Wyświetleń: 6388

Rozpoczął się ”Spengler Cup”

2010-12-26 18:31:08

Tradycyjnie już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia rozpoczął się jeden z największych międzynarodowych turniejów hokejowych na świecie, ”Spengler Cup”, który to odbywa się w szwajcarskim, Davos.

W tegorocznej edycji pucharu co ciekawe bierze udział sześć drużyn(a nie jak to miało miejsce w ostatnich latach pięć), podzielonych na dwie grupy. W pierwszej grupie znalazły się drużyny: Servette Genewa, SKA Sankt Petersburg, oraz Sparta Praga, natomiast w drugiej występować będą: HC Davos, Spartak Moskwa, oraz drużyna Kanady. Kolejną nowością jest przyznawanie wygranej drużynie trzech punktów, a nie jak to bywało w poprzednich latach dwóch.

W pierwszym spotkaniu turnieju zmierzyły się drużyny  Servette, oraz SKA. Sam początek spotkania to niespodziewane ataki hokeistów z Genewy, którzy to ruszyli z dużym impetem na przyjezdnych z Rosji. Jednak ich akcję nie przynosiły groźnych strzałów na bramkę Sokolova. Wynik spotkania otworzył Aleksey Yashin, bowiem sędziowie uznali, że to on jako ostatni dotknął krążka przed tym jak znalazł się on w genewskiej bramce. W szóstej minucie na silny strzał z niebieskiej linii zdecydował się Aleksey Petrov, lecz minimalnie chybił. W siódmej minucie fatalny błąd popełnił do niedawna trzeci bramkarz SKA, Maxim Sokolov, któremu to krążek odebrał jeden z napastników drużyny ze Szwajcarii, po czym oddał go do  czekającego na linii niebieskiej Gorana Beziny, a ten precyzyjnym strzałem doprowadził do wyrównania. Niespełna minutę później strzelec poprzedniej bramki przeprowadził ładną indywidualną akcję minął dwóch zawodników rywala, ale uderzył jednak wprost w bramkarza. W ostatnich minutach pierwszej tercji swoich dogodnych sytuacji nie wykorzystali Vorobyev, który to nie zdołał z najbliższej odległości umieścić krążka w bramce, oraz po stronie zespołu z Genewy Richard Park do niedawna zawodnik New York Islanders.

Druga odsłona spotkania była znacznie mniej ekscytująca od pierwszej. Mimo, iż przez większość czasu hokeiści ze Szwajcarii grali z przewagą przynajmniej jednego zawodnika  to nie potrafili sforsować skutecznie grającej defensywy SKA. W dwudziestej ósmej minucie po mocnym uderzeniu Beziny z linii niebieskiej zakotłowało się bod bramką strzeżoną przez Sokolova, lecz żaden zawodnik nie zdołał skierować go do rosyjskiej bramki. W momencie, kiedy to hokeiści z Sankt Petersburga grali z przewagą jednego zawodnika, Yashin obsłużony kapitalnym podaniem przez pół lodowiska znalazł się ”oko w oko” ze Stephanem, ale trafił jedynie w boczną siatkę, po chwili w takiej samej sytuacji znalazł się Salmelainen, lecz i po tej akcji nie padła bramka.

Już ostatnia akcja w trzeciej tercji przyniosła bramkę, bowiem kapitalną akcję pierwszego ataku SKA, wykończył Aleksy Yashin, popisując się perfekcyjnym strzałem w samo okienko genewskiej bramki. W czterdziestej szóstej minucie pozostawiony bez krycia na linii niebieskiej Gobbi zdecydował się na piekielnie mocne uderzenie, po którym ”guma” jednak powędrowała minimalnie nad poprzeczką. Cztery minuty później na indywidualną akcję zdecydował się bardzo aktywny w tym spotkaniu Salmelainen, tym razem minął trzech rywali i starał się zmieścić krążek pomiędzy parkanami rosyjskiego golkipera, lecz jednak i tym razem ten drugi okazał się górą. Mimo, iż hokeiści z Genewy cały czas atakowali, to jednak przyjezdni z Rosji zdobyli swoją trzecią bramkę, tym razem Martensson dostał podanie pomiędzy buliki po czym bez zastanowienia uderzył między parkany Stephana i krążek zdołał wturlać się do szwajcarskiej bramki.

Tym samym w pierwszym tegorocznym spotkaniu w ramach ”Spengler Cup” zwycięstwo odniosła drużyna, która to przez większość ekspertów typowana jest do zwycięstwa w całym turnieju. Nie do zatrzymania okazał się pierwszy ”eksportowy” atak Rosjan, który to zdobył w dniu dzisiejszym wszystkie trzy bramki dla swojej drużyny.

