18
19
3

Niezwykle udana próba generalna (WIDEO)

Re-Plast Unia Oświęcim, w swoim szóstym i ostatnim meczu sparingowym, rozbiła Comarch Cracovię 7:1. Biało-niebiescy pokaz świetnej skuteczności dali w drugiej odsłonie, w której zdobyli pięć bramek.

Oświęcimianie od samego początku mieli więcej z gry. Kreowali sobie więcej okazji, ale w pierwszej odsłonie nie potrafili znaleźć sposobu na Michaela Petráska. Najbliżej szczęścia w 11. minucie był Aleksiej Trandin, którego sprytnym zagraniem obsłużył Eliezer Sherbatov. Rosyjski środkowy wykonał zwód na bekhend i wydawało się, że za moment umieści gumę w siatce, jednak bramkarz „Pasów” zdążył się przemieścić i złapać gumę.

W drugiej odsłonie biało-niebiescy lepiej nastawili celowniki i gole posypały się jak z rogu obfitości. Kibice mieli więc solidne powody do radości.

W 25. minucie wynik spotkania otworzył Jere Helenius, który poprawił uderzenie Gregora Koblara. Na 2:0 podwyższył Klemen Pretnar i było to jedno z ładniejszych trafień tego meczu. Słoweński defensor przejął krążek na linii niebieskiej, przejechał z nim parę metrów i w swoim stylu wypalił w „okienko”.

Wyczyn doświadczonego defensora chwilę później skopiował Adam Kot. 20-letni defensor przymierzył spod bandy i zaskoczył krakowskiego golkipera strzałem w krótki róg.

Z tym golem wiąże się pewna ciekawostka. Otóż chwilę wcześniej rozmawiałem z Klemenem i powiedział mi, że każdy krążek powinienem uderzać w stronę krakowskiej bramki. Wziąłem sobie jego radę do serca i przy pierwszej nadarzającej się okazji oddałem strzał. Jak się okazało, słowa mojego starszego kolegi okazały się prorocze – promieniał Adam Kot.

Podopieczni Nika Zupančiča 11 sekund później podwyższyli na 4:0. Łukasz Krzemień zagrał wzdłuż bramki do Damiana Piotrowicza, a ten uderzył bez przyjęcia, łapiąc Michaela Petráska na przemieszczeniu. Strzelanie w tej odsłonie zakończył Sebastian Kowalówka, który po podaniu Miłosza Noworyty trafił w okienko i strącił z bramki bidon należący do krakowskiego golkipera.

W drugiej tercji złapaliśmy sporo kar i straciliśmy rytm. Przegraliśmy tę odsłonę 0:5, bo zabrakło nam świeżości. Nasze nogi i ręce nie pracowały, jak należy – analizował Rudolf Roháček, trener Cracovii.

Od początku ostatniej odsłony w oświęcimskiej bramce pojawił się Sebastian Lipiński, który zastąpił Clarke’a Saundersa. Szansę pokazania swoich umiejętności otrzymał też napastnik Patryk Kusak. 17-letni wychowanek oświęcimskiego klubu przez ostatnich kilka lat występował w czeskich ligach młodzieżowych. Teraz postawił swoje pierwsze kroki w seniorskim hokeju.

Biało-niebiescy w ostatnich dwudziestu minutach dopełnili dzieła, zdobywając jeszcze dwie bramki. Spod linii niebieskiej huknął Patrik Luža, a z lewego bulika po niezwykle ofiarnej asyście Jerego Heleniusa dobrze przymierzył Gregor Koblar.

Trafienia gospodarzy przedzielił Erik Němec. Czeski napastnik uderzeniem z bekhendu zaskoczył Lipińskiego i uratował honor „Pasów”.

W ostatnich dwudziestu minutach nie patrzyliśmy już na wynik i zagraliśmy już zdecydowanie lepiej. Ten sparing pokazał nam, jak wygląda drużyna w różnych fazach gry – zakończył Rudolf Roháček.

Re-Plast Unia Oświęcim – Comarch Cracovia 7:1 (0:0, 5:0, 2:1)
1:0 - Jere Helenius - Gregor Koblar, MiroslavZaťko (24:43, 5/4),
2:0 - Klemen Pretnar (33:47),

3:0 - Adam Kot - Łukasz Krzemień, Klemen Pretnar (36:58),

4:0 - Damian Piotrowicz - Łukasz Krzemień, Patryk Malicki (37:09),
5:0 - Sebastian Kowalówka - Miłosz Noworyta, Daniił Oriechin (38:24, 4/4),

6:0 - PatrikLuža - Eliezer Sherbatov, Aleksiej Trandin (46:12)
6:1 - Erik Němec - Štěpán Csamangó (47:34).
7:1 - Gregor Koblar - Jere Helenius, Luka Kalan (54:59)

Sędziują: Michał Baca, Artur Hyliński (główni) - Michał Majkut, Jakub Śreniawski (liniowi).

