Wyświetleń: 2880

MŚ U18: Niesamowity powrót Czechów nic nie dał

2017-04-20 22:06:41

Reprezentacja Czech przeprowadziła w ćwierćfinale rozgrywanych na Słowacji Mistrzostw Świata do lat 18 pościg, jakiego w historii tego turnieju jeszcze nie było, ale i tak przegrała z Finlandią walkę o półfinał. O medale zagrają także: Rosja, Szwecja i Stany Zjednoczone.

Czesi nie byli faworytami w ćwierćfinałowym starciu z broniącymi mistrzowskiego tytułu Finami, którzy fazę grupową kończyli z kompletem punktów. A już tym bardziej mało kto mógł dawać im szanse, gdy po pierwszej tercji przegrywali 1:4 czy gdy w 26. minucie stracili piątego gola. Ale wtedy podopieczni Václava Varaďy przystąpili do pościgu. Jeszcze w drugiej tercji zdobyli trzy bramki i zmniejszyli straty do jednej. A w 58. minucie Filip Zadina doprowadził do remisu i dogrywki. Nigdy wcześniej w historii Mistrzostw Świata do lat 18 żaden zespół nie odrobił czterobramkowej straty, ale Czechom i to nie wystarczyło do awansu.

O wyniku ćwierćfinału decydowała dogrywka zaplanowana na maksymalnie 10 minut. Gdy już powoli zanosiło się na to, że dojdzie do rzutów karnych, na zaledwie 58 sekund przed końcem regulaminowego czasu dogrywki Santeri Virtanen trafił do czeskiej bramki i przesądził o zwycięstwie Finlandii 6:5, które dało ekipie "Małych Lwów" miejsce w półfinale. Virtanen to napastnik drużyny juniorów TPS Turku, który ma szansę na znalezienie się w tegorocznym drafcie NHL, choć nie należy do najwyżej notowanych talentów z rocznika '99. Dziś oprócz gola zaliczył też asystę. Znakomity mecz rozegrał obrońca pierwszej formacji Finlandii Miro Heiskanen, który raz trafił i trzykrotnie asystował. W 5 dotychczasowych meczach na słowackim turnieju obrońca IFK Helsinki uzyskał aż 10 asyst.

Oprócz tej dwójki wyróżnili się: Aarne Talvitie, który zdobył dwie bramki, Urho Vaakanainen z golem i asystą oraz trzykrotnie asystujący Jesse Ylönen. Swoją bramkę zdobył również Linus Nyman, a lider klasyfikacji punktowej imprezy Kristian Vesalainen dorzucił 2 asysty i ma w dorobku już 15 punktów.

Choć Czesi latem ubiegłego roku na prestiżowym i rozgrywanym w silniejszych składach niż Mistrzostwa Świata U18 Memoriale Ivana Hlinki w tym roczniku sięgnęli po złote medale, to po raz kolejny nie zdołali awansować do najlepszej "czwórki" MŚ. W ostatnich 10 latach udało im się to tylko raz. W 2014 roku w Finlandii wywalczyli srebrne medal po finałowej porażce z USA. Finowie z kolei w 4 z ostatnich 5 występów na MŚ tej kategorii wiekowej grali przynajmniej w półfinale. Rok temu w amerykańskim Grand Forks sięgnęli po pierwszy od 16 lat tytuł mistrzowski.

Finlandia U18 - Czechy U18 6:5 (4:1, 1:3, 0:1, 1:0)
1:0 Heiskanen - Vaakanainen - Vesalainen 02:19
1:1 Mikyska - Hrabík - Dvořák 07:11
2:1 Nyman - Vesalainen 14:09
3:1 Vaakanainen - Ikonen - Heiskanen 18:26 (w przewadze)
4:1 Talvitie - Heiskanen - Ylönen 19:14
5:1 Talvitie - Virtanen - Ylönen 25:24
5:2 Chytil - Zadina - Safin 27:02 (w przewadze)
5:3 Škvrně - Kondelík - Mikyska 32:00
5:4 Machala - Nečas - Kvasnička 38:35 (w przewadze)
5:5 Zadina - Hladonik - Hrabík 57:23
6:5 Virtanen - Heiskanen - Ylönen 69:02
Strzały: 38-47.
Minuty kar: 12-12.
Widzów: 1 194.

