Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2012-01-03 10:11:39
Autor: Jarosław Grabowski

Mistrzostwa Świata U20: Rosja i Finlandia w półfinałach (VIDEO)

Reprezentacje Rosji i Finlandii wygrały wczoraj swoje baraże i zagrają w półfinałach rozgrywanych w kanadyjskiej prowincji Alberta Mistrzostw Świata do lat 20. W półfinale czeka nas rewanż za niesamowity ubiegłoroczny finał Kanada - Rosja.

R E K L A M A

Rosjanom nie udało się wygrać grupy i po raz piąty skazali się na walkę o półfinał w barażu. W zeszłym roku to właśnie na tym etapie rywalizacji narodził się zespół Walerija Bragina, który pokonał wszystkich rywali do końca imprezy i zdobył złoty medal. Wczoraj, tak jak przed rokiem Rosja musiała o zwycięstwo walczyć w dogrywce i znów udało jej się wygrać.

Okoliczności nie były tym razem aż tak dramatyczne, jak w ubiegłorocznym spotkaniu z Finlandią, kiedy młoda "Sborna" musiała w końcówce odrobić dwa gole straty, ale kibice znów obejrzeli bodaj najlepszy jak na razie mecz na turnieju. Przerodził się on w znakomity pojedynek dwóch świetnie dysponowanych bramkarzy - Andrieja Wasilewskiego i Petra Mrázka. Czesi prowadzili od 28. minuty po golu Jakuba Culka, który wykończył świetną akcję Tomáša Hertla, ale Rosjanie odpowiedzieli w 33. minucie wykorzystując jedyny w tym meczu błąd Mrázka.

Czeskiego bramkarza, który dobrze widział strzał i powinien go obronić zaskoczył napastnik Lokomotiwu Jarosław, Daniił Apałkow. Jeśli ktoś liczył jednak, że te trafienia rozwiążą worek z bramkami, to mógł być rozczarowany. Publiczność w Calgary fetowała
Mrázka, gdy ten w końcówce drugiej tercji zatrzymał nogą niemal pewnego zdobycia gola Jarosława Kosowa i gdy w trzeciej obronił kijem strzał Aleksandra Chochłaczewa. Trzecia odsłona to także kilka świetnych interwencji rękawicą zaledwie 17-letniego Wasilewskiego, który wciąż może jeszcze grać w kategorii wiekowej U18.

Czeski bramkarz odwiedził ubiegłoroczny letni kamp SK Karviná, kiedy jeszcze miał od swojego macierzystego klubu HC Vitkovice zakaz startu w reprezentacji.

Rosjanie przez większą część meczu grali bez włączonego do składu na siłę, kontuzjowanego czołowego napastnika, Michaiła Grigorienki, a gdy urazu dłoni doznał Iwan Tielegin, trener Bragin musiał przejść na trzy formacje ataku. W związku z osłabieniem Rosjan wydawało się, że im dłużej trwa mecz, tym większe szanse mają Czesi, by po raz pierwszy od 12 wygrać z Rosją na Mistrzostwach Świata Juniorów. Niepowtarzalna okazja do osiągnięcia tego celu nadarzyła się, gdy w ostatniej minucie trzeciej tercji Nikita Kuczerow otrzymał karę za grę wysoko uniesionym kijem. Czesi nie zdobyli gola do końcowej syreny, ale przez to dogrywkę zaczynali grając przez 74 sekundy 4 na 3.

I tej okazji nie udało im się wykorzystać, a kara Kuczerowa okazała się ostatecznie zbawieniem dla drużyny Bragina. Gdy gracz CSKA Moskwa wrócił na lód był w idealnej okazji, by rozpocząć kontrę, którą skończył trafiając w słupek. Kuczerow dopadł jednak do krążka i podał go do Grigorija Żełdakowa, a ten trafił do bramki dając Rosjanom awans do półfinału. Czescy zawodnicy na lodzie mieli pretensje do sędziów, którzy nie przerwali gry, mimo że na tafli leżał Daniel Krejčí, trafiony w twarz kijem po strzale Kuczerowa. Trener Miroslav
Přerost na konferencji prasowej oceniał jednak sytuację chłodnym okiem. - Nie mówiłbym o krzywdzie. To, co się w tej akcji stało, nie ma żadnego znaczenia. O naszej porażce zdecydowało to, że nie potrafiliśmy wykorzystać przewagi w końcówce - mówił.

