Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2012-01-03 10:11:39
Autor: Jarosław Grabowski

Mistrzostwa Świata U20: Rosja i Finlandia w półfinałach (VIDEO)

Reprezentacje Rosji i Finlandii wygrały wczoraj swoje baraże i zagrają w półfinałach rozgrywanych w kanadyjskiej prowincji Alberta Mistrzostw Świata do lat 20. W półfinale czeka nas rewanż za niesamowity ubiegłoroczny finał Kanada - Rosja.

R E K L A M A

Rosjanom nie udało się wygrać grupy i po raz piąty skazali się na walkę o półfinał w barażu. W zeszłym roku to właśnie na tym etapie rywalizacji narodził się zespół Walerija Bragina, który pokonał wszystkich rywali do końca imprezy i zdobył złoty medal. Wczoraj, tak jak przed rokiem Rosja musiała o zwycięstwo walczyć w dogrywce i znów udało jej się wygrać.

Okoliczności nie były tym razem aż tak dramatyczne, jak w ubiegłorocznym spotkaniu z Finlandią, kiedy młoda "Sborna" musiała w końcówce odrobić dwa gole straty, ale kibice znów obejrzeli bodaj najlepszy jak na razie mecz na turnieju. Przerodził się on w znakomity pojedynek dwóch świetnie dysponowanych bramkarzy - Andrieja Wasilewskiego i Petra Mrázka. Czesi prowadzili od 28. minuty po golu Jakuba Culka, który wykończył świetną akcję Tomáša Hertla, ale Rosjanie odpowiedzieli w 33. minucie wykorzystując jedyny w tym meczu błąd Mrázka.

Czeskiego bramkarza, który dobrze widział strzał i powinien go obronić zaskoczył napastnik Lokomotiwu Jarosław, Daniił Apałkow. Jeśli ktoś liczył jednak, że te trafienia rozwiążą worek z bramkami, to mógł być rozczarowany. Publiczność w Calgary fetowała
Mrázka, gdy ten w końcówce drugiej tercji zatrzymał nogą niemal pewnego zdobycia gola Jarosława Kosowa i gdy w trzeciej obronił kijem strzał Aleksandra Chochłaczewa. Trzecia odsłona to także kilka świetnych interwencji rękawicą zaledwie 17-letniego Wasilewskiego, który wciąż może jeszcze grać w kategorii wiekowej U18.

Czeski bramkarz odwiedził ubiegłoroczny letni kamp SK Karviná, kiedy jeszcze miał od swojego macierzystego klubu HC Vitkovice zakaz startu w reprezentacji.

Rosjanie przez większą część meczu grali bez włączonego do składu na siłę, kontuzjowanego czołowego napastnika, Michaiła Grigorienki, a gdy urazu dłoni doznał Iwan Tielegin, trener Bragin musiał przejść na trzy formacje ataku. W związku z osłabieniem Rosjan wydawało się, że im dłużej trwa mecz, tym większe szanse mają Czesi, by po raz pierwszy od 12 wygrać z Rosją na Mistrzostwach Świata Juniorów. Niepowtarzalna okazja do osiągnięcia tego celu nadarzyła się, gdy w ostatniej minucie trzeciej tercji Nikita Kuczerow otrzymał karę za grę wysoko uniesionym kijem. Czesi nie zdobyli gola do końcowej syreny, ale przez to dogrywkę zaczynali grając przez 74 sekundy 4 na 3.

I tej okazji nie udało im się wykorzystać, a kara Kuczerowa okazała się ostatecznie zbawieniem dla drużyny Bragina. Gdy gracz CSKA Moskwa wrócił na lód był w idealnej okazji, by rozpocząć kontrę, którą skończył trafiając w słupek. Kuczerow dopadł jednak do krążka i podał go do Grigorija Żełdakowa, a ten trafił do bramki dając Rosjanom awans do półfinału. Czescy zawodnicy na lodzie mieli pretensje do sędziów, którzy nie przerwali gry, mimo że na tafli leżał Daniel Krejčí, trafiony w twarz kijem po strzale Kuczerowa. Trener Miroslav
Přerost na konferencji prasowej oceniał jednak sytuację chłodnym okiem. - Nie mówiłbym o krzywdzie. To, co się w tej akcji stało, nie ma żadnego znaczenia. O naszej porażce zdecydowało to, że nie potrafiliśmy wykorzystać przewagi w końcówce - mówił.

Rosjanie tymczasem już są gotowi na mecz z reprezentacją Kanady, który będzie rewanżem za ubiegłoroczny finał, wygrany przez Rosję 5:3, choć po dwóch tercjach było 3:0 dla Kanady. Z obecnego rosyjskiego zespołu w tamtym finale uczestniczył tylko Jewgienij Kuzniecow, który dobrze wie, czego dziś się spodziewać.