W półfinale zagra także reprezentacja Szwecji, która niespodziewanie pokonała w dzisiejszym ćwierćfinale Kanadę 7:3. To o tyle zaskakujący wynik, że w fazie grupowej "Małe Korony" nie robiły najlepszego wrażenia i wygrały tylko dwa mecze. Dwa gole dla drużyny Torgny'ego Bendelina strzelił dziś Jacob Olofsson, który dopiero w przyszłym roku może zostać wybrany w drafcie NHL. Po bramce i asyście zaliczyli: Erik Brännström, Rickard Hugg, Isac Lundeström oraz Fabian Zetterlund, a listę strzelców uzupełnił Oskar Bäck. W sobotnim półfinale Szwedzi zmierzą się z reprezentacją USA.

Kanada U18 - Szwecja U18 3:7 (0:1, 2:3, 1:3)
0:1 Zetterlund 19:57
1:1 Strome 21:58
1:2 Bäck - Hugg - Zetterlund 30:36
1:3 Olofsson - Lundeström 33:33
2:3 Entwistle - Brook 34:38
2:4 Bemström - Liljegren - Brännström 39:38 (w przewadze)
Widzów: 2 259.

Rosjanie dziś po dogrywce wyeliminowali z turnieju gospodarzy. Słowacy po dwóch tercjach prowadzili 2:1, ale Iwan Czechowicz na początku trzeciej odsłony doprowadził do remisu, a w 9. minucie dogrywki o zwycięstwie Rosjan przesądził Kiriłł Slepiec. Czechowicz strzelił w meczu dwa gole. Rosjanie awansowali do półfinału Mistrzostw Świata do lat 18 po raz pierwszy od 2013 roku. Na medal na tej imprezie czekają od 2011 roku, gdy w Niemczech zajęli trzecie miejsce. Tymczasem Słowacy wspierani dziś w Popradzie przez prawie 4,5 tys. kibiców po raz czwarty z rzędu zagrali w ćwierćfinale, ale tego etapu MŚ U18 nie udało im się pokonać od 14 lat.

Słowacja U18 - Rosja U18 2:3 (0:1, 2:0, 0:1, 0:1)
0:1 Czechowicz - Swiecznikow 05:36
1:1 Ružička - Liška - Baláž 30:35
2:1 Fafrák - Liška 34:02
2:2 Czechowicz - Swiecznikow - Samorukow 41:14 (w przewadze)
2:3 Slepiec - Kołtygin - Samorukow 68:42
Strzały: 41-42.
Minuty kar: 2-6.
Widzów: 4 496.

Z problemami do półfinału awansowała bezbłędna w fazie grupowej reprezentacja USA, która pokonała Szwajcarię. W pewnym momencie zanosiło się nawet na sensację, bo "Helweci" w połowie drugiej tercji wyszli na prowadzenie 2:1. Ekipa USA jednak szybko wyrównała, a decydujące były dwa gole strzelone w końcówce spotkania w odstępie 27 sekund przez Josha Norrisa i Jacoba Tortorę, które przesądziły o wygranej drużyny Johna Wroblewskiego 4:2. Wcześniej bramki dla Amerykanów zdobywali: Michael Pastujov i David Farrance.

USA U18 - Szwajcaria U18 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
1:0 Pastujov - Tkachuk 00:51
1:1 Hischier - Gross 23:51
1:2 Müller - Patry - Sigrist 30:49 (w przewadze)

O utrzymanie:

Dziś w Spiskiej Nowej Wsi odbył się także pierwszy mecz o utrzymanie w elicie. Białorusini pokonali w nim Łotwę 2:0. Gole strzelali: Ihor Martynau oraz Uładzisłau Jeromienka, który w ostatniej minucie skierował krążek do pustej już bramki rywali. W białoruskiej bramce z kolei bezbłędny był Andrej Hriszenka, w kierunku którego rywale oddali jednak tylko 17 strzałów. Bramkarz Łotwy Niklavs Rauza obronił z kolei 29 z 30 uderzeń, ale zjeżdżał z tafli jako pokonany. Rywalizacja o utrzymanie w gronie 10 najlepszych reprezentacji tej kategorii wiekowej toczy się do dwóch zwycięstw. Jutro obie ekipy spotkają się po raz drugi.

Białoruś U18 - Łotwa U18 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
1:0 Martynau - Jeromienka - Habrus 38:53
2:0 Jeromienka - Bałtruk 59:23 (w osłabieniu, pusta bramka)
Strzały: 31-17.
Minuty kar: 16-6.