Wyświetleń: 4285

MŚ U20: Śnieg zasypał rekordowy mecz. Karne znów dla USA (WIDEO)

2017-12-30 00:48:04

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych pokonała Kanadę w rozgrywanym na Mistrzostwach Świata do lat 20 meczu na futbolowym stadionie w Buffalo. Trwające trzy i pół godziny spotkanie obejrzała największa liczba widzów w historii imprezy.

Przy padającym z nieba śniegu i ponad 44 tysiącach widzów na trybunach ekipy Kanady i USA zmierzyły się dziś na stadionie New Era Field w Buffalo w kolejnej odsłonie hokejowej "świętej wojny", która w ostatnich latach na juniorskich mistrzostwach dostarczyła wielu niezapomnianych spotkań.

Już w pierwszej tercji gospodarze dali Kanadyjczykom dwie okazje do gry w przewadze, a ci z obu skorzystali. Wynik otworzył w 5. minucie strzałem z dystansu wybrany z numerem 4 ostatniego draftu NHL przez Colorado Avalanche obrońca Cale Makar, a drugiego gola w 16. minucie po kolejnym dobrym rozegraniu "zamka" dołożył numer 56 ubiegłorocznego naboru Dillon Dubé. Gol gracza draftowanego przez Calgary Flames był już szóstym strzelonym przez Kanadę na tegorocznych MŚJ podczas gry w liczebniejszym składzie. Co ciekawe, każdą z tych bramek zdobywał inny zawodnik. Tymczasem gospodarze w pierwszej odsłonie otrzymali trzy okazje do gry w przewadze i żadnej nie wykorzystali.

Fakt, że tej trzeciej niemal nie mogli zdążyć wykorzystać, bo Victor Mete dostał karę na 3 sekundy przed końcem pierwszej tercji, ale gdy resztę kary odsiadywał już po przerwie, to także gospodarze nie zamienili tego na gola. Do zdobycia bramki potrzebowali podwójnej przewagi. W 36. minucie Kanadyjczyk Brett Howden dostał karę za atak kijem trzymanym oburącz, a w przepychance, która nastąpiła później jego kolega z zespołu Alex Formenton lekko uderzył rywala kijem w twarz i także udał się na ławkę kar. Gospodarze mogli więc grać 5 na 3 w polu przez dwie minuty. Potrzebowali 75 sekund, by zdobyć gola kontaktowego. Do siatki krążek skierował Kieffer Bellows. Amerykanom nie udało się jednak już w pojedynczej przewadze zdobyć gola wyrównującego, a już 27 sekund po zakończeniu drugiej kary rywali, znów przegrywali dwiema bramkami.

Najpierw amerykański bramkarz Jake Oettinger obronił strzał Borisa Katchouka w sytuacji "sam na sam", ale krążek trafił za chwilę pod linię niebieską do Jake'a Beana, a ten wystrzelił "gumę" w kierunku bramki. Katchouk po drodze zmienił jej tor lotu i dał Kanadzie wynik 3:1. Sędziowie przeprowadzili jeszcze analizę wideo, choć nie do końca wiadomo, z czego wynikały ich wątpliwości co do gola. Po dwóch tercjach Kanada prowadziła 3:1, choć w strzałach było 24-14 dla USA. W bramce drużyny Dominique'a Ducharme'a znakomicie spisywał się Carter Hart. Gracz Everett Silvertips ma w tym sezonie najlepszą skuteczność obron we wszystkich trzech najsilniejszych kanadyjskich ligach juniorskich (96,1 %) i dziś potwierdzał swoje umiejętności.

W trakcie drugiej tercji nasiliły się opady śniegu nad Buffalo. W przerwach służby techniczne wywoziły z tafli śnieg w kilogramach, choć jeszcze 40 minut przed rozpoczęciem meczu nad stadionem świeciło słońce. Podczas drugiej odsłony pojawił się pomysł, by w przerwie po niej wyczyścić lód tylko na sucho, bo polanie go wodą sprawiało, że robił się bardzo nierówny. Ostatecznie jednak rolby przeprowadziły tradycyjną kosmetykę tafli.

Amerykanie w trzeciej tercji musieli się mierzyć nie tylko z wolnym lodem, ale także ze zmęczeniem. Podczas gdy Kanadyjczycy wczoraj odpoczywali, gospodarze swój niespodziewanie przegrany 2:3 mecz ze Słowacją kończyli o 22:38 miejscowego czasu. Oznacza to, że do rozpoczęcia dzisiejszego spotkania mieli tylko nieco ponad 16 godzin. To sprzeczne z przepisami Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, które wymagają, by przerwa trwała przynajmniej 20 godzin, ale Amerykanie zgodzili się na taki terminarz, byle tylko rozegrać mecz z Kanadą pod gołym niebem.

