Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2012-01-03 10:11:39
Autor: Jarosław Grabowski

Mistrzostwa Świata U20: Rosja i Finlandia w półfinałach (VIDEO)

Reprezentacje Rosji i Finlandii wygrały wczoraj swoje baraże i zagrają w półfinałach rozgrywanych w kanadyjskiej prowincji Alberta Mistrzostw Świata do lat 20. W półfinale czeka nas rewanż za niesamowity ubiegłoroczny finał Kanada - Rosja.

R E K L A M A

Rosjanom nie udało się wygrać grupy i po raz piąty skazali się na walkę o półfinał w barażu. W zeszłym roku to właśnie na tym etapie rywalizacji narodził się zespół Walerija Bragina, który pokonał wszystkich rywali do końca imprezy i zdobył złoty medal. Wczoraj, tak jak przed rokiem Rosja musiała o zwycięstwo walczyć w dogrywce i znów udało jej się wygrać.

Okoliczności nie były tym razem aż tak dramatyczne, jak w ubiegłorocznym spotkaniu z Finlandią, kiedy młoda "Sborna" musiała w końcówce odrobić dwa gole straty, ale kibice znów obejrzeli bodaj najlepszy jak na razie mecz na turnieju. Przerodził się on w znakomity pojedynek dwóch świetnie dysponowanych bramkarzy - Andrieja Wasilewskiego i Petra Mrázka. Czesi prowadzili od 28. minuty po golu Jakuba Culka, który wykończył świetną akcję Tomáša Hertla, ale Rosjanie odpowiedzieli w 33. minucie wykorzystując jedyny w tym meczu błąd Mrázka.

Czeskiego bramkarza, który dobrze widział strzał i powinien go obronić zaskoczył napastnik Lokomotiwu Jarosław, Daniił Apałkow. Jeśli ktoś liczył jednak, że te trafienia rozwiążą worek z bramkami, to mógł być rozczarowany. Publiczność w Calgary fetowała
Mrázka, gdy ten w końcówce drugiej tercji zatrzymał nogą niemal pewnego zdobycia gola Jarosława Kosowa i gdy w trzeciej obronił kijem strzał Aleksandra Chochłaczewa. Trzecia odsłona to także kilka świetnych interwencji rękawicą zaledwie 17-letniego Wasilewskiego, który wciąż może jeszcze grać w kategorii wiekowej U18.

Czeski bramkarz odwiedził ubiegłoroczny letni kamp SK Karviná, kiedy jeszcze miał od swojego macierzystego klubu HC Vitkovice zakaz startu w reprezentacji.

Rosjanie przez większą część meczu grali bez włączonego do składu na siłę, kontuzjowanego czołowego napastnika, Michaiła Grigorienki, a gdy urazu dłoni doznał Iwan Tielegin, trener Bragin musiał przejść na trzy formacje ataku. W związku z osłabieniem Rosjan wydawało się, że im dłużej trwa mecz, tym większe szanse mają Czesi, by po raz pierwszy od 12 wygrać z Rosją na Mistrzostwach Świata Juniorów. Niepowtarzalna okazja do osiągnięcia tego celu nadarzyła się, gdy w ostatniej minucie trzeciej tercji Nikita Kuczerow otrzymał karę za grę wysoko uniesionym kijem. Czesi nie zdobyli gola do końcowej syreny, ale przez to dogrywkę zaczynali grając przez 74 sekundy 4 na 3.

I tej okazji nie udało im się wykorzystać, a kara Kuczerowa okazała się ostatecznie zbawieniem dla drużyny Bragina. Gdy gracz CSKA Moskwa wrócił na lód był w idealnej okazji, by rozpocząć kontrę, którą skończył trafiając w słupek. Kuczerow dopadł jednak do krążka i podał go do Grigorija Żełdakowa, a ten trafił do bramki dając Rosjanom awans do półfinału. Czescy zawodnicy na lodzie mieli pretensje do sędziów, którzy nie przerwali gry, mimo że na tafli leżał Daniel Krejčí, trafiony w twarz kijem po strzale Kuczerowa. Trener Miroslav
Přerost na konferencji prasowej oceniał jednak sytuację chłodnym okiem. - Nie mówiłbym o krzywdzie. To, co się w tej akcji stało, nie ma żadnego znaczenia. O naszej porażce zdecydowało to, że nie potrafiliśmy wykorzystać przewagi w końcówce - mówił.

Rosjanie tymczasem już są gotowi na mecz z reprezentacją Kanady, który będzie rewanżem za ubiegłoroczny finał, wygrany przez Rosję 5:3, choć po dwóch tercjach było 3:0 dla Kanady. Z obecnego rosyjskiego zespołu w tamtym finale uczestniczył tylko Jewgienij Kuzniecow, który dobrze wie, czego dziś się spodziewać.