Servette Genewa - SKA Sankt Petersburg  1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
0:1 4min Aleksy Yashin,  (Maxim Sushinskiy, Tony Hans Martensson )
1:1 7min  Goran Bezina,  (Morris Trachsler, Flurin Randegger)
1:2 41min  Aleksy Yashin, (Tony Hans Martensson, Maxim Sushinskiy)
1:3 58min  Tony Hans Martensson, (Maxim Sushinskiy, Aleksy Yashin )

Man of the Match: Goran Bezina - Aleksy Yashin

Widzów: 6432

Kary: 4min - 10min

Składy:
Servette Genewa: T. Stephan (F. Tamo) - D. Vukovic,  G. Bezina; J. Toms, R. Park, T. Salmelainen - B. Pothier, J. Mercier; T. Déruns, P. Savary, D. Fritsche - J. Gobbi, R. Breitbach, E; Walsky, M. Trachsler, F. Randegger -  P. Pivron, M. Höhener;  J. Cadieux, F. Conz,  J. Hennessy

SKA Sankt Petersburg: M. Sokolov (J. Stepanek) - J. Fransson, D. Vorobyev; M. Sushinskiy, T. Martensson, A. Yashin - D. Grebeshkov, D. Denisov;  M. Weinhandl, P. Chaynek, A. But - S. Gusev, V. Vishnevskiy; M. Afinogenov, S. Brylin, M. Rybin - A. Semenov, A. Petrov; E. Artyukhin, A. Kucheryavenko, G. Klimenko

0

W wieczornym spotkaniu pierwszego dnia rozgrywek o Puchar Spenglera zmierzyły się drużyny HC Davos - organizator turnieju, oraz Spartaka Moskwa. Początek spotkania to chaotyczne ataki z obu stron, nie przynoszące zagrożenia pod żadną z bramek. Dopiero w piątej minucie gospodarze stworzyli pierwszą groźną akcję pod bramką przyjezdnych i co ciekawe od razu zakończyli ją strzałem, który znalazł drogę do bramki strzeżonej dzisiaj przez Yakhina, a nie jak można było się spodziewać bramkarza legendę, Dominika Haska. Składną trójkową akcję pierwszego ataku wykończył strzałem z klepki Reto Von Arx. W dziesiątej minucie zakotłowało się pod bramką zespołu z Davos, dwukrotnie bramkarza szwajcarów starał się pokonać Radivojevič, lecz za każdym razem obronną ręką wychodził Genoni. W odpowiedzi z kontrą ponownie wyjechał pierwszy atak gospodarzy i po raz drugi w tym spotkaniu bramkarza moskwian pokonał Reto Von Arx, tym razem umieszczając krążek tuż przy krótkim słupku bramkarza Spartaka. Bardzo dobrze w pierwszej tercji spisywał się bramkarz drużyny z Davos, który to obronił wszystkie piętnaście strzałów na swoją bramkę!.

Drugie dwadzieścia minut hokeiści z Davos rozpoczęli od zmarnowania doskonałej sytuacji, bowiem Sejna zmarnował idealne podanie zza bramki Forstera i nie trafił do pustej bramki. Goście kontaktową bramkę zdobyli grając w osłabieniu, na indywidualną akcję zdecydował się Ružička, minął obrońców szwajcarskiej drużyny i strzałem po lodzie ulokował ”gumę” w bramce przeciwnej drużyny. Już dwie minuty później szanse na doprowadzenie do wyrównania miał Piganovich, lecz strzałem z nadgarstka trafił wprost w Genoniego. Jednak kilka chwil później było już 2:2, gdyż grająca z przewagą jednego zawodnika moskiewska drużyna szybko założyła zamek po czym krążek z pod bandy przed bramkę nagrał Ryazanov, a czekający tam Knyazev nie miał już problem z ulokowaniem go w bramce drużyny z Davos. Od tego momenty do gry wrócili gospodarze, ale strzały Petra Sykory, oraz Bednara nie znalazły drogi do bramki.

Początkowe minuty ostatniej odsłony meczu to bardzo asekuracyjna gra z obu stron. Pierwszą wartą odnotowania akcję w tej odsłonie gry przeprowadzili gospodarze dopiero w szóstej minucie, kiedy to Bednar znalazł się nie pilnowany pod moskiewską bramką, lecz uderzył zbyt lekko. Minutę później, gdy na lodzie było, aż o dwóch zawodników więcej w ekipie z Davos, Forster nagrał ”gumę” do Sykora a ten piekielnie mocnym strzałem nie dał żadnych szans Yakhinowi. Goście wyraźnie po tej bramce ruszyli do ataków i po jednym z nich blisko doprowadzenia do wyrównania był Lapenkov, jednak uderzył wprost w golkipera szwajcarskiej ekipy. Moskwianie wyraźnie się odkryli co dawało szansę hokeistom vice-lidera szwajcarskiej ekstraklasy na wyprowadzanie groźnych kontr i po jednych z nich wynik spotkania na 4:2 ustalił Peter Guggisberg przy wydatnej pomocy defensora Spartaka, który to sam umieścił krążek we własnej bramce.

HC Davos - Spartak Moskwa 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)
1:0 6min Reto Von Arx (Peter Guggisberg, Petr Taticek)
2:0 11min Reto Von Arx, (Petr Taticek)
2:1 27min Stefan Ruzicka (Branko Radivojevič, Grigory Zheldakov)  /4na5/
2:2 32min Kiril Knyazev, (Mikhail Ryazanov, Yevgeny Lapenkov)  /6na5/
3:2 48min Petr Sykora,  (Beat Forster, Reto Von Arx)
4:2 54min Petr Taticek, (Peter Guggisberg, Reto Von Arx)

Man of the Match: Reto Von Arx -