Wyświetleń: 1809

Prekwalifikacje olimpijskie: Węgry i Wielka Brytania zagrają o awans

2020-02-08 21:11:21

Reprezentacje Węgier i Wielkiej Brytanii jutro rozstrzygną między sobą sprawę awansu do finałowej rundy kwalifikacji olimpijskich. Dziś w Nottingham Węgrzy dopiero po dogrywce poradzili sobie z Rumunią.

Rumuni, którzy wiosną ubiegłego roku pokonali Polskę na Mistrzostwach Świata dywizji I grupy B w Tallinie i wywalczyli awans na zaplecze światowej elity, w czwartek tylko jednym golem przegrali z występującą w tej elicie reprezentacją Wielkiej Brytanii, a dziś zdołali doprowadzić do dogrywki w starciu z przedostatnim zespołem ubiegłorocznych MŚ dywizji IA. Ostatecznie jednak to "Madziarzy" już pierwszą akcją dogrywki przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Gola na wagę drugiego punktu i zwycięstwa 3:2 strzelił Csanad Erdély. Wcześniej trafił dla drużyny Jarmo Tolvanena pochodzący z Kanady Andrew Sarauer oraz debiutujący tym turniejem w seniorskiej kadrze 18-letni Kristóf Papp, który podobnie jak Jakub Lewandowski występuje na co dzień w najlepszej amerykańskiej lidze juniorskiej USHL. 22 strzały Rumunów obronił węgierski bramkarz Gergely Arany, a aż 40 stojący w rumuńskiej bramce naturalizowany Słowak Patrik Polc, który jednak zjeżdżał z tafli jako pokonany.

Węgry - Rumunia 3:2 (1:1, 0:0, 1:1, 1:0)
Sarauer (2.), Papp (45.), Erdély (61.) - Tranca (1.), Butochnov (56.)

Znacznie łatwiej poszło dziś w Nottingham Wielkiej Brytanii, która w obecności 4 465 widzów w hali Motorpoint Arena pokonała znajdującą się w hierarchii Mistrzostw Świata o dwa szczeble niżej Estonię 7:1. Estończycy zdołali utrzymać "czyste konto" do 23. minuty, a nawet w pierwszej tercji strzelali częściej od gospodarzy, ale gdy już pierwszy gol padł, to rozwiązał się cały worek. Dzisiejsza wygrana Brytyjczyków była sprawą w dużej mierze rodzinną, bo po 2 gole strzelili dwaj mający kanadyjskie korzenie kuzyni - urodzony w ojczyźnie hokeja Brett Perlini oraz debiutujący tym turniejem w reprezentacji, urodzony w Wielkiej Brytanii Scott Conway, syn byłego kanadyjskiego hokeisty Kevina Conwaya, naturalizowanego na Wyspach w latach 90. ubiegłego wieku. Conway zaliczył także asystę. Swojego gola strzelił jeszcze inny naturalizowany Brytyjczyk Ben Lake, a po jednym trafieniu dołożyli: Anglik Oliver Betteridge i walijski kapitan drużyny Jonathan Phillips. Po dwóch dniach turnieju gospodarze mają na koncie 6 punktów i wyprzedzają Węgrów o 1, ale jutro nie będzie to miało znaczenia. Do finałowej rundy kwalifikacji z grupy J awansuje zwycięzca bezpośredniej konfrontacji obu zespołów.

Wielka Brytania - Estonia 7:1 (0:0, 4:1, 3:0)
Perlini (23.), (33.), Betteridge (29.), Conway (30.), (55.), Lake (49.), Phillips (50.) - Sibircew (39.)