Przygniatająca większość z ponad 19 tysięcy widzów, którzy zasiądą w hali Scotiabank Saddledome w Calgary będzie bardzo gorąco dopingować gospodarzy przeciwko największemu hokejowemu wrogowi Kanadyjczyków. - Lubię mecze, w których trybuny są do nas bardzo negatywnie nastawione. To będzie dla nas dodatkowy czynnik motywujący - mówi Kuzniecow, który wszystkie 9 punktów na turnieju w Albercie zdobył w meczu z Łotwą. - Pamiętam zresztą finał z zeszłego roku, kiedy większość Kanadyjczyków wychodziła z hali minutę przed końcem meczu. W historii Mistrzostw Świata Juniorów Rosja grała z Kanadą 18 razy. Wygrała 7, przegrała 10, zremisowała 1 mecz. W meczu innym niż finał Rosjanie nie pokonali Kanady od 2001 roku.

Rosja U20 - Czechy U20 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Skrót meczu Rosja - Czechy

W drugim półfinale zmierzą się dziś inni wielcy rywale światowego hokeja - Szwedzi i Finowie. Reprezentacja Finlandii awansowała do strefy medalowej dzięki pokonaniu we wczorajszym barażu Słowacji 8:5. Choć kibice mogli się cieszyć, że zobaczyli dużo goli, to z meczu nie byli zadowoleni trenerzy i bramkarze. Juraj Šimboch w słowackiej bramce został zresztą zmieniony przez Dominika Riečickiego, gdy w drugiej tercji w ciągu nieco ponad 4 minut wpuścił 3 gole zmieniające wynik ze stanu 2:2 na 2:5. To był decydujący fragment spotkania, a błyszczeli w nim bracia Granlundowie. Mikael najpierw zdobył bramkę w przewadze, a później asystował przy dwóch trafieniach Markusa.

Starszy i sławniejszy z braci kończył mecz z bramką i trzema asystami, co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej turnieju, młodszy do dwóch trafień dołożył asystę, a uzupełniający pierwszy atak Teemu Pulkkinen zaliczył gola i asystę. Swoją pierwszą bramkę na turnieju zdobył również najmłodszy w historii fiński uczestnik Mistrzostw Świata do lat 20, urodzony w 1995 roku Aleksander Barkow, który w tym sezonie SM-Liigi zdobył już 7 goli. Mający rosyjskie korzenie Fin w wieku 16 lat i 4 miesięcy został najmłodszym strzelcem w dziejach MŚJ, bijąc dotychczasowy rekord Sidneya Crosby'ego.

Finlandia awansowała do pierwszej "czwórki" Mistrzostw Świata do lat 20 po raz pierwszy od 2006 roku. Wówczas awans dało jej zwycięstwo nad Szwecją, które pozostaje do dzisiaj ostatnim na MŚJ. Historyczny bilans konfrontacji na tym turnieju jest jednak dla "Małych Lwów" korzystny. Finowie wygrali 14 z 28 spotkań ze Szwecją, przegrali 12, a pozostałe dwa mecze kończyły się remisami. Jeśli liczyć także mecze towarzyskie, to w 104 grach Szwedzi wygrywali 55 razy, Finowie 39, a w 10 potyczkach był remis.

Finlandia U20 - Słowacja U20 8:5 (2:2, 4:1, 2:2)
Widzów: 14 558.

W elicie pozostaje reprezentacja Szwajcarii, która wczoraj w pierwszym meczu grupy walczącej o utrzymanie pokonała Danię po dogrywce 4:3. Bramkę i asystę zaliczył dla "Helwetów" Alessio Bertaggia, a pozostałe gole zdobyli Cedric Schneuwly, Gregory Hoffman (z karnego) i Tanner Richard. Dania zagrała w pełnym składzie, bo trener Todd Bjorkstrand przed meczami o utrzymanie odwiesił pięciu graczy zawieszonych wcześniej za wygłupy podczas konferencji prasowej po przegranym 2:10 spotkaniu z Kanadą. O tym, kto spadnie do I Dywizji zdecyduje prawdopodobnie środowy mecz Duńczyków z Łotwą.

Szwajcaria U20 - Dania U20 4:3 (2:2, 1:1, 0:0, 1:0)

Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
Ewidentny faul przy strzeleniu drugiego gola dla Rosjan najlepiej podsumował czeski bramkarz:on(czyli sędzia)musiał w tym czasie obserwować dziewczyny na trybunach.
Suomi :) !!
0:32 Riha ! hahaha
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

SHOUTNEWS

2014-11-25 23:39 42-letni Donald Brashear mający za sobą 1025 mecze w NHL i 2.634 minuty na ławce kar zasilił szeregi szwedzkiego MODO Hockey. - On nie będzie strzelał dużo bramek, ale doda nam fizycznej gry i bezpieczeństwa - mówi asystent generalnego menadżera, Peter Forsberg.

2014-11-24 17:25 Napastnik Comarch Cracovii Petr Dvořak nie dokończył wczorajszego meczu z Polonią Bytom (8:2). 31-letni Czech doznał urazu kolana, ale okazał się on nie tak groźny, jak pierwotnie zakładano. Dvořak odpocznie przez kilka najbliższych dni.

