Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2012-01-03 10:11:39
Autor: Jarosław Grabowski

Mistrzostwa Świata U20: Rosja i Finlandia w półfinałach (VIDEO)

Reprezentacje Rosji i Finlandii wygrały wczoraj swoje baraże i zagrają w półfinałach rozgrywanych w kanadyjskiej prowincji Alberta Mistrzostw Świata do lat 20. W półfinale czeka nas rewanż za niesamowity ubiegłoroczny finał Kanada - Rosja.

R E K L A M A

Rosjanom nie udało się wygrać grupy i po raz piąty skazali się na walkę o półfinał w barażu. W zeszłym roku to właśnie na tym etapie rywalizacji narodził się zespół Walerija Bragina, który pokonał wszystkich rywali do końca imprezy i zdobył złoty medal. Wczoraj, tak jak przed rokiem Rosja musiała o zwycięstwo walczyć w dogrywce i znów udało jej się wygrać.

Okoliczności nie były tym razem aż tak dramatyczne, jak w ubiegłorocznym spotkaniu z Finlandią, kiedy młoda "Sborna" musiała w końcówce odrobić dwa gole straty, ale kibice znów obejrzeli bodaj najlepszy jak na razie mecz na turnieju. Przerodził się on w znakomity pojedynek dwóch świetnie dysponowanych bramkarzy - Andrieja Wasilewskiego i Petra Mrázka. Czesi prowadzili od 28. minuty po golu Jakuba Culka, który wykończył świetną akcję Tomáša Hertla, ale Rosjanie odpowiedzieli w 33. minucie wykorzystując jedyny w tym meczu błąd Mrázka.

Czeskiego bramkarza, który dobrze widział strzał i powinien go obronić zaskoczył napastnik Lokomotiwu Jarosław, Daniił Apałkow. Jeśli ktoś liczył jednak, że te trafienia rozwiążą worek z bramkami, to mógł być rozczarowany. Publiczność w Calgary fetowała
Mrázka, gdy ten w końcówce drugiej tercji zatrzymał nogą niemal pewnego zdobycia gola Jarosława Kosowa i gdy w trzeciej obronił kijem strzał Aleksandra Chochłaczewa. Trzecia odsłona to także kilka świetnych interwencji rękawicą zaledwie 17-letniego Wasilewskiego, który wciąż może jeszcze grać w kategorii wiekowej U18.

Czeski bramkarz odwiedził ubiegłoroczny letni kamp SK Karviná, kiedy jeszcze miał od swojego macierzystego klubu HC Vitkovice zakaz startu w reprezentacji.

Rosjanie przez większą część meczu grali bez włączonego do składu na siłę, kontuzjowanego czołowego napastnika, Michaiła Grigorienki, a gdy urazu dłoni doznał Iwan Tielegin, trener Bragin musiał przejść na trzy formacje ataku. W związku z osłabieniem Rosjan wydawało się, że im dłużej trwa mecz, tym większe szanse mają Czesi, by po raz pierwszy od 12 wygrać z Rosją na Mistrzostwach Świata Juniorów. Niepowtarzalna okazja do osiągnięcia tego celu nadarzyła się, gdy w ostatniej minucie trzeciej tercji Nikita Kuczerow otrzymał karę za grę wysoko uniesionym kijem. Czesi nie zdobyli gola do końcowej syreny, ale przez to dogrywkę zaczynali grając przez 74 sekundy 4 na 3.

I tej okazji nie udało im się wykorzystać, a kara Kuczerowa okazała się ostatecznie zbawieniem dla drużyny Bragina. Gdy gracz CSKA Moskwa wrócił na lód był w idealnej okazji, by rozpocząć kontrę, którą skończył trafiając w słupek. Kuczerow dopadł jednak do krążka i podał go do Grigorija Żełdakowa, a ten trafił do bramki dając Rosjanom awans do półfinału. Czescy zawodnicy na lodzie mieli pretensje do sędziów, którzy nie przerwali gry, mimo że na tafli leżał Daniel Krejčí, trafiony w twarz kijem po strzale Kuczerowa. Trener Miroslav
Přerost na konferencji prasowej oceniał jednak sytuację chłodnym okiem. - Nie mówiłbym o krzywdzie. To, co się w tej akcji stało, nie ma żadnego znaczenia. O naszej porażce zdecydowało to, że nie potrafiliśmy wykorzystać przewagi w końcówce - mówił.

Rosjanie tymczasem już są gotowi na mecz z reprezentacją Kanady, który będzie rewanżem za ubiegłoroczny finał, wygrany przez Rosję 5:3, choć po dwóch tercjach było 3:0 dla Kanady. Z obecnego rosyjskiego zespołu w tamtym finale uczestniczył tylko Jewgienij Kuzniecow, który dobrze wie, czego dziś się spodziewać.