Przygniatająca większość z ponad 19 tysięcy widzów, którzy zasiądą w hali Scotiabank Saddledome w Calgary będzie bardzo gorąco dopingować gospodarzy przeciwko największemu hokejowemu wrogowi Kanadyjczyków. - Lubię mecze, w których trybuny są do nas bardzo negatywnie nastawione. To będzie dla nas dodatkowy czynnik motywujący - mówi Kuzniecow, który wszystkie 9 punktów na turnieju w Albercie zdobył w meczu z Łotwą. - Pamiętam zresztą finał z zeszłego roku, kiedy większość Kanadyjczyków wychodziła z hali minutę przed końcem meczu. W historii Mistrzostw Świata Juniorów Rosja grała z Kanadą 18 razy. Wygrała 7, przegrała 10, zremisowała 1 mecz. W meczu innym niż finał Rosjanie nie pokonali Kanady od 2001 roku.

Rosja U20 - Czechy U20 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Skrót meczu Rosja - Czechy

W drugim półfinale zmierzą się dziś inni wielcy rywale światowego hokeja - Szwedzi i Finowie. Reprezentacja Finlandii awansowała do strefy medalowej dzięki pokonaniu we wczorajszym barażu Słowacji 8:5. Choć kibice mogli się cieszyć, że zobaczyli dużo goli, to z meczu nie byli zadowoleni trenerzy i bramkarze. Juraj Šimboch w słowackiej bramce został zresztą zmieniony przez Dominika Riečickiego, gdy w drugiej tercji w ciągu nieco ponad 4 minut wpuścił 3 gole zmieniające wynik ze stanu 2:2 na 2:5. To był decydujący fragment spotkania, a błyszczeli w nim bracia Granlundowie. Mikael najpierw zdobył bramkę w przewadze, a później asystował przy dwóch trafieniach Markusa.

Starszy i sławniejszy z braci kończył mecz z bramką i trzema asystami, co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej turnieju, młodszy do dwóch trafień dołożył asystę, a uzupełniający pierwszy atak Teemu Pulkkinen zaliczył gola i asystę. Swoją pierwszą bramkę na turnieju zdobył również najmłodszy w historii fiński uczestnik Mistrzostw Świata do lat 20, urodzony w 1995 roku Aleksander Barkow, który w tym sezonie SM-Liigi zdobył już 7 goli. Mający rosyjskie korzenie Fin w wieku 16 lat i 4 miesięcy został najmłodszym strzelcem w dziejach MŚJ, bijąc dotychczasowy rekord Sidneya Crosby'ego.

Finlandia awansowała do pierwszej "czwórki" Mistrzostw Świata do lat 20 po raz pierwszy od 2006 roku. Wówczas awans dało jej zwycięstwo nad Szwecją, które pozostaje do dzisiaj ostatnim na MŚJ. Historyczny bilans konfrontacji na tym turnieju jest jednak dla "Małych Lwów" korzystny. Finowie wygrali 14 z 28 spotkań ze Szwecją, przegrali 12, a pozostałe dwa mecze kończyły się remisami. Jeśli liczyć także mecze towarzyskie, to w 104 grach Szwedzi wygrywali 55 razy, Finowie 39, a w 10 potyczkach był remis.

Finlandia U20 - Słowacja U20 8:5 (2:2, 4:1, 2:2)
Widzów: 14 558.

W elicie pozostaje reprezentacja Szwajcarii, która wczoraj w pierwszym meczu grupy walczącej o utrzymanie pokonała Danię po dogrywce 4:3. Bramkę i asystę zaliczył dla "Helwetów" Alessio Bertaggia, a pozostałe gole zdobyli Cedric Schneuwly, Gregory Hoffman (z karnego) i Tanner Richard. Dania zagrała w pełnym składzie, bo trener Todd Bjorkstrand przed meczami o utrzymanie odwiesił pięciu graczy zawieszonych wcześniej za wygłupy podczas konferencji prasowej po przegranym 2:10 spotkaniu z Kanadą. O tym, kto spadnie do I Dywizji zdecyduje prawdopodobnie środowy mecz Duńczyków z Łotwą.

Szwajcaria U20 - Dania U20 4:3 (2:2, 1:1, 0:0, 1:0)

Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
Ewidentny faul przy strzeleniu drugiego gola dla Rosjan najlepiej podsumował czeski bramkarz:on(czyli sędzia)musiał w tym czasie obserwować dziewczyny na trybunach.
Suomi :) !!
0:32 Riha ! hahaha
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

SHOUTNEWS

2016-08-26 20:30 Reprezentacja Polski przegrała swój ostatni sparing przed turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Podopieczni Jacka Płachty okazali się słabsi od czeskiego drugoligowca HC RT Torax Poruby, ulegając mu 3:5. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Tomasz Malasiński (24. minuta), Marcin Kolusz (33.) i Mikołaj Łopuski (53.).

