Wyświetleń: 5125

Pasiut najlepszy na lodzie. Rzadki wyczyn Polaka (WIDEO)

2017-09-21 20:33:09

Grzegorz Pasiut pomógł Niomanowi Grodno w odniesieniu zwycięstwa w czwartkowym meczu białoruskiej Extraligi. Reprezentant Polski popisał się rzadko spotykanym na hokejowych taflach wyczynem i został wybrany najlepszym graczem meczu.

Mistrzowie Białorusi, w barwach których występuje Pasiut, pokonali dziś w wyjazdowym meczu 5. kolejki białoruskiej ekstraklasy autsajdera rozgrywek HK Mohylew 8:3. Polski napastnik był jednym z bohaterów swojej drużyny, bowiem zaliczył 3 punkty za 2 gole i asystę.

Jego drugie trafienie okazało się być zwycięskim, a dwa gole Pasiuta były o tyle nietypowe, że oba strzelił w osłabieniu. Najpierw w 28. minucie doprowadził do remisu 2:2, gdy jego drużyna grała w polu 4 na 5 rywali. Nastąpiło to dokładnie 55 sekund po tym, jak HK Mohylew objął prowadzenie 2:1 grając w podwójnej przewadze. Po tej bramce pierwsza kara została zakończona, ale nadal Nioman grał w mniej licznym składzie. Po raz drugi Pasiut wpisał się na listę strzelców w 43. sekundzie trzeciej tercji, gdy podwyższył prowadzenie swojego zespołu na 4:2. Trwała wtedy jeszcze kara nałożona przez sędziów na jego kolegę Artura Sawinaua w końcówce drugiej odsłony.

Później już mistrzowie Białorusi nie dali się niżej notowanym rywalom dogonić. A Pasiut do dwóch goli dorzucił jeszcze asystę w 56. minucie przy golu Sawinaua na 6:3. Po meczu został wybrany pierwszą gwiazdą spotkania. Oprócz niego dwa gole dla Niomana strzelił Nikita Riemiezau, po bramce i dwie asysty uzyskali: Gleb Klimienko i Michaił Stefanowicz, a o jedną asystę mniej zaliczyli: Alaksiej Badun i Sawinau.

Pasiut zagrał dziś w drugim ataku drużyny z Grodna. Tradycyjnie już obok Michaiła Stefanowicza, ale jego drugim partnerem pod nieobecność Wiaczasłaua Lisiczkina był Ihor Wariwonczik. Polak oddał 3 strzały i skończył mecz z dorobkiem +3 w statystyce +/-. Po 5 spotkaniach ligowych obecnego sezonu ma na koncie 3 gole i 2 asysty, a także +5 w +/-. Ponadto w 4 meczach Hokejowej Ligi Mistrzów zaliczył 3 asysty, a w 6 w Pucharze Białorusi zdobył 1 bramkę i dołożył 4 punktowe podania.

Nioman po 5 kolejkach białoruskiej Extraligi z 13 punktami zajmuje w tabeli 3. miejsce. HK Mohylew jest w niej ostatni. W sobotę Grzegorz Pasiut i jego koledzy w następnej kolejce zmierzą się na wyjeździe z innym "słabeuszem" - przedostatnim zespołem Extraligi HK Brześć.

HK Mohylew - Nioman Grodno 3:8 (1:1, 1:2, 1:5)
1:0 Badalan - Wusik - Idiatullin 02:08
1:1 Riemiezau - Badun 19:32
2:1 Wusik - Kabus - Kotaszenka 26:31 (w podwójnej przewadze)
2:2 Pasiut - Stefanowicz 27:26 (w osłabieniu)
2:3 Riemiezau - Stefanowicz 33:29
2:4 Pasiut - Kisły - Choromanda 40:43 (w osłabieniu)
2:5 Stefanowicz - Lewsza 45:09