Wyświetleń: 1698

KHL: Pierwszy puchar dla CSKA

2015-08-24 21:05:02

Gol naturalizowanego Białorusina Geoffa Platta zdobyty w dogrywce rozstrzygnął inauguracyjny mecz sezonu 2015-16 w KHL. Pierwsze trofeum nowych rozgrywek padło łupem CSKA Moskwa.

Na inaugurację rozgrywek mistrz KHL SKA Petersburg spotkał się z najlepszą drużyną poprzedniego sezonu zasadniczego CSKA Moskwa w rywalizacji o tradycyjny Puchar Otwarcia. Była to także okazja do rewanżu za ostatni, już legendarny finał konferencji zachodniej ligi, w którym wiosną drużyna SKA prowadzona przez duet trenerski Wiaczesław Bykow - Igor Zacharkin przegrywała już 0-3, by odwrócić losy rywalizacji i wygrać 4-3.

Dziś w Petersburgu spotkały się już drużyny trochę inne. W boksie mistrzów KHL nie ma Bykowa i Zacharkina, których zastąpił Andriej Nazarow. Nie ma też w zespole niektórych bohaterów tamtego finału, takich jak Artiemij Panarin czy Patrik Thoresen. Ale na inaugurację nowego sezonu ekipa z Petersburga znów musiała odrabiać straty, i to trzykrotnie. Tyle tylko, że tym razem ostatnie słowo należało do gości z Moskwy. Wypowiedział je w 25. sekundzie dogrywki urodzony w Kanadzie, a reprezentujący Białoruś Geoff Platt, który zaskoczył stojącego w bramce gospodarzy Mikko Koskinena i przesądził o tym, że Puchar Otwarcia pojechał do stolicy.

Gol Platta dał przyjezdnym zwycięstwo 4:3, a wcześniej trzykrotnie obejmowali oni prowadzenie, tyle że obrońcy Pucharu Gagarina na każdego gola mieli odpowiedź. Pierwszą bramkę nowego sezonu strzelił w 39. sekundzie drugiej tercji z najbliższej odległości Aleksandr Radułow. Tyle że już niespełna dwie minuty później odpowiedział nowy nabytek SKA Joakim Lindström, który wraca do Europy po nieudanej przygodzie w NHL w barwach St. Louis Blues i Toronto Maple Leafs, w pewnym sensie zastępując w SKA swojego byłego partnera z Skellefteå AIK i reprezentacji Szwecji Jimmie'ego Ericssona.

W 32. minucie jednak znów prowadziła ekipa CSKA. Na ławce kar w ekipie gospodarzy siedział wtedy Anton Burdasow, a gola po podaniu Platta strzelił Nikita Zajcew. Sytuacja odwróciła się w końcówce drugiej tercji, gdy na ławkę kar trafił słoweński napastnik drugiego ataku CSKA Jan Muršak, a w przewadze gola wyrównującego zdobył Maksim Czudinow. Gospodarze jednak nie potrafili w dzisiejszym spotkaniu na dobre przejąć inicjatywy i w trzeciej tercji znów musieli odrabiać straty. Prowadzenie 3:2 w 45. minucie dał bowiem stołecznej ekipie Igor Ożiganow. O tym, że mecz nie zakończył się w regulaminowych 60 minutach przesądziło wyrównujące trafienie Ilii Kowalczuka, który w 48. minucie na grę w przewadze wyszedł z Jewgienijem Dadonowem i Wadimem Szipaczowem, a więc graczami tak wspaniale uzupełnianymi w ostatnich play-offach przez Panarina, który jest już zawodnikiem Chicago Blackhawks.

Kowalczuk, który dziś nominalnie grał w pierwszym ataku z Ilią Kabłukowem i Lindströmem był bardzo aktywny. Oddał łącznie 7 strzałów, a na lodzie spędził najwięcej ze wszystkich graczy, bo aż 27 minut i 56 sekund. Jego gol dał drużynie remis 3:3. A później była już dogrywka i celny strzał Platta. CSKA Moskwa po raz pierwszy w historii ma Puchar Odkrycia. SKA wciąż nie może się tym trofeum pochwalić w swojej klubowej gablocie. Jutro już do gry wchodzą kolejne drużyny i KHL rusza na dobre do walki o tę najcenniejszą w rosyjskim, a pewnie i całym europejskim hokeju zdobycz - Puchar Gagarina.

SKA Petersburg - CSKA Moskwa 3:4 (0:0, 2:2, 1:1, 0:1)
0:1 Radułow - Muršak - Ożiganow 20:39
1:1 Lindström - Judin 22:25
1:2 Zajcew - Platt 31:49 (w przewadze)
2:2 Czudinow - Biełow - Szipaczow 37:31 (w przewadze)
2:3 Ożiganow - Tielegin 44:52
3:3 Kowalczuk - Dadonow - Szipaczow 47:37 (w przewadze)
3:4 Platt 60:25