Rosjanie tymczasem już są gotowi na mecz z reprezentacją Kanady, który będzie rewanżem za ubiegłoroczny finał, wygrany przez Rosję 5:3, choć po dwóch tercjach było 3:0 dla Kanady. Z obecnego rosyjskiego zespołu w tamtym finale uczestniczył tylko Jewgienij Kuzniecow, który dobrze wie, czego dziś się spodziewać.

Przygniatająca większość z ponad 19 tysięcy widzów, którzy zasiądą w hali Scotiabank Saddledome w Calgary będzie bardzo gorąco dopingować gospodarzy przeciwko największemu hokejowemu wrogowi Kanadyjczyków. - Lubię mecze, w których trybuny są do nas bardzo negatywnie nastawione. To będzie dla nas dodatkowy czynnik motywujący - mówi Kuzniecow, który wszystkie 9 punktów na turnieju w Albercie zdobył w meczu z Łotwą. - Pamiętam zresztą finał z zeszłego roku, kiedy większość Kanadyjczyków wychodziła z hali minutę przed końcem meczu. W historii Mistrzostw Świata Juniorów Rosja grała z Kanadą 18 razy. Wygrała 7, przegrała 10, zremisowała 1 mecz. W meczu innym niż finał Rosjanie nie pokonali Kanady od 2001 roku.

Rosja U20 - Czechy U20 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Skrót meczu Rosja - Czechy

W drugim półfinale zmierzą się dziś inni wielcy rywale światowego hokeja - Szwedzi i Finowie. Reprezentacja Finlandii awansowała do strefy medalowej dzięki pokonaniu we wczorajszym barażu Słowacji 8:5. Choć kibice mogli się cieszyć, że zobaczyli dużo goli, to z meczu nie byli zadowoleni trenerzy i bramkarze. Juraj Šimboch w słowackiej bramce został zresztą zmieniony przez Dominika Riečickiego, gdy w drugiej tercji w ciągu nieco ponad 4 minut wpuścił 3 gole zmieniające wynik ze stanu 2:2 na 2:5. To był decydujący fragment spotkania, a błyszczeli w nim bracia Granlundowie. Mikael najpierw zdobył bramkę w przewadze, a później asystował przy dwóch trafieniach Markusa.

Starszy i sławniejszy z braci kończył mecz z bramką i trzema asystami, co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej turnieju, młodszy do dwóch trafień dołożył asystę, a uzupełniający pierwszy atak Teemu Pulkkinen zaliczył gola i asystę. Swoją pierwszą bramkę na turnieju zdobył również najmłodszy w historii fiński uczestnik Mistrzostw Świata do lat 20, urodzony w 1995 roku Aleksander Barkow, który w tym sezonie SM-Liigi zdobył już 7 goli. Mający rosyjskie korzenie Fin w wieku 16 lat i 4 miesięcy został najmłodszym strzelcem w dziejach MŚJ, bijąc dotychczasowy rekord Sidneya Crosby'ego.

Finlandia awansowała do pierwszej "czwórki" Mistrzostw Świata do lat 20 po raz pierwszy od 2006 roku. Wówczas awans dało jej zwycięstwo nad Szwecją, które pozostaje do dzisiaj ostatnim na MŚJ. Historyczny bilans konfrontacji na tym turnieju jest jednak dla "Małych Lwów" korzystny. Finowie wygrali 14 z 28 spotkań ze Szwecją, przegrali 12, a pozostałe dwa mecze kończyły się remisami. Jeśli liczyć także mecze towarzyskie, to w 104 grach Szwedzi wygrywali 55 razy, Finowie 39, a w 10 potyczkach był remis.

Finlandia U20 - Słowacja U20 8:5 (2:2, 4:1, 2:2)
Widzów: 14 558.

W elicie pozostaje reprezentacja Szwajcarii, która wczoraj w pierwszym meczu grupy walczącej o utrzymanie pokonała Danię po dogrywce 4:3. Bramkę i asystę zaliczył dla "Helwetów" Alessio Bertaggia, a pozostałe gole zdobyli Cedric Schneuwly, Gregory Hoffman (z karnego) i Tanner Richard. Dania zagrała w pełnym składzie, bo trener Todd Bjorkstrand przed meczami o utrzymanie odwiesił pięciu graczy zawieszonych wcześniej za wygłupy podczas konferencji prasowej po przegranym 2:10 spotkaniu z Kanadą. O tym, kto spadnie do I Dywizji zdecyduje prawdopodobnie środowy mecz Duńczyków z Łotwą.