Minuty karne:6-14.

Widzów: ok. 500.

Re-Plast Unia: Saunders (od 40:01 Lipiński) – Zaťko (2), Pretnar (2); Helenius, Kalan, Koblar – Bezuška, Luža; Sherbatov, Trandin, Przygodzki – M. Noworyta (2), P. Noworyta; Garszyn, S. Kowalówka, Oriechin – Kot; Piotrowicz, Krzemień (2), Malicki oraz Kusak.

Trener: Nik Zupančič

Comarch Cracovia: Petrásek (R. Kowalówka) – Gula, Šaur (2); Tiala, Němec, Csamangó – Dudáš (2), Gutwald (2); Franek, Svitana, Nejezchleb (2) – Ježek (2), Szurowski; Brynkus, Kamiński, Drzewiecki – Gosztyła, Musioł; Dziurdzia (2), Bezwiński, Jastrabau.

Trener: Rudolf Roháček.

Minuta po minucie

60. min - Drobna wymiana uprzejmości między Szurowskim a Przygodzkim.
59. min - Gutwald z niebieskiej. Broni Lipiński.
57. min - Kowalówka poczarował za bramką. Dograł do Oriechina, ale uderzenie rosyjskiego skrzydłowego obronił Petrasek.
56. min - Oriechin wzdłuż bramki do Garszyna, a ten uderzył w krążek z powietrza. Niewiele zabrakło.
56. min - Gula! Słupek uratował Lipińskiego.

55. min - GOOOL! 7:1! Koblar uderzył z okolic lewego bulika. Petrasek bez szans.
55. min - Unia szuka kolejnych bramek.
54. min - Spore problemy z pokryciem Sherbatova mają krakowianie.
52. min - Jeżek ze slotu! Broni Lipiński.
51. min - Czaruje swoimi umiejętnościami technicznymi Eliezer Sherbatov. Świetną jazdą na łyżwach zgubił rywala, wystawił gumę do Luży! Uderzył, ale Petrasek zdołał w porę się przemieścić.
50. min - Unia stara się kontrolować przebieg meczu.

49. min - Obustronne wykluczenie. Gramy 4 na 4.
48. min - GOOOL! 6:1! Jest honorowy gol dla "Pasów". Nemec pokonuje Lipińskiego.
47. min - GOOOL! 6:0! Luża wypalił z niebieskiej. Guma odbiła się od kija zawodnika Cracovii i mamy szóstego gola dla Unii.

46. min - Unia pewnym krokiem zmierza do zwycięstwa.

44. min - Kapitalna interwencja Lipińskiego! Obronił strzał Dziurdzi i dobitkę Bezwińskiego.
43. min - Luka Kalan ze slotu! Broni Petraszek.
42. min -Na lodzie pojawił się Patryk Kusak. To 17-letni wychowanek UKH Unii, który od pewnego czasu gra w Czechach.

41. min - Jeżek i Pretnar są już na lodzie, gramy więc 5 na 5.
41. min - Zaczynamy ostatnią odsłonę. W bramce Unii zmiana. Za Saundersa wchodzi Lipiński

40. min - GOOOL! 5:0! Kowalówka uderzył z klepy w samo okienko.

40. min - Oriechin w sytuacji sam na sam z Petraskiem! Górą krakowski golkiper.

39. min - Jeżek wędruje na ławkę kar. Nie ma łatwego życia w Oświęcimiu po transferze do Cracovii.

38. min - GOOOL! 4:0! Dwójkowa akcja Krzemień - Piotrowicz. Ten drugi po podaniu wzdłuż bramki wypalił bez przyjęcia. Bramkarz rywali złapany na przemieszczeniu.

37. min - GOOOL! 3:0! Adam Kot zdecydował się na strzał spod bandy. Przymierzył w krótki róg w okolice okienka. Petrasek nie zdążył ze skuteczną interwencją.

37. min - Krzemień odważnie wjechał przed krakowską bramkę. Petrasek zdołał dosunąć parkan.

36. min - Trwa obstrzał krakowskiej bramki.

35. min - Cracovia jakby opadła z sił.

34. min - GOOOL! 2:0! Klemen Pretnar przejął krążek na linii niebieskiej. Podjechał w kierunku slotu i wypalił z nadgarstka. Guma znalazła się w okienku krakowskiej bramki.