W połowie trzeciej tercji zaplanowano zmianę stron, by dać obu drużynom równe szanse gry w tych bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Ale ta przerwa miała miejsce już przy zupełnie innym wyniku. W 45. minucie Kanadyjczyk Maxime Comtois powinien zostać odesłany przez sędziów do szatni za brutalne przybicie do bandy Ryana Lindgrena. Otrzymał tylko dwuminutową karę, ale Amerykanie i tak ukarali jego zespół. Podczas gry w przewadze Scott Perunovich strzałem z bliska zdobył gola na 2:3. Później nastąpiła kolejna długa przerwa na czyszczenie lodu z zalegającej grubej warstwy śniegu, a gdy drużyny wróciły na lód, gospodarze wyrównali. Casey Mittelstadt podał do Brady'ego Tkachuka, a ten zaskoczył Harta. Mittelstadt zaliczył już trzecią asystę w meczu.

A wynik 3:3 utrzymał się już do końca trzeciej tercji, więc po chwili przerwy nastąpiła dogrywka. Po upływie jej dwóch i pół minuty także nastąpiła zmiana stron. Do żadnej z bramek jednak krążek nie wpadł, więc o wyniku decydowały rzuty karne. Dokładnie tak, jak w finale Mistrzostw Świata juniorów przed rokiem, gdy Amerykanie pokonali Kanadę 5:4. Wtedy w bramce Kanady także stał Carter Hart. Kieffer Bellows był jednym z bohaterów tamtego finału. 19-latek, który ma także kanadyjskie obywatelstwo, ale reprezentuje USA, strzelił wtedy dwa gole z gry, ale akurat rzutu karnego nie wykorzystał. Tym razem było inaczej. Trafił z karnego w pierwszej rundzie, Tkachuk dołożył gola w drugiej i gospodarze wygrali decydującą serię 2:0, a cały mecz 4:3. Z powodu długich przerw na czyszczenie tafli mecz trwał łącznie aż 3 godziny i 38 minut.

Ogłoszona frekwencja wyniosła 44 592 widzów, co jest absolutnym rekordem w historii Mistrzostw Świata do lat 20. Dotychczasowy rekord wynosił 20 380 kibiców, którzy oglądali finał MŚ w tej kategorii wiekowej w Ottawie w 2009 roku. Zmierzyły się wówczas reprezentacje Kanady i Szwecji.

Mimo porażki, Kanadyjczycy pozostali liderami grupy A, ale jeszcze nie są pewni zwycięstwa w niej. Amerykanie zajmują drugie miejsce.

USA U20 - Kanada U20 4:3 (0:2, 1:1, 2:0, 0:0, 1:0)
0:1 Makar - Thomas 04:13 (w przewadze)
0:2 Dubé - Steel 15:17 (w przewadze)
1:2 Bellows - Mittelstadt - Oettinger 36:27 (w podwójnej przewadze)
1:3 Katchouk - Bean 37:39
2:3 Perunovich - Mittelstadt 46:09 (w przewadze)

Dania - Kanada

W cieniu rekordowego meczu, w grupie B reprezentacja Rosji pokonała w hali Harborcenter Białoruś 5:2. Dwa gole dla zwycięzców strzelił wybrany w pierwszej rundzie tegorocznego draftu NHL przez St. Louis Blues 18-latek Klim Kostin, dwukrotnie asystował mu jeden z głównych kandydatów do numeru 1 najbliższego naboru Andriej Swiecznikow, po golu i asyście zaliczyli: Gierman Rubcow i Artur Kajumow, a listę strzelców uzupełnił Aleksiej Połodian. Rosjanie swój ostatni tytuł mistrzowski w kategorii U20 zdobyli 6 lat temu właśnie w Buffalo. To było pamiętne "złoto", bo po jego zdobyciu młodzi hokeiści byli tak pijani, że nie zostali wpuszczeni do samolotu, którym mieli udać się do Moskwy. Drużynę prowadził wtedy ten sam trener, co obecnie - Walerij Bragin. Na tegorocznym turnieju jego podopieczni zaczęli od niespodziewanej porażki 4:5 z Czechami, ale wciąż mają szansę na wygranie grupy. Decydujący o tym będzie zapewne sylwestrowy mecz ze Szwecją.

Białoruś U20 - Rosja U20 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)
0:1 Połodian - Makiejew - Malcew 10:14
0:2 Rubcow - Kajumow 12:44
0:3 Kostin - Swiecznikow 23:33
1:3 Dziarabin - Piszuk 42:03
1:4 Kajumow - Rubcow - Manukian 44:21
1:5 Kostin - Swiecznikow - Iwanow 48:12
2:5 Piszuk - Martynau 50:43