Szwajcaria U20 - Dania U20 4:3 (2:2, 1:1, 0:0, 1:0)

Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
Ewidentny faul przy strzeleniu drugiego gola dla Rosjan najlepiej podsumował czeski bramkarz:on(czyli sędzia)musiał w tym czasie obserwować dziewczyny na trybunach.
Suomi :) !!
0:32 Riha ! hahaha
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

SHOUTNEWS

2014-12-19 14:57 Podczas sobotniego spotkania Zagłębie Sosnowiec - KTH Krynica po raz pierwszy na "Stadionie Zimowym" odbędzie się akcja "Teddy Bear Toss".

2014-12-18 17:54 Reprezentanci U18 szczęśliwie dotarli do Raubicz pod Mińskiem na Białorusi. Po południu odbyli trening na miejscowej tafli lodowiska. (wb)

2014-12-16 17:22 W Krakowie kibice na meczu Comarch Cracovii z Ciarko PBS Bank KH Sanok rzucili na lód 1809 pluszaków. Jeszcze w tym tygodniu trafią do małych pacjentów przebywających w szpitalu Prokocimiu.

2014-12-15 23:55 Podczas drugiej edycji TEDDY BEAR TOSS kibice Ciarko PBS Bank KH Sanok z Podhalem Nowy Targ „rzucili” na lód 1940 pluszowych maskotek. Jest to o 800 więcej pluszaków niż w zeszłym sezonie.

2014-12-15 17:51 Spotkanie pomiędzy HC GKS Katowice a Comarch Cracovią z dnia 23 grudnia zostało przełożone na 13 stycznia.

2014-12-15 16:21 Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Hokej.Net i firmę Mustasz. Do wygrania cenne nagrody w tym zaproszenia VIP na turniej finałowy Pucharu Polski.(Weź udział - TUTAJ)

2014-12-15 13:14 Połowa grudnia 2014 przyniosła nam pożegnania z karierami dwóch wybitnych zawodników: czeski bramkarz Tomáš Vokoun (38 lat) oraz fiński napastnik Jarkko Ruutu (39 lat) postanowili powiedzieć "dość" zawodowemu uprawianiu hokeja na lodzie.

2014-12-14 19:08 Dość niecodzienne statystyki pokazują indywidualne zestawienia w KHL. Najskuteczniejszy punktujący (53) i asystent (36) ligi, Aleksandr Radułow jest jednocześnie pierwszy na liście karanych (131 minut). Natomiast najskuteczniejszym bramkarzem (94,1%) jest Aleksiej Murygin z najsłabszej drużyny rozgrywek, Amura Chabarowsk.

2014-12-13 18:57 Kolejna telewizja internetowa będzie przeprowadzać transmisje z meczów hokejowych. Nasz portal rozpoczął własnie współpracę z Polską Telewizją Sportową (ptsportowa.pl) gdzie już niedługo pierwsze transmisje live z PHL.

2014-12-13 17:39 Do wczorajszego meczu Orlika Opole z Naprzodem Janów z urazem przystąpił amerykański golkiper John Murray. Rzuty karne bronił już Jarosław Nobis. - John ma problem z mięśniami międzyżebrowymi - mówił szkoleniowiec Orlika Jacek Szopiński. - Mam nadzieję, że to nie jest nic poważnego.

2014-12-13 16:39 Były reprezentacyjny bramkarz Tomasz Witkowski opuścił pierwszoligowy norweski klub Nes IK. W jego miejsce klub ściągnął fina Samiego Heikkilä.

2014-12-11 17:39 2352 pluszaków zostało rzuconych na lód podczas spotkania GKS-u Tychy z Comarch Cracovią. Rekord z poprzedniego sezonu został pobity o 299 maskotek.

2014-12-11 14:30 Napastnik Unii Oświęcim Kamil Kalinowski został dowołany na konsultację szkoleniową reprezentacji Polski, która 15 grudnia rozpocznie się w Tychach.

2014-12-10 19:25 W rewanżowym spotkaniu Polska U-20 wysoko przegrała z Białorusią U-20 1:7(1:4, 0:1, 0:2). W pomeczowej serii rzutów karnych górą ponownie byli goście, którzy wygrali je 2:1.

2014-12-09 15:27 - Cały czas myślę nad wzmocnieniami, w kontekście play off są niezbędne. Pracujemy nad tym tematem, ale nie jest łatwo w trakcie sezonu znaleźć dobrych hokeistów - mówi Rudolf Roháček, trener Comarch Cracovii na łamach "Dziennika Polskiego".

