Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2012-01-03 10:11:39
Autor: Jarosław Grabowski

Mistrzostwa Świata U20: Rosja i Finlandia w półfinałach (VIDEO)

Reprezentacje Rosji i Finlandii wygrały wczoraj swoje baraże i zagrają w półfinałach rozgrywanych w kanadyjskiej prowincji Alberta Mistrzostw Świata do lat 20. W półfinale czeka nas rewanż za niesamowity ubiegłoroczny finał Kanada - Rosja.

R E K L A M A

Rosjanom nie udało się wygrać grupy i po raz piąty skazali się na walkę o półfinał w barażu. W zeszłym roku to właśnie na tym etapie rywalizacji narodził się zespół Walerija Bragina, który pokonał wszystkich rywali do końca imprezy i zdobył złoty medal. Wczoraj, tak jak przed rokiem Rosja musiała o zwycięstwo walczyć w dogrywce i znów udało jej się wygrać.

Okoliczności nie były tym razem aż tak dramatyczne, jak w ubiegłorocznym spotkaniu z Finlandią, kiedy młoda "Sborna" musiała w końcówce odrobić dwa gole straty, ale kibice znów obejrzeli bodaj najlepszy jak na razie mecz na turnieju. Przerodził się on w znakomity pojedynek dwóch świetnie dysponowanych bramkarzy - Andrieja Wasilewskiego i Petra Mrázka. Czesi prowadzili od 28. minuty po golu Jakuba Culka, który wykończył świetną akcję Tomáša Hertla, ale Rosjanie odpowiedzieli w 33. minucie wykorzystując jedyny w tym meczu błąd Mrázka.

Czeskiego bramkarza, który dobrze widział strzał i powinien go obronić zaskoczył napastnik Lokomotiwu Jarosław, Daniił Apałkow. Jeśli ktoś liczył jednak, że te trafienia rozwiążą worek z bramkami, to mógł być rozczarowany. Publiczność w Calgary fetowała
Mrázka, gdy ten w końcówce drugiej tercji zatrzymał nogą niemal pewnego zdobycia gola Jarosława Kosowa i gdy w trzeciej obronił kijem strzał Aleksandra Chochłaczewa. Trzecia odsłona to także kilka świetnych interwencji rękawicą zaledwie 17-letniego Wasilewskiego, który wciąż może jeszcze grać w kategorii wiekowej U18.

Czeski bramkarz odwiedził ubiegłoroczny letni kamp SK Karviná, kiedy jeszcze miał od swojego macierzystego klubu HC Vitkovice zakaz startu w reprezentacji.

Rosjanie przez większą część meczu grali bez włączonego do składu na siłę, kontuzjowanego czołowego napastnika, Michaiła Grigorienki, a gdy urazu dłoni doznał Iwan Tielegin, trener Bragin musiał przejść na trzy formacje ataku. W związku z osłabieniem Rosjan wydawało się, że im dłużej trwa mecz, tym większe szanse mają Czesi, by po raz pierwszy od 12 wygrać z Rosją na Mistrzostwach Świata Juniorów. Niepowtarzalna okazja do osiągnięcia tego celu nadarzyła się, gdy w ostatniej minucie trzeciej tercji Nikita Kuczerow otrzymał karę za grę wysoko uniesionym kijem. Czesi nie zdobyli gola do końcowej syreny, ale przez to dogrywkę zaczynali grając przez 74 sekundy 4 na 3.

