Wyświetleń: 1411

OHL: Łyszczarczyk wyróżniony. Attack przegrali "wygrany" mecz (GIF)

2018-03-04 23:08:25

Alan Łyszczarczyk był dziś najlepszym zawodnikiem swojej drużyny w meczu kanadyjskiej ligi juniorskiej OHL. Jego zespół jednak w dramatycznych okolicznościach przegrał spotkanie, które wydawało się już być wygrane.

Zespół Owen Sound Attack, w którym występuje Polak, zagrał dziś na wyjeździe z wyżej notowaną ekipą Sarnia Sting, ale długo zanosiło się na jego zwycięstwo. Niemal do samego końca. Po dwóch tercjach goście prowadzili 3:0, w czym udział miał polski napastnik. W 14. minucie dostał podanie w tercji ataku od partnera z formacji Bretta McKenzie'ego i strzałem z nadgarstka pokonał stojącego w bramce rywali Justina Fazio, podwyższając na 2:0. Dziennikarz gazety "Owen Sound Times" napisał, że reprezentant Polski w tej sytuacji pokazał swój "niszczący strzał".

W trzeciej tercji jednak rywale zabrali się do odrabiania strat. Strzelili dwa gole, ale w 55. minucie goście znów odskoczyli na dwie bramki i znów miał w tym udział Łyszczarczyk. Oddał strzał z dystansu, który Fazio obronił, ale stojący przed bramką Ethan Szypula dobił skutecznie i było 4:2, a Polak zaliczył asystę. On i jego koledzy nie zdołali jednak dowieźć prowadzenia do końca. Już nieco ponad minutę później gracz rywali Jamieson Rees został sfaulowany w sytuacji "sam na sam" z bramkarzem i zamienił na gola kontaktowego rzut karny, a gdy w końcówce Sting wycofali bramkarza i grali 6 na 4 w polu, to Jordan Ernst doprowadził do remisu 4:4. Wobec takiego wyniku doszło do dogrywki.

A w niej rywale, prowadzeni przez zdobywcę Pucharu Stanleya z 1999 i Pucharu Świata z 1996 roku Deriana Hatchera, błyskawicznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Zrobił to ich najlepszy zawodnik Jordan Kyrou. Już w 17. sekundzie dodatkowej części meczu pokonał on stojącego w bramce Attack Oliviera Lafreniere'a i dał gospodarzom zwycięstwo 5:4. Kyrou to tegoroczny mistrz świata do lat 20 z reprezentacją Kanady. St. Louis Blues w 2016 roku wybrali go z numerem 35 draftu NHL, a młody gracz podpisał już kontrakt z tym klubem. W obecnym sezonie OHL zgromadził aż 105 punktów i jest współliderem klasyfikacji punktowej. Właśnie dziś wyrównał najlepszy wynik indywidualny, jaki w barwach Sarnia Sting uzyskał 10 sezonów temu Steven Stamkos. Kyrou oprócz bramki zaliczył dwie asysty, co dało mu miano drugiej gwiazdy meczu. Pierwszą wybrano mającego identyczny punktowy dorobek w tym spotkaniu Jonathana Anga, także draftowanego w 2016 roku (nr 94, Florida Panthers).

Tradycyjną "trójkę" gwiazd meczu uzupełnił Alan Łyszczarczyk. Polak zagrał w drugiej formacji ofensywnej swojego zespołu obok McKenzie'ego oraz Szypuli i - jak napisała oficjalna strona internetowa klubu - "nadawał ton atakom". Sam oddał 3 strzały na bramkę i zaliczył +2 w statystyce +/-, bo był na lodzie tylko przy golach, przy których punktował. W 53 meczach w tym sezonie reprezentant Polski zdobył 17 goli i zaliczył 17 asyst. Wyrównał swoje najlepsze strzeleckie osiągnięcie w OHL z pierwszego sezonu w barwach Sudbury Wolves, ale wtedy zaliczył dodatkowo 33 asysty, co złożyło się łącznie na 50 punktów. Wówczas jednak nie był na Mistrzostwach Świata U20 z reprezentacją Polski, więc rozegrał więcej, bo 67 meczów w lidze.

Drużyna z Owen Sound, która ostatnio była w dobrej formie, przegrała dwa mecze w ciągu dwóch dni, bo w sobotę uległa niespodziewanie aż 3:8 Guelph Storm, którzy są w konferencji zachodniej niżej, w przeciwieństwie do Sarnia Sting mających drugi bilans punktowy i zajmujących trzecie miejsce. Trener Todd Gill regularnie skarżył się w tym sezonie na zbyt dużą liczbę traconych goli. Pod tym względem w swojej konferencji Attack są dopiero na siódmym miejscu. A nie po raz pierwszy w tym sezonie zdarzyło im się przegrać mecz, w którym po dwóch tercjach prowadzili trzema golami. Dwie kolejne porażki mogą być dla drużyny reprezentanta Polski dość kosztowne, bo wciąż walczy ona o 4. miejsce na Zachodzie, które da przewagę własnej tafli w pierwszej rundzie play-offów.

Właśnie po dwóch weekendowych porażkach "Niedźwiedzie" to miejsce straciły na rzecz London Knights. Obecnie mają na koncie 72 punkty, a rywale zdobyli o 2 "oczka" więcej. Łyszczarczyk i jego koledzy rozegrali 3 mecze w ciągu ostatnich 4 dni, ale teraz do gry wrócą w czwartek, gdy na wyjeździe zmierzą się z liderem dywizji centralnej Barrie Colts.

Sarnia Sting - Owen Sound Attack 5:4 (0:2, 0:1, 4:1, 1:0)
0:1 Gadjovich - Suzuki - Hancock 09:40
0:2 Łyszczarczyk - McKenzie 13:44
0:3 Suszka - McKenzie 27:03
1:3 Ang - Leufvenius - Hatcher 42:44
2:3 Dineen - Kyrou - Salinitri 47:05
2:4 Szypula - Łyszczarczyk 54:07
3:4 Rees 55:23 (rzut karny)
4:4 Ernst - Ang - Kyrou 59:12 (w przewadze, bez bramkarza)