2014-12-06 18:15 Były obrońca Zagłębia Sosnowiec Aleš Holík w wieku 36 lat zadebiutował w czeskiej ekstraklasie w barwach PSG Zlin przeciwko BK Mladá Boleslav. Czech został ściągnięty do PSG ze współpracującego z klubem ze Zlina zespołu Hokej Šumperk, którego jest kapitanem.

2014-12-05 16:29 Liga EBEL wprowadza od przyszłego sezonu dogrywki w trzyosobowych składach w polu. Pierwsza, trzyminutowa część dogrywki będzie rozgrywana 4 na 4 w polu, a jeśli nie przyniesie rezultatu, nastąpi druga, trwająca maksymalnie 4 minuty część 3 na 3. O zwycięstwie nadal będzie decydował "złoty gol".

2014-12-05 15:38 Pierwszy bramkarz reprezentacji Włoch na ostatnich Mistrzostwach Świata Daniel Bellissimo w wieku 30 lat zakończył karierę. Bellissimo nie zagrał w żadnym klubie od grudnia ubiegłego roku, gdy rozstał się ze szwedzkim Luleå HF. Włosi będą na przyszłorocznych MŚ dywizji IA rywalami Polaków.

2014-12-05 14:20 Odbyło się losowanie godzin półfinałowych spotkań Pucharu Polski. O 15:30 zagra JKH GKS Jastrzębie z GKS Tychy a o 19:00 zagra Ciarko PBS Bank KH Sanok z Comarch Cracovią.

2014-12-04 00:07 Nie ma już w Katowicach Shane Heffernana, który postanowił wylecieć do Kanady w poszukiwaniu nowego klubu. Wcześniej klub opuścił jego brat Kyle, który spędził dwa dni "na dołku" w czeskiej Opawie po zatrzymaniu przez Straż Graniczną. Obecnie obaj przebywają w Toronto.

deho: nie wiem co będzie jak pujdzie nic nie obiecuje
Hołownia: jak wprowadzisz rosyjska ruletka..daj znaka..ok?
deho: ok
Arma: Tylko zgaście potem....
Beta: nikogo nie ma a światło dalej się pali
oresnk: deho a to od 18 lllat ?
hubal: no dobra - gaszę !
hubal: zapomnieli zgasić bo wszyscy u deha w salonie ciupią ...
Arma: A potem narzekają że rachunki zbyt duże...
deho: świece światło
deho: ja tam nigdy nie naźekam ja spłace rachunki do przodu zawsze
deho: arma zawsze może być gorzej pamiętaj
deho: w tym sezonie pewnie znow edmonton oliers nie będzie grało w finale o puchar stanleja
Arma: I zawsze może być lepiej :)
deho: mi wystarczy to co mam tylko nie wiem czemu dalej chcę otwierać coś
deho: teraz chcę otworzyć produkcje pierogów pyz uszek itd ale takie na tackach
deho: takie na export
deho: ale ja chcę kupić budynek a nie wynajmować
deho: nad solina teź miałem brac taki teren na tym deptaku ale oni niechcą prrzedać tylko wynająć teren ale ja tak nie chcę
deho: tam miałem mieć sklep z pamiątkami
deho: byłem w urzędzie tam w polańczyku
TyskiKibic: :-)
TyskiKibic: mysle ze z naprzodem kosa juz zadebiutuje
deho: a co z zigardym?
deho: kupiłem do pracy sobie 2litry pepsi do tego alpen gold nussbeisser czekoladę princessa kokosowa i żelki akuku owocki do tego 4bułki i można iści do pracy prawda?
deho: ta czekolada to dlamnie jest najlepsza
deho: ta co tak orzechy widać przez folię i czekoladę w takim okienku
TyskiKibic: no beda rywalizowac
deho: tak a jeszcze jest sobecki nie zapomnij
deho: a ten wasz młody bramkarz teź uważam źe jest dobry
deho: poszedł do katowic i ok
deho: tak samo w bytomiu był bardzo dobry młody bramkarz ten co wyjechał i był w kadrze
deho: w sanoku teraz pewnie będzie luba
TyskiKibic: Arek Sobecki mysle juz powoli bedzie konczyl....w tym sezonie nie za dobrze sie spisuje
deho: a jaką masz rpewności źe kosa ma formę?
deho: a może będzie gorszy od arka
deho: nigdy nic nie wiadomo
TyskiKibic: zobaczymy...jesli sie odbuduje
TyskiKibic: wszyscy wiemy na co go stac
TyskiKibic: ale takiego ruchu sie nie spodziewalem