Wyświetleń: 4790

Hokejowa Liga Mistrzów: Porażka Cracovii na pożegnanie (WIDEO)

2017-10-10 20:17:42

Z kompletem porażek zakończyła udział w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów w sezonie 2017-18 Cracovia. Dziś na pożegnanie z tą imprezą mistrzowie Polski przegrali w Helsinkach.

Zarówno Cracovia, jak i IFK Helsinki żegnały się dziś z rozgrywkami Hokejowej Ligi Mistrzów. Już przed meczem było jasne, że mistrzowie Polski zajmą w tabeli grupy G ostatnie miejsce. Trener gospodarzy Ari-Pekka Selin oszczędził kilku swoich graczy na mecze w Liidze, w której jego zespół spisuje się na razie słabo, a między słupkami postawił nominalnie czwartego bramkarza, 19-latka Niilo Halonena, który przed tygodniem zachował "czyste konto" w Tauron Arenie Kraków.

Drużyna IFK na planowe prowadzenie wyszła w 10. minucie, gdy na dłużej zamknęła Cracovię w jej tercji obronnej. Bohater meczu sprzed tygodnia wygranego przez Finów 6:0 Niklas Nordgren dograł do Jarkko Malinena, a ten pewnym strzałem pokonał Rafała Radziszewskiego. Tym razem jednak "Pasy" nie pozwoliły rywalom tak bardzo zdominować meczu, jak w Krakowie. A już niespełna 2 i pół minuty później było 1:1. Podczas gry Cracovii w przewadze Teddy Da Costa świetnym podaniem obsłużył Damiana Kapicę, a ten zwiódł Halonena i skierował krążek do jego bramki.

Drużyna trenera Rudolfa Roháčka długo utrzymywała korzystny dla siebie wynik remisowy. Udało się to do 35. minuty, ale wtedy gole dla gospodarzy posypały się jak z rogu obfitości. Pierwszy trafił Henri Tamminen, który w tym sezonie strzela tylko w Hokejowej Lidze Mistrzów. 24-latek wpisał się na listę strzelców po raz trzeci w tych rozgrywkach. Chwilę po tym golu podczas przerwy technicznej szkoleniowiec Cracovii apelował do swoich graczy, by nie podejmowali ryzyka i starali się przede wszystkim do końca drugiej tercji utrzymać wynik, a w trzeciej pokusić się o niespodziankę.

Tyle że już chwilę później Thomas Nykopp podwyższył na 3:1, a po kolejnych 17 sekundach Nordgren do hat-tricka sprzed tygodnia dorzucił czwartego gola w tej edycji HLM i było już 4:1. W tej sytuacji Roháček poprosił o przerwę. Do końca drugiej tercji jego podopieczni już gola nie stracili, a za to na 17 sekund przed jej końcem udało się zmniejszyć straty. Na ławce kar siedział wtedy Joonas Rask, a w podbramkowym zamieszaniu krążek do siatki Halonena wepchnął Mateusz Rompkowski.

W trzeciej tercji padły jeszcze trzy gole, w tym jeden dla Cracovii. Najpierw jednak Vili Sopanen i Juha-Pekka Haataja strzelili dwie bramki i podwyższyli prowadzenie miejscowych na 6:2. Dopiero w 59. minucie mistrzom Polski po raz trzeci w tym spotkaniu udało się wykorzystać grę w przewadze. Gola zdobył Petr Kalus, a jego trafienie ustaliło wynik na 6:3.

Cracovia, podobnie jak przed rokiem, zakończyła swój udział w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów bez punktu w fazie grupowej. Do tego uzyskała bilans bramkowy 8-31. Tym razem jednak nie jest on najgorszy ze wszystkich uczestników rywalizacji. Tymczasem IFK Helsinki z 7 punktami zajął w grupie G trzecie miejsce. Dziś już drużyna trenera Selina nie walczyła o nic dla siebie, ale zbierała punkty dla fińskiej Liigi, która w ligowym rankingu HLM zajmuje drugie miejsce. Daje jej to prawo wystawiania w rozgrywkach 5 drużyn, ale musi tej pozycji bronić przed czeską Extraligą, której drużyny jak na razie w tym sezonie prezentują się w Lidze Mistrzów najlepiej.

IFK Helsinki - Cracovia 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
1:0 Malinen - Nordgren - Ulander 09:30
1:1 Kapica - Da Costa 11:58 (w przewadze)
2:1 Tamminen - Ulander 34:18
3:1 Nykopp - O'Connor - Petrell 35:20
4:1 Nordgren - Haataja - Malinen 35:37
4:2 Rompkowski - Šinágl - Wajda 39:43 (w przewadze)
5:2 Sopanen 45:11
6:2 Haataja - Malinen - Nordgren 53:59
6:3 Kalus - Zíb - Da Costa 58:15 (w przewadze)
Strzały: 35-24.
Minuty kar: 16-6.
Widzów: 3 498.

IFK: Halonen - Salmela, Kaski, Petrell, Nykopp, Rask - O'Connor, Salmi, Nordgren, Malinen, Haataja - Ulander, Schnitt, Partanen, Tyrväinen, Sopanen - Kulmala, Engberg, Åsten, Hämäläinen, Tamminen. Trener: Ari-Pekka Selin.