2016-08-26 19:38 Po dwóch tercjach reprezentacja Polski przegrywa z HC RT Torax Porubą 2:3. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Tomasz Malasiński (24. minuta) i Marcin Kolusz (33.).

Z kolei TatrySki Podhale Nowy Targ prowadzi z MsHK Żyliną 1:0

2016-08-26 19:08 Po pierwszej tercji reprezentacja Polski przegrywa z HC RT Torax Porubą 0:2

TatrySki Podhale Nowy Targ bezbramkowo remisuje z MsHK Żylina.

2016-08-25 21:52 Reprezentacja Polski do lat 18 przegrała na turnieju w Budapeszcie po dogrywce z Węgrami 4:3 (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0). Bramki dla Polski: Kamiński, Tyczyński, Zygmunt.

2016-08-25 20:45 Wyniki dzisiejszych meczów sparingowych:

Unia Oświęcim - AZ Hawierzów 3:3
VHK Vsetin - JKH GKS Jastrzębie 5:1
HC Verva Litvinov - Reprezentacja Polski 3:1
KH GKS Katowice - Polonia Bytom0:1.

2016-08-23 20:47 Hokeiści TatrySki Podhale Nowy Targ przegrali 0:2 z ekstraligowym słowackim MsHK Żylina (0:1, 0:1, 0:0).

2016-08-23 20:07 W meczu towarzyskim Polonia Bytom przegrała z JKH GKS Jastrzębie 1:2 (1:0, 0:2, 0:0).

2016-08-20 14:29 To już oficjalna informacja. ŠHK 37 Pieszczany nie przystąpią do rozgrywek słowackiej Tipsport Extraligi. Ich miejsce zajmie MHK 32 Liptowski Mikulasz.

2016-08-20 14:21 Na zakończenie memoriału Pavla Zábojníka GKS Tychy przegrał z DVTK Jegesmedvék Miszkolc 1:3. Jedynego gola dla wicemistrzów Polski zdobył Jakub Witecki.

2016-08-19 21:08 W jednym z rozgrywanych dzisiaj sparingów JKH GKS Jastrzębie pokonał HC Vitkovice U23 3:1.

2016-08-19 20:53 Mający na swoim koncie 645 spotkań w lidze NHL Andrej Meszároš został nowym kapitanem, występującego w KHL Slovana Bratysława.

2016-08-16 21:58 W jednym z zaplanowanych na dziś meczów sparingowych Naprzód Janów przegrał 2:7 z Polonią Bytom. Kolejny mecz przygotowawczy niebiesko-czerwoni rozegrają jutro w Bytomiu. Przeciwnikiem Polonii będzie GKS Katowice. Początek spotkania o godz. 16:00.

2016-08-16 15:22 W Niemczech powstanie nowy kanał hokejowy Telekom Eishockey, który rozpocznie swoją działalność już 1 września. Będzie pokazywał mecze Deutsche Eishockey Liga (DEL).

2016-08-13 20:39 Hokeiści GKS Tychy przegrali z AZ Hawierzów 3:5 (1:1, 2:2, 0:2). Bramki dla tyszan zdobyli Bepierszcz, Kuboš, Gazda.

2016-08-13 15:52 Po dwóch tercjach GKS Tychy remisuje w AZ Hawierzów 3:3. Stawką tego meczu jest zwycięstwo w turnieju o Puchar Dyrektora HM Globus.

2016-08-13 15:15 Reprezentacja Polski do lat 18 w swoim ostatnim meczu turnieju Ostrava Hockey Cup przegrała po rzutach karnych z HK Riga 2:3 (2:0, 0:1, 0:1). Bramki dla Polski: Tyczyński, Gruszczyk.

2016-08-13 13:07 Unia Oświęcim pokonała VHK Robe Vsetin 3:1. Bramki dla biało-niebieskich zdobyli Jan Daneček, Radim Haas i Dariusz Wanat.

2016-08-13 12:15 Po dwóch tercjach Unia Oświęcim prowadzi z VHK Robe Vsetin 2:1. Bramki dla biało-niebieskich zdobyli Jan Daneček i Radim Haas.

2016-08-12 23:36 Reprezentacja Polski do lat 18 przegrała z HC Kometa Brno 1:6 w ramach turnieju Ostrava Hockey Cup. Honorowego gola dla Polaków zdobył Mazurkiewicz.

2016-08-12 20:18 Hokeiści TatrySki Podhale Nowy Targ pokonali KH GKS Katowice 4:2 (2:1, 1:0, 1:1).