33. min - Sherbatov dał pokaz pięknej jazdy na łyżwach. Zagrał wzdłuż bramki do Przygodzkiego. Uderzenie reprezentanta Polski broni Petrasek.

31. min - Kalan zza bramki do Koblara! Petrasek jest na posterunku.

30. min - Zatko już jest na lodzie. Gramy w pełnych składach.

29. min - Krakowianie fatalnie rozgrywają "power play". Najlepszy przykład: tak niedokładnie rozegrali gumę, że mamy uwolnienie.

28. min - Kara dla Zatki. "Pasy" zagrają w przewadze.

28. min - Jeszcze raz Sherbatov! Tym razem jego uderzenie ofiarnie na ciało przyjął Szurowski.

28. min - Sherbatov! Słupek uratował Cracovię. Pachnie drugim golem dla Unii.

27. min - Luża oddał kolejny strzał. Dobitka Przygodzkiego! Szczęście uśmiechnęło się do Cracovii.
26. min - Luża z niebieskiej! Broni Petrasek.
26. min - Saur wędruje na ławkę kar. Faulował Oriechina.
26. min - Dwa groźne strzały Oriechina. Świetnie Petrasek!
25. min - GOOOL! 1:0! Helenius dobił uderzenie bodajże Koblara.
24. min - Gutwald faulował izraelskiego napastnika. Unia ponownie w przewadze.
23. min - Przygodzki zostawił gumę Sherbatovowi. Ten uderzył z pełnego zamachu. Petrasek złapał gumę do raka.
22. min - Zatko z niebieskiej! Broni Petrasek.
22. min - Koblar, poprawka Kalana. Nie ma gola.
21. min - Sherbatov wyprzedził Gulę, objechał bramkę, ale z jego strzałem od zakrystii poradził sobie Petrasek.
21. min - Zaczynamy drugą odsłonę. Wznowienie dla Unii.

20. min - Luża z niebieskiej! Broni Petrasek.
20. min - Cracovia w pełnym zestawieniu.

19. min - Krzemień zjechał do środka, sprytny strzał, Dobrze Petrasek.
19. min - Oriechin! Ładnie mierzył z nadgarstka. Niewiele zabrakło mu, by zaskoczyć Petraska.
18. min - Dziurdzia już na lodzie. Koniec podwójnej przewagi.
17. min - Pretnar przymierzył z niebieskiej. Petrasek obronił jego strzał maską. Przerwa w grze.
17. min - Kolejna kara dla Cracovii. Tym razem w boksie zamelduje się Dudasz. Unia przez 28 sekund w podwójnej przewadze.
16. min - Oświęcimianie w zamku. Jednak zbyt wolno wymieniają gumę.

16. min - Kara dla Dziurdzi.
15. min - Jeżek uderzył z lewego bulika. Saunders broni jego strzał.
14. min - Cracovia skonstruowała dwie akcje zakończone strzałami. Nie miały one jednak takiej jakości, by zaskoczyć Saundersa.
13. min - Helenius z lewego bulika! Petrasek zdołał złączyć parkany i obronić ten strzał.
12. min - Rośnie przewaga biało-niebieskich. Nie opuszczają krakowskiej tercji.
11. min - Przepiękna akcja Sherbatova i Trandina. Nieszablonowe zagranie Izraelczyka, wydawało się, że Trandin umieści gumę w pustej bramce. Gumę wyłapał rozpaczliwie interweniujący Petrasek. To powinien być gol.
10. min - Piotrowicz ładnie pojechał lewym skrzydłem. Uderzył z nadgarstka, Petrasek obronił, potem chciał dograć przed bramkę do Malickiego. Dobrze bramkarz Cracovii.
10. min - Noworyta lobem uruchomił Krzemienia. Ten przyjął krążek i uderzył z pełnego zamachu. Niecelnie.
9. min - Drzewiecki uderzył spod niebieskiej! Broni Saunders.

8. min - Cracovia w pełnym zestawieniu.
7. min - Znów Pretnar. Dobitka Heleniusa! Broni Petrasek.
6. min - Kolejna próba Pretnara. Tym razem niecelna.
6. min - Jeżek wędruje na ławkę kar. Unia w przewadze.
5. min - Pretnar spod niebieskiej! Broni Petrasek.
4. min - Niezłe tempo tego spotkania, akcje przenoszą się spod jednej bramki na drugą.
3. min - Patryk Noworyta uderzył ze slotu! Broni Petrasek.
2. min - Twardo od samego początku grają oba zespoły.
1. min - Csamango do Nemeca! Strzał z bliskiej odległości, Saunders na posterunku.
1. min - Zaczynamy. Pierwsze wznowienie dla Unii.

Sparing: Unia Oświęcim - Comarch Cracovia 7:1 (03.09)