w historii fiński uczestnik Mistrzostw Świata do lat 20, urodzony w 1995 roku Aleksander Barkow, który w tym sezonie SM-Liigi zdobył już 7 goli. Mający rosyjskie korzenie Fin w wieku 16 lat i 4 miesięcy został najmłodszym strzelcem w dziejach MŚJ, bijąc dotychczasowy rekord Sidneya Crosby'ego.

Finlandia awansowała do pierwszej "czwórki" Mistrzostw Świata do lat 20 po raz pierwszy od 2006 roku. Wówczas awans dało jej zwycięstwo nad Szwecją, które pozostaje do dzisiaj ostatnim na MŚJ. Historyczny bilans konfrontacji na tym turnieju jest jednak dla "Małych Lwów" korzystny. Finowie wygrali 14 z 28 spotkań ze Szwecją, przegrali 12, a pozostałe dwa mecze kończyły się remisami. Jeśli liczyć także mecze towarzyskie, to w 104 grach Szwedzi wygrywali 55 razy, Finowie 39, a w 10 potyczkach był remis.

Finlandia U20 - Słowacja U20 8:5 (2:2, 4:1, 2:2)
Widzów: 14 558.

W elicie pozostaje reprezentacja Szwajcarii, która wczoraj w pierwszym meczu grupy walczącej o utrzymanie pokonała Danię po dogrywce 4:3. Bramkę i asystę zaliczył dla "Helwetów" Alessio Bertaggia, a pozostałe gole zdobyli Cedric Schneuwly, Gregory Hoffman (z karnego) i Tanner Richard. Dania zagrała w pełnym składzie, bo trener Todd Bjorkstrand przed meczami o utrzymanie odwiesił pięciu graczy zawieszonych wcześniej za wygłupy podczas konferencji prasowej po przegranym 2:10 spotkaniu z Kanadą. O tym, kto spadnie do I Dywizji zdecyduje prawdopodobnie środowy mecz Duńczyków z Łotwą.

Szwajcaria U20 - Dania U20 4:3 (2:2, 1:1, 0:0, 1:0)

Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
Ewidentny faul przy strzeleniu drugiego gola dla Rosjan najlepiej podsumował czeski bramkarz:on(czyli sędzia)musiał w tym czasie obserwować dziewczyny na trybunach.
Suomi :) !!
0:32 Riha ! hahaha
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

SHOUTNEWS

2014-09-22 23:09 Wyniki Centralnej Ligi Juniorów 5 i 6 kolejki: JKH GKS Jastrzębie - Polonia Bytom 8:5 i 7:4, MMKS Podhale - Naprzód Janów 8:0 i 6:2, Sokoły Toruń - Ciarko PBS Bank 3:5 i 1:5, Zagłębie Sosnowiec - UKH Unia Oświęcim 2:7 i 4:6.

2014-09-22 22:26 W weekend odbyły się dwa spotkania PLHK. Hokeistki MKHL Krynica przegrały 2:8 z Polonią Bytom a MUKS Naprzód Janów uległy UKHK Unii Oświęcim 3:5.

2014-09-20 12:55 We wczorajszym meczu sparingowym Unii Oświęcim z nowotarskim Podhalem nie wystąpił środkowy biało-niebieskich Kamil Kalinowski oraz golkiper "Szarotek" Ondřej Raszka. "Kalinoś" ma złamany palec w ręce, a Raszka ma problemy ze stawem skokowym.

2014-09-19 20:34 Kamil Kosowski przesiedział na ławce cały piątkowy mecz słowackiej ekstraklasy pomiędzy MsHK Żylina, a HKm Zwoleń. W bramce ekipy z Żyliny stał Filip Landsman, a zespół Polaka przegrał 1:4.

2014-09-19 19:57 Unia Oświęcim pokonała MMKS Podhale Nowy Targ 5:3. Bramki dla oświęcimian zdobyli Peter Tabaček (25.), Marcin Jaros (28.), Jerzy Gabryś (33.), Maciej Szewczyk (37.) i Wojciech Wojtarowicz (39.). Dla „Szarotek” trafiali Mateusz Michalski (4.) i Kasper Bryniczka (8., 14.).