Przygniatająca większość z ponad 19 tysięcy widzów, którzy zasiądą w hali Scotiabank Saddledome w Calgary będzie bardzo gorąco dopingować gospodarzy przeciwko największemu hokejowemu wrogowi Kanadyjczyków. - Lubię mecze, w których trybuny są do nas bardzo negatywnie nastawione. To będzie dla nas dodatkowy czynnik motywujący - mówi Kuzniecow, który wszystkie 9 punktów na turnieju w Albercie zdobył w meczu z Łotwą. - Pamiętam zresztą finał z zeszłego roku, kiedy większość Kanadyjczyków wychodziła z hali minutę przed końcem meczu. W historii Mistrzostw Świata Juniorów Rosja grała z Kanadą 18 razy. Wygrała 7, przegrała 10, zremisowała 1 mecz. W meczu innym niż finał Rosjanie nie pokonali Kanady od 2001 roku.

Rosja U20 - Czechy U20 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Skrót meczu Rosja - Czechy

W drugim półfinale zmierzą się dziś inni wielcy rywale światowego hokeja - Szwedzi i Finowie. Reprezentacja Finlandii awansowała do strefy medalowej dzięki pokonaniu we wczorajszym barażu Słowacji 8:5. Choć kibice mogli się cieszyć, że zobaczyli dużo goli, to z meczu nie byli zadowoleni trenerzy i bramkarze. Juraj Šimboch w słowackiej bramce został zresztą zmieniony przez Dominika Riečickiego, gdy w drugiej tercji w ciągu nieco ponad 4 minut wpuścił 3 gole zmieniające wynik ze stanu 2:2 na 2:5. To był decydujący fragment spotkania, a błyszczeli w nim bracia Granlundowie. Mikael najpierw zdobył bramkę w przewadze, a później asystował przy dwóch trafieniach Markusa.

Starszy i sławniejszy z braci kończył mecz z bramką i trzema asystami, co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej turnieju, młodszy do dwóch trafień dołożył asystę, a uzupełniający pierwszy atak Teemu Pulkkinen zaliczył gola i asystę. Swoją pierwszą bramkę na turnieju zdobył również najmłodszy w historii fiński uczestnik Mistrzostw Świata do lat 20, urodzony w 1995 roku Aleksander Barkow, który w tym sezonie SM-Liigi zdobył już 7 goli. Mający rosyjskie korzenie Fin w wieku 16 lat i 4 miesięcy został najmłodszym strzelcem w dziejach MŚJ, bijąc dotychczasowy rekord Sidneya Crosby'ego.

Finlandia awansowała do pierwszej "czwórki" Mistrzostw Świata do lat 20 po raz pierwszy od 2006 roku. Wówczas awans dało jej zwycięstwo nad Szwecją, które pozostaje do dzisiaj ostatnim na MŚJ. Historyczny bilans konfrontacji na tym turnieju jest jednak dla "Małych Lwów" korzystny. Finowie wygrali 14 z 28 spotkań ze Szwecją, przegrali 12, a pozostałe dwa mecze kończyły się remisami. Jeśli liczyć także mecze towarzyskie, to w 104 grach Szwedzi wygrywali 55 razy, Finowie 39, a w 10 potyczkach był remis.

Finlandia U20 - Słowacja U20 8:5 (2:2, 4:1, 2:2)
Widzów: 14 558.

W elicie pozostaje reprezentacja Szwajcarii, która wczoraj w pierwszym meczu grupy walczącej o utrzymanie pokonała Danię po dogrywce 4:3. Bramkę i asystę zaliczył dla "Helwetów" Alessio Bertaggia, a pozostałe gole zdobyli Cedric Schneuwly, Gregory Hoffman (z karnego) i Tanner Richard. Dania zagrała w pełnym składzie, bo trener Todd Bjorkstrand przed meczami o utrzymanie odwiesił pięciu graczy zawieszonych wcześniej za wygłupy podczas konferencji prasowej po przegranym 2:10 spotkaniu z Kanadą. O tym, kto spadnie do I Dywizji zdecyduje prawdopodobnie środowy mecz Duńczyków z Łotwą.

Szwajcaria U20 - Dania U20 4:3 (2:2, 1:1, 0:0, 1:0)

Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
Ewidentny faul przy strzeleniu drugiego gola dla Rosjan najlepiej podsumował czeski bramkarz:on(czyli sędzia)musiał w tym czasie obserwować dziewczyny na trybunach.
Suomi :) !!
0:32 Riha ! hahaha
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

SHOUTNEWS

2015-01-27 17:43 Zapraszamy na relację live z meczu ligi czeskiej pomiędzy HC Ocelarzi Trzyniec i HC VERVA Litvinov. Początek o 17:00. Komentarz live, statystyki i video bramek - KLIKNIJ.

2015-01-24 01:39 24-letni napastnik reprezentacji Litwy Arnoldas Bosas podpisał kontrakt z Orlikiem Opole. W obecnym sezonie w kazachskim HK Almaty rozegrał 24 mecze w których zanotował 4 gole i 6 asyst.