Cracovia: Radziszewski - Szurowski, Zíb, Sýkora, Da Costa, Kalus - Kruczek, Novajovský, Kapica, Słaboń, Urbanowicz, Wajda, Rompkowski, Šinágl, Dziubiński, Domogała - Dutka, Noworyta, Drzewiecki, Paczkowski. Trener: Rudolf Roháček.

Inne wtorkowe mecze:

Zwycięstwem pożegnał się za to z Hokejową Ligą Mistrzów Nioman Grodno Grzegorza Pasiuta. Dziś mistrzowie Białorusi, już bez szans na wyjście z grupy, pokonali 3:0 trzeci zespół ostatniego sezonu fińskiej ekstraklasy JYP Jyväskylä. Pasiut przyczynił się do tego asystą przy zwycięskim golu strzelonym przez Gleba Klimienkę. Do bramki ekipy JYP trafili także: Konstantin Bogdanowski i Alaksandr Żidkich, a Witalij Trus broniąc 12 strzałów zachował "czyste konto". Pasiut zakończył udział w Hokejowej Lidze Mistrzów z 4 asystami w 6 meczach. Drużyna JYP Jyväskylä, mimo dzisiejszej porażki, awansowała do fazy pucharowej HLM.

Nioman Grodno - JYP Jyväskylä 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
1:0 Klimienko - Pasiut - Dorofiejew 51:58
2:0 Bogdanowski - Lisiczkin - Stefanowicz 52:21
3:0 Żidkich 59:27 (pusta bramka)
Strzały: 34-12.
Minuty kar: 4-14.
Widzów: 1 875.

Grupę G, w której występowała Cracovia, wygrał dość nieoczekiwanie Red Bull Monachium. Mistrzowie Niemiec przed tygodniem przegrali u siebie ze szwedzkim Brynäs Gävle, a dziś na wyjeździe przegrywali z tym rywalem 0:2 do 30. minuty, a 1:2 do 58., ale ostatecznie wygrali 3:2 i to oni skończyli rozgrywki grupowe na pierwszym miejscu. O wygranej Jerome Flaake przesądził niemal równo z końcową syreną, gdy Red Bull wycofał już bramkarza. Wcześniej bramki dla gości zdobywali: Mads Christensen i Frank Mauer.

Brynäs Gävle - Red Bull Monachium 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
1:0 Paille - Kilström - Ikonen 11:48 (w przewadze)
2:0 Palushaj - Johansson - Ölund 25:54
2:1 Christensen - Hager - Button 29:08
2:2 Mauer - Hager 57:36 (bez bramkarza)
2:3 Flaake - Button - Lauridsen 59:59 (bez bramkarza)
Strzały: 21-35.
Minuty kar: 10-6.
Widzów:

W meczu o zwycięstwo w grupie B szwedzki zespół Malmö Redhawks pokonał mistrza Czech Kometę Brno 3:0 i w 1/8 finału będzie rozstawiony. Bramki dla zwycięzców zdobywali: Christoffer Forsberg, 18-letni Duńczyk Malte Setkov, dla którego był to pierwszy gol w seniorskich rozgrywkach, a także Fredrik Händemark. Wszystkie 17 strzałów graczy Komety obronił Cristopher Nihlstorp. Kometa była pewna awansu do 1/8 finału już po czterech kolejkach, ale na ostatniej prostej straciła zwycięstwo w grupie.

Malmö Redhawks - Kometa Brno 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
1:0 Forsberg - Andersson 27:14
2:0 Setkov 49:52
3:0 Händemark 59:45 (pusta bramka)
Strzały: 25-17.
Minuty kar: 10-4.
Widzów: 1 328.

Do 1/8 finału awansował dziś zespół Oceláři Trzyniec z Aronem Chmielewskim w składzie. Czeska drużyna pokonała przed własną publicznością 3:0 i wyeliminowała mistrza Szwecji HV71 Jönköping. Do zwycięstwa poprowadził gospodarzy drugi atak. Martin Adamský strzelił gola i zaliczył dwie asysty, a jego partnerzy z tej formacji Jiří Polanský i Vladimír Svačina do swoich bramek dołożyli po asyście. Z kolei stojący w bramce Oceláři Šimon Hrubec zatrzymał wszystkie 23 strzały, a do tego asystował przy golu Adamskiego. Aron Chmielewski zagrał dziś w czwartej, niepełnej formacji swojej drużyny. Nie punktował, na lodzie spędził 12 minut i 25 sekund, oddał najwięcej w zespole, bo 4 strzały i sam zablokował jedno uderzenie.

Oceláři Trzyniec - HV71 Jönköping 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
1:0 Svačina - Polanský - Adamský 01:08
2:0 Polanský - Adamský - Svačina 09:36
3:0 Adamský - Hrubec 56:25
Strzały: 20-23.
Minuty kar: 10-8.
Widzów: 4 115.

TPS Turku - Nottingham Panthers 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)
Ekeståhl-Jonsson (8.), Kallio (12.), Palmu (54.), (56.), Pajuniemi (58.) - Betteridge (8.), Lachowicz (48.)

Adler Mannheim - Esbjerg ENERGY 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Adam (7.), Kink (12.), Kolarik (43.), Johnson (45.) - Fleming (37.)