2014-09-19 19:15 Po dwóch tercjach Unia Oświęcim prowadzi z Podhalem Nowy Targ 5:3. Bramki dla oświęcimian zdobyli Peter Tabaček (25.), Marcin Jaros (28.), Jerzy Gabryś (33.), Maciej Szewczyk (37.) i Wojciech Wojtarowicz (39.). Dla „Szarotek” trafiali Mateusz Michalski (4.) i Kasper Bryniczka (8., 14.)

2014-09-19 18:28 Po pierwszej tercji Unia Oświęcim przegrywa z Podhalem Nowy Targ 0:3. Bramki dla „Szarotek” zdobyli Mateusz Michalski (4.) i Kasper Bryniczka (8., 14.)

2014-09-19 18:05 Jeden z najlepszych zawodników w historii czeskiego hokeja, Jaromir Jagr, ogłosił, że nie zamierza kończyć kariery. Jeśli pozwoli mu na to zdrowie, chcę grać do 50. roku życia.

2014-09-19 16:58 Trwa relacja live z pierwszych w tym sezonie derbów czeskiej ekstraligi pomiędzy HC Oceláři Trzyniec i HC Vitkovice Steel z udziałem Arona Chmielewskiego. Relacja live, video bramek i statystyki z tego meczu - KLIKNIJ.

2014-09-17 10:32 Dwóch wychowanków Stoczniowca Gdańsk Dawid Maj i Mateusz Strużyk rozpoczęli treningi z MKHL Krynica.

2014-09-16 21:18 W przegranym spotkaniu z JKH GKS Jastrzębie 0:6 trener Cracovii Rudolf Rohaček przyglądał się czeskiemu obrońcy Davidowi Turoňowi. Wychowanek HC Havířov ostatnio występował we Włoszech. W barwach Fassy rozegrał 19 spotkań, w których zdobył 2 bramki i zanotował 7 asyst.

2014-09-16 21:16 Działacze Orlika Opole sięgnęli po kolejnego wychowanka. Tym razem do klubu wrócił Bartłomiej Bychawski, który ostatnio przywdziewał barwy Polonii Bytom. 23-letni obrońca zdobył gola w dzisiejszym sparingu przeciwko swoim niedawnym kolegom.

2014-09-16 20:30 Hokeiści Orlika Opole pokonali Polonię Bytom 6:4. Bramki dla Orlika: Wirolajnen 2, Harchorik, Obrał, Bychawski i Kiviranta.

2014-09-16 19:21 Po pierwszej tercji JKH GKS Jastrzębie prowadzi z Comarch Cracovią 2:0. Bramki zdobyli Polodna i Bordowski

2014-09-16 19:00 Po pierwszej tercji Orlik Opole przegrywa z Polonią Bytom 2:3. Bramki zdobyli: Wirolajnen 2 - Meidl, Przygodzki, Banaszczak.

2014-09-15 22:33 Niedzielne wyniki 4 kolejki CLJ: JKH GKS Jastrzębie - UKH Unia Oświęcim 2:5, MUKS Naprzód Janów - TMH Polonia Bytom 8:2, UKS Zagłębie Sosnowiec - MKS Sokoły Toruń 6:3, Ciarko PBS Bank - MMKS Podhale 3:2 k.

2014-09-14 16:06 Bartłomiej Bychawski wróci do Orlika Opola? Według Nowej Trybuny Opolskiej, taki scenariusz jest możliwy.

23-letni defensor występuje obecnie w barwach Polonii Bytom.

2014-09-14 12:03 Prezes PZHL Dawid Chwałka będzie dzisiaj gościem audycji "Trzecia Strona Medalu" w Radiowej Trójce.

2014-09-13 22:26 Dzisiejsze wyniki 3 kolejki CLJ: JKH GKS Jastrzębie - UKH Unia Oświęcim 5:6, MUKS Naprzód Janów - TMH Polonia Bytom 3:7, UKS Zagłębie Sosnowiec - MKS Sokoły Toruń 7:3, Ciarko PBS Bank - MMKS Podhale 8:4

Dzisiejsze wyniki 2 kolejki PLHK: UKHK Unia Oświęcim - TMH Polonia Bytom 6:5 po dogrywce, Stoczniowiec Gdańsk - MKHL Krynica 5:2, Atomówki GKS Tychy - MUKS Naprzód Janów 3:5

2014-09-13 15:50 Tylko 3 drużyny zgłosiły chęć udziału w ukraińskiej lidze hokejowej w sezonie 2014-15. Żeby rozgrywki mogły wystartować musi się znaleźć jeszcze jeden uczestnik.