Wyświetleń: 1615

Puchar Kontynentalny został w Mińsku

2011-01-16 21:10:32

Zespół Junosti Mińsk przetrwał pościg Red Bulla Salzburg w trzeciej tercji i po czterech latach przerwy znów wywalczył Puchar Kontynentalny.

Zdecydował o tym dzisiejszy ostatni mecz turnieju finałowego rozgrywanego w Mińsk Arenie. Spotkały się w nim dwie ekipy, które miejsce w "Superfinale" miały zapewnione z urzędu i jednocześnie dwaj główni faworyci imprezy. Junost w obecności ponad 14,5 tys. widzów rozegrała znakomitą pierwszą tercję, w której wyszła nawet na prowadzenie 3:0. Już w 2. minucie, kiedy na ławce kar siedział Alaksandr Kitarau gospodarze musieli grać w liczebnym osłabieniu, ale zdołali wyprowadzić kontrę, podczas której Ołeksandr Materuchin został jeszcze zatrzymany przez Reinharda Divisa, ale Aleksandr Borowkow dobił i dał swojej drużynie prowadzenie. W 9. minucie Andriej Stiepanow po indywidualnej akcji podwyższył na 2:0, a trzeciego gola zdobył w 19. minucie Andriej Baszko.

Jak się później okazało był to decydujący okres gry. Wprawdzie już 46 sekund po golu Baszki Ryan Duncan z rzutu karnego zmniejszył straty, ale pierwsza tercja była dla broniących Pucharu Kontynentalnego Austriaków koszmarem. Także dla ich bramkarza, Divisa, który wpuścił 3 z zaledwie 8 strzałów, ale nie został zmieniony. W drugiej tercji Kitarau podwyższył na 4:1 i gdy taki wynik utrzymywał się po 40 minutach wyglądało na to, że mecz jest rozstrzygnięty. Trzecia odsłona to jednak przewaga Red Bulla. Urodzony w Edmonton Steve Regier i wybrany przez Edmonton Oilers w Drafcie NHL 2001 potężny obrońca Doug Lynch zmniejszyli straty do zaledwie jednego gola.

Red Bull przegrywał 3:4 i rzucił się w ostatnich minutach do ataku, by zdobyć gola wyrównującego, ale fiński bramkarz Junosti, Mika Oksa nie dał się pokonać. Nic nie dało nawet zdjęcie w ostatnich sekundach z bramki Red Bulla Divisa. Mistrzowie Białorusi zrewanżowali się Austriakom za porażkę 3:5 w ubiegłorocznym turnieju finałowym PK i wygrali, dzięki czemu wywalczyli drugi dla białoruskiego hokeja triumf w Pucharze Kontynentalnym. Ten pierwszy w 2007 roku także zdobyła Junost, wówczas również prowadzona przez Michaiła Zacharowa.

Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, by dwa pierwsze miejsca Pucharu Kontynentalnego dwa razy z rzędu przypadły tym samym zespołom. Kiedy przed rokiem PK zdobywał Red Bull Austriacy mieli nadzieję, że da to także awans do Hokejowej Ligi Mistrzów. Tak się nie stało, bowiem HLM nie wystartowała ponownie. Tym razem podobne nadzieje mają Białorusini, ale na odpowiedź, czy tak się stanie przyjdzie im poczekać.

Trzecie miejsce w "Superfinale" zajęła drużyna SønderjyskE Vojens, która dziś pokonała 3:2 Dragons de Rouen.

Najlepszym bramkarzem turnieju finałowego Pucharu Kontynentalnego został wybrany Fin Mika Oksa z Junosti. Tytuł najlepszego obrońcy przypadł Dustinowi VanBallegooie z SønderjyskE, a napastnika Ryanowi Duncanowi z Red Bulla, który był także najlepiej punktującym graczem i najlepszym strzelcem imprezy.