2015-01-22 11:23 Niedzielny mecz na Jastorze rozgrywany w ramach 39. kolejki PHL z GKSem Tychy rozpocznie się o godzinie 19:00. Późniejsza pora spowodowana jest tym, że w ten sam dzień ligowe spotkanie o godz. 17:00 rozgrywają siatkarze Jastrzębskiego Węgla - informuje oficjalny serwis JKH.

2015-01-22 02:20 42-letni Ray Whitney ogłosił zakończenie kariery. Zdobywca Pucharu Stanleya z Carolina Hurricanes (2005-06) w NHL rozegrał 1438 spotkań notując 1117 punktów za 406 goli i 711 asyst.

2015-01-20 21:31 W dzisiejszym meczu KHL, Torpedo - SKA, Wojtek Wolski oddał aż dziesięć strzałów na bramkę rywali. Ponadto zaliczył trafienie w serii rzutów karnych, co jednak nie uchroniło jego drużyny przed porażką. W regulaminowych 60 minutach nie padła żadna bramka.

2015-01-20 16:23 Na naszym facebooku można zagłosować na najlepszego bramkarza, obrońcę oraz napastnika pierwszej fazy sezonu PHL. ZAGŁOSUJ - KLIKNIJ.

2015-01-20 01:14 Czeski napastnik Josef Fojtik strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach Allen Americans. Jego zespół wygrał 5:2 z Missouri Mavericks. Co ciekawe, trafiene dla Mavericks zanotował znany z występów w HC GKS Katowice Jared Brown.

2015-01-20 00:31 Wychowanek oświęcimskiej Unii Marcin Jaros pojawił się na poniedziałkowym treningu Naprzodu Janów.

2015-01-19 00:22 Amerykański obrońca Joe Grimaldi nie przyleci na testy do Ciarko PBS Bank KH Sanok z powodów rodzinnych musi zostać w USA.

2015-01-18 16:09 Czeski napastnik Josef Fojtik wystąpił ostatniej nocy w barwach Allen Americans (ECHL). Jego zespół pokonał Wichita Thunder 6:4 a Fojtik oddał w kierunku bramki przeciwnika 6 strzałów.

2015-01-18 15:57 Transmisję z dzisiejszego meczu Orlika Opole z Comarch Cracovią od godziny 18:30 przeprowadzi portal PTSportowa - KLIKNIJ.

2015-01-16 11:09 Szwedzki napastnik Nicklas Bäckström, który z powodu podejrzeń o stosowanie dopingu został wykluczony z finałowego meczu z Kanadą w olimpijskim turnieju w Soczi, został oczyszczony z zarzutów. 27-letni środkowy otrzymał jednak ostrzeżenie.

W organizmie Szweda wykryto pseudoefedrynę. Zawodnik wielokrotnie podkreślał, że powodem pozytywnego testu był lek na alergię, jaki stosuje od siedmiu lat.

2015-01-16 00:00 Marcel Hossa, z którym niedawno rozwiązano kontrakt w Dinamo Riga podpisał umowę na dwa spotkania z HK Duklą Trenczyn.

2015-01-15 23:51 Agencja Urban Communications będzie współpracować z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie w zakresie promocji i działań marketingowych związanych ze zbliżającymi się MŚ Dywizji IA, które w dniach 19-25 kwietnia zostaną rozegrane w Kraków Arenie.

2015-01-14 14:03 Marcin Jaros nie jest już zawodnikiem Unii Oświęcim. Oficjalna strona biało-niebieskich poinformowała, że kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron.

2015-01-13 20:42 Lutowy turniej z cyklu Euro Ice Hockey Challenge z udziałem reprezentacji Polski, Kazachstanu, Węgier i Ukrainy odbędzie się w Toruniu lub Gdańsku. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jeszcze w tym tygodniu.

2015-01-10 02:12 39-letni Todd Bertuzzi przebywa na testach w Binghamton Senators (AHL). Doświadczony napastnik pozostawał bez klubu, odkąd kontraktu nie przedłużył z nim po poprzednim sezonie Detroit Red Wings.

2015-01-04 22:09 Klub Philadelphia Flyers został ukarany finansowo przez NHL za lot do Nashville na rozgrywany 27 grudnia mecz z tamtejszymi Predators w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie ze Zbiorowym Układem Pracy zawodnicy powinni mieć ten dzień wolny. Wysokość kary nie została publicznie ogłoszona. Wg generalnego menedżera Flyers Rona Hextalla kara nie jest znacząca.

2015-01-04 15:42 W Newark bohaterem meczu New Jersey Devils z Philadelphia Flyers był Jaromír Jágr. Czech w wieku 42 lat i 322 dni został najstarszym w historii graczem NHL, który zanotował w tej lidze hat trick i poprowadził "Diabły" do zwycięstwa 5:2.

2015-01-04 11:48 Od 15:00 zapraszamy na relację live z meczu ligi czeskiej pomiędzy HC Ocelarzi Trzyniec i HC Energie Karlove Vary. Relacja live, video bramek oraz statystyki - KLIKNIJ.