I tej okazji nie udało im się wykorzystać, a kara Kuczerowa okazała się ostatecznie zbawieniem dla drużyny Bragina. Gdy gracz CSKA Moskwa wrócił na lód był w idealnej okazji, by rozpocząć kontrę, którą skończył trafiając w słupek. Kuczerow dopadł jednak do krążka i podał go do Grigorija Żełdakowa, a ten trafił do bramki dając Rosjanom awans do półfinału. Czescy zawodnicy na lodzie mieli pretensje do sędziów, którzy nie przerwali gry, mimo że na tafli leżał Daniel Krejčí, trafiony w twarz kijem po strzale Kuczerowa. Trener Miroslav
Přerost na konferencji prasowej oceniał jednak sytuację chłodnym okiem. - Nie mówiłbym o krzywdzie. To, co się w tej akcji stało, nie ma żadnego znaczenia. O naszej porażce zdecydowało to, że nie potrafiliśmy wykorzystać przewagi w końcówce - mówił.

Rosjanie tymczasem już są gotowi na mecz z reprezentacją Kanady, który będzie rewanżem za ubiegłoroczny finał, wygrany przez Rosję 5:3, choć po dwóch tercjach było 3:0 dla Kanady. Z obecnego rosyjskiego zespołu w tamtym finale uczestniczył tylko Jewgienij Kuzniecow, który dobrze wie, czego dziś się spodziewać.

Przygniatająca większość z ponad 19 tysięcy widzów, którzy zasiądą w hali Scotiabank Saddledome w Calgary będzie bardzo gorąco dopingować gospodarzy przeciwko największemu hokejowemu wrogowi Kanadyjczyków. - Lubię mecze, w których trybuny są do nas bardzo negatywnie nastawione. To będzie dla nas dodatkowy czynnik motywujący - mówi Kuzniecow, który wszystkie 9 punktów na turnieju w Albercie zdobył w meczu z Łotwą. - Pamiętam zresztą finał z zeszłego roku, kiedy większość Kanadyjczyków wychodziła z hali minutę przed końcem meczu. W historii Mistrzostw Świata Juniorów Rosja grała z Kanadą 18 razy. Wygrała 7, przegrała 10, zremisowała 1 mecz. W meczu innym niż finał Rosjanie nie pokonali Kanady od 2001 roku.

Rosja U20 - Czechy U20 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Skrót meczu Rosja - Czechy

W drugim półfinale zmierzą się dziś inni wielcy rywale światowego hokeja - Szwedzi i Finowie. Reprezentacja Finlandii awansowała do strefy medalowej dzięki pokonaniu we wczorajszym barażu Słowacji 8:5. Choć kibice mogli się cieszyć, że zobaczyli dużo goli, to z meczu nie byli zadowoleni trenerzy i bramkarze. Juraj Šimboch w słowackiej bramce został zresztą zmieniony przez Dominika Riečickiego, gdy w drugiej tercji w ciągu nieco ponad 4 minut wpuścił 3 gole zmieniające wynik ze stanu 2:2 na 2:5. To był decydujący fragment spotkania, a błyszczeli w nim bracia Granlundowie. Mikael najpierw zdobył bramkę w przewadze, a później asystował przy dwóch trafieniach Markusa.

Starszy i sławniejszy z braci kończył mecz z bramką i trzema asystami, co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej turnieju, młodszy do dwóch trafień dołożył asystę, a uzupełniający pierwszy atak Teemu Pulkkinen zaliczył gola i asystę. Swoją pierwszą bramkę na turnieju zdobył również najmłodszy w historii fiński uczestnik Mistrzostw Świata do lat 20, urodzony w 1995 roku Aleksander Barkow, który w tym sezonie SM-Liigi zdobył już 7 goli. Mający rosyjskie korzenie Fin w wieku 16 lat i 4 miesięcy został najmłodszym strzelcem w dziejach MŚJ, bijąc dotychczasowy rekord Sidneya Crosby'ego.

Finlandia awansowała do pierwszej "czwórki" Mistrzostw Świata do lat 20 po raz pierwszy od 2006 roku. Wówczas awans dało jej zwycięstwo nad Szwecją, które pozostaje do dzisiaj ostatnim na MŚJ. Historyczny bilans konfrontacji na tym turnieju jest jednak dla "Małych Lwów" korzystny. Finowie wygrali 14 z 28 spotkań ze Szwecją, przegrali 12, a pozostałe dwa mecze kończyły się remisami. Jeśli liczyć także mecze towarzyskie, to w 104 grach Szwedzi wygrywali 55 razy, Finowie 39, a w 10 potyczkach był remis.