2014-11-24 15:19 Utytułowany czeski napastnik Radek Bonk wznowił karierę. 38-letni zawodnik wczoraj zagrał w barwach czeskiego trzecioligowca HC Kopřivnice.

2014-11-24 15:14 Tomáš Kaberle dokończy sezon 2014/2015 w ekipie Rytíři Kladno. Przypomnijmy, że czeski defensor starał się o angaż w lidze NHL, ale żaden z tamtejszych klubów nie zdecydował się podpisać z nim kontraktu.

2014-11-24 09:42 Ubiegłej nocy w wieku 84 lat zmarł w Moskwie były zawodnik i legendarny radziecki trener Wiktor Tichonow.

2014-11-19 15:55 We wczorajszym spotkaniu z Polonią Bytom trener JKH GKS Jastrzębie, Robert Kalaber, nie mógł skorzystać z usług swoich czterech zawodników: Tomasza Pastryka, Wołodymyra Ałeksiuka, Jana Stebera i Richarda Bordowskiego. Wszyscy są kontuzjowani.

2014-11-19 14:49 Władimir Nikiforow, który przed sezonem 2012/2013 był testowany przez drużynę oświęcimskiej Unii, rozwiązał kontrakt z niemieckim trzecioligowcem Blue Devils Weiden.

2014-11-17 16:45 Adam Sedlak, który niedawno był na testach w drużynie GKS-u Tychy, podpisał kontrakt z francuskim ekstraligowcem Ducs de Dijon.

2014-11-17 14:56 Łotewski obrońca Andrejs Smirnovs, z którym HC GKS Katowice rozwiązał kontrakt, trafił do francuskiego drugoligowca Toulouse Blagnac Hockey Club.

2014-11-17 14:51 Łukasz Mejka opuścił Naprzód Janów. 33-letni defensor rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron i związał się z pierwszoligowym Zagłębiem Sosnowiec. Doświadczony zawodnik wystąpił już w weekendowych spotkaniach przeciwko Legii Warszawa.

2014-11-13 23:02 Jiří Zdeněk z powodu stłuczenia uda nie dokończył dzisiejszego spotkania z Orlikiem Opole. Z pierwszych oględzin wynika, że uraz 32-letniego Czecha nie jest zbyt groźny.

Po meczu do miejscowego szpitala pojechał Filip Komorski. Wychowanek warszawskiej Legii został trafiony kijem w twarz przez Wiaczesława Kozuba. Wykazał się jednak niezwykłą zadziornością i dokończył spotkanie.

2014-11-12 23:59 Lukáš Říha oficjalnie wrócił do składu MHC Martin. 33-letni Czech w spotkaniu z HC Bańska Bystrzyca zdobył bramkę, a jego zespół przegrał po rzutach karnych 1:2.

2014-11-12 20:41 Zarząd Ciarko PBS Bank KH Sanok przychylił się do próśb wielu kibiców o zmianę godziny piątkowego spotkania z TMH Polonią Bytom w związku z meczem piłki nożnej Polski z Gruzją (18:00). Klub informuje, że piątkowe spotkanie odbędzie się o godzinie 16:00.

2014-11-12 01:35 Międzynarodowy turniej U16 o Puchar Marszałka województwa Śląskiego ostatecznie wygrali Białorusini, którzy w finale wygrali z Francją 5:1. Trzecie miejsce zajęła, rewelacja turnieju, Armenia, która pokonała selekt województwa morawsko-śląskiego 7:3. Polska zajęła 5 miejsce wygrywając z Litwą 9:3.

2014-11-11 01:58 Stanisław Wierietiennikow, który był testowany przez drużyny GKS-u Tychy i Naprzodu Janów, występuje obecnie na zapleczu KHL w ekipie Kazcynk-Torpedo.

W 11 meczach zdobył dwie bramki i zanotował asystę. Na ławce kar przesiedział 6 minut.

2014-11-10 19:14 Polska U16 przegrała mecz z Armenią U16 0:2 (0:0, 0:1, 0:1). Jutro godz. 10.00 reprezentacja młodzików zagra z Litwą o piąte miejsce w turnieju w Tychach.

2014-11-10 18:21 Jutrzejsze spotkanie HC GKS-u Katowice z Naprzodem Janów zostało przełożone na inny termin. - Stało się tak na wniosek policji - informuje Michał Sowiński z HC GKS.

2014-11-10 17:10 Znany z wytępów w Ciarko PBS Bank KH Sanok Ivo Kotaška podpisał kontrakt ze słowackim ekstraligowcem SHK 37 Pieszczany.

2014-11-10 15:43 Czeski napastnik Adam Řehák podpisał umowę z francuskim Les Aigles de Nice (drugi poziom rozgrywkowy).

22-letni skrzydłowy w poprzednim sezonie występował w Comarch Cracovii. W jej barwach rozegrał 34 mecze, w których strzelił 11 bramek i zanotował 18 asyst.

2014-11-09 17:39 Transmisję ze spotkania Unii Oświęcim z Polonią Bytom przeprowadzi portal ŚlaskieTV.