Finlandia U20 - Słowacja U20 8:5 (2:2, 4:1, 2:2)
Widzów: 14 558.

W elicie pozostaje reprezentacja Szwajcarii, która wczoraj w pierwszym meczu grupy walczącej o utrzymanie pokonała Danię po dogrywce 4:3. Bramkę i asystę zaliczył dla "Helwetów" Alessio Bertaggia, a pozostałe gole zdobyli Cedric Schneuwly, Gregory Hoffman (z karnego) i Tanner Richard. Dania zagrała w pełnym składzie, bo trener Todd Bjorkstrand przed meczami o utrzymanie odwiesił pięciu graczy zawieszonych wcześniej za wygłupy podczas konferencji prasowej po przegranym 2:10 spotkaniu z Kanadą. O tym, kto spadnie do I Dywizji zdecyduje prawdopodobnie środowy mecz Duńczyków z Łotwą.

Szwajcaria U20 - Dania U20 4:3 (2:2, 1:1, 0:0, 1:0)

Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
Ewidentny faul przy strzeleniu drugiego gola dla Rosjan najlepiej podsumował czeski bramkarz:on(czyli sędzia)musiał w tym czasie obserwować dziewczyny na trybunach.
Suomi :) !!
0:32 Riha ! hahaha
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

SHOUTNEWS

2016-02-12 21:15 Hokeiści Polonii Bytom po rzutach karnych pokonali JKH GKS Jastrzębie 2:1. Bramki w regulaminowych sześćdziesięciu minutach zdobyli Błażej Salamon i Jakub Stasiewicz, a decydujący rzut karny wykona Dmytro Demjaniuk.

2016-02-12 20:25 W dzisiejszym sparingu hokeiści Ciarko PBS Bank STS Sanok przegrali z Orlikiem Opole 0:1. Jedynego gola w 41. minucie zdobył Bartłomiej Bychawski.

2016-02-11 00:49 Działacze Polonii Bytom po dwóch spotkaniach rozstali się z obrońcą Lukášem Popela, którego wcześniej pożegnali w Oświęcimiu. Niespełna 28-letni Czech sezon dokończy w słowackiej I lidze w drużynie HC Penguins Preszów.

2016-02-09 16:19 Adam Bagiński wygrał 7. edycję plebiscytu „Tyskie Laury Sportowe”, organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz redakcję „Twoich Tychów”.

2016-02-04 21:45 Poznaliśmy godziny meczów sparingowych między Comarch Cracovią, a TatrySki Podhalem Nowy Targ. Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 lutego (czwartek) o godz. 18:00 w Nowym Targu, natomiast dzień później 12 lutego w piątek o godz. 17:30 drużyny zmierzą się w Krakowie.

2016-02-04 17:05 Spółka Tyski Sport S.A. zarządzająca m.in. sekcją hokeja w GKS Tychy ma nowego rzecznika prasowego. Michała Rusa, który dotychczas pełnił tę funkcję, zastąpił Krzysztof Trzosek.

2016-02-03 14:38 19, 20 i 23 lutego Comarch Cracovia zmierzy się z Orlikiem Opole w ramach ćwierćfinału Polskiej Hokej Ligi. Informujemy, że spotkanie, które zostanie rozegrane 20 lutego, rozpocznie się o godzinie 20:30, a nie jak wcześniej było zaplanowane o 18:30.

2016-02-02 14:05 Polski Związek Hokeja na Lodzie organizuje konkurs dla wszystkich kibiców, którzy kupili już bilety na kwietniowe mistrzostwa świata 1A w Katowicach. Nagrody to wejściówki wraz z przejazdem do Budapesztu na mecz Węgry – Polska, który odbędzie się w niedzielę 14 lutego w hala Papp László Sportaréna. Sprawdź szczegóły konkursu>>>

2016-02-01 02:10 Hokeiści Ciarko PBS Bank STS Sanok zagrają dwa mecze towarzyskie z Orlikiem Opole 12 i 13 lutego w Sanoku.

2016-01-29 01:11 Amerykańscy zawodnicy Dennis McCauley i Louis Liotti, którzy w poprzednim sezonie występowali w barwach Comarch Cracovii, zdecydowali się zakończyć sportowe kariery.

Na podobny krok zdecydował się również Kanadyjczyk z włoskim paszportem Anthony Aquiono, który w sezonie 2013/2014 rozegrał 18 meczów w barwach Ciaro PBS Bank STS Sanok i zdobył w nich 10 bramek oraz zanotował 19 asyst.

2016-01-28 22:47 Kanadyjski hokeista Steven Stamkos otrzymał od swojego obecnego klubu Tampy Bay Lightning propozycję przedłużenia umowy. Według serwisu "Sportsnet.ca" miałby to być ośmioletni kontrakt opiewający na 68 milionów dolarów.

W tym sezonie 25-letni zawodnik rozegrał 49 spotkań, w których zdobył 21 bramek i zanotował 17 asyst. Na ławce kar przesiedział 18 minut.

2016-01-26 19:01 Michal Pšurný, który rozegrał cztery spotkania w Polonii Bytom (bramka i asysta), zakończy sezon w słowackiej ekstralidze. Jego nowym klubem został HK 36 Skalica.

2016-01-26 19:01 Oficjalny serwis słowackiego ekstraligowca SHK 37 Piesztany poinformował, że klub zakończył współpracę z czeskim defensorem Jakubem Kanią. 25-letni zawodnik od soboty trenuje z Podhalem Nowy Targ.

2016-01-24 21:08 Przed miesiącem, 21 grudnia 2015 zmarł w Kazachstanie były reprezentant tego kraju, a w sezonie 1999/2000 zawodnik KKH Katowice, 37-letni Andriej Troszczinski.

2016-01-23 05:59 Były zawodnik HC GKS Katowice, a obecnie gracz HK Nitra Jamie Milam tuż po wygranym meczu 41. kolejki słowackiej Tipsport Ligi 2:1 z MHC Martin, na środku tafli Nitra Aréna oświadczył się swojej partnerce.

2016-01-21 20:24 Były zawodnik Sanoka Kanadyjczyk z włoskim paszportem Anthony Aquino ogłosił zakończenie kariery. W tym sezonie w barwach duńskiego Rungsted zdobył 12 punktów w 32 meczach.

2016-01-21 18:25 W dzisiejszym spotkaniu KHL: Mietałłurg Magnitogorsk - Ak Bars Kazań, zakończonym bezbramkowym remisem, Wojtek Wolski wykonał skuteczne trafienie w pomeczowych najazdach i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

2016-01-21 10:52 Karol Wąsiński opuścił szeregi Zagłębia Sosnowiec i najprawdopodobniej dołączy do zespołu Polonii Bytom. Z zespołem pożegnał się również asystent Piotra Sarnika - Mieczysław Nahunko. Jego miejsce zajął dobrze znany sosnowieckim kibicom - Artur Ślusarczyk.

2016-01-19 10:27 Napastnik Boston Bruins David Krejčí wznowił wczoraj treningi po kontuzji górnych partii ciała, którą odniósł 27 grudnia w meczu przeciwko Ottawie Senators.

2016-01-19 01:22 Na ciekawą wymianę zdecydowali się działacze Anaheim Ducks i Pittsburgh Penguins. Nowym zawodnikiem "Pingwinów" został szwedzki skrzydłowy Carl Hagelin, za którego "Kaczory" otrzymały napastnika Davida Perrona i obrońcę Adama Clendeninga.