Wyświetleń: 4239

MŚ elity: Finlandia bliżej ćwierćfinału. Szwajcaria pokonana własną bronią (WIDEO)

2017-05-14 22:29:41

Reprezentacja Finlandii nie gra najlepszych Mistrzostw Świata, ale jest coraz bliżej ich ćwierćfinału. Finowie przybliżyli się do najlepszej "ósemki" turnieju wygrywając ze Szwajcarią w identycznych okolicznościach, w jakich Szwajcarzy wczoraj pokonali Kanadę.

Szwajcarzy, opromienieni wczorajszym zwycięstwem nad Kanadą i znów niesieni w Paryżu dopingiem tysięcy swoich kibiców, zaczęli mecz z Finlandią tak, jak skończyli wczorajszy z Kanadą, czyli od gola Fabrice'a Herzoga. W 5. minucie gry napastnik Zürich Lions efektownym strzałem pod poprzeczkę pokonał stojącego w fińskiej bramce Joonasa Korpisalo i dał swojej drużynie prowadzenie. Herzog, który do wczoraj w 4 meczach na Mistrzostwach Świata nie miał ani jednego punktu, w trzech kolejnych tercjach obu meczów zdobył 3 gole.

A w 11. minucie było już 2:0 dla drużyny Patricka Fischera. Mocnym, celnym strzałem popisał się ofensywny obrońca Joël Genazzi, który potrafi także występować w formacji ataku. Korpisalo był bliski zatrzymania tego strzału, ale wpuścił go do bramki i była to jego ostatnia akcja w tym spotkaniu, bo ustąpił miejsca w bramce Harriemu Säteriemu. Sytuacja była bliźniaczo podobna do tej, którą wczoraj Szwajcarzy przeżywali w meczu z Kanadą, tyle że będąc w przeciwnej roli. Wtedy po szybkiej stracie dwóch goli Jonasa Hillera w bramce "Helwetów" zmienił Leonardo Genoni, który zatrzymał wszystkie 35 strzałów mistrzów świata i pomógł swojej drużynie w odniesieniu zwycięstwa.

Finowie mogli mieć nadzieję, że w ich przypadku będzie podobnie. I rzeczywiście Säteri dobrze wszedł w mecz. Do końca pierwszej tercji obronił wszystkie 7 strzałów dominujących Szwajcarów i nie dał się pokonać. A w ostatniej minucie pierwszej odsłony jego koledzy zdobyli bramkę kontaktową. Zaczęło się od kontrowersyjnej kary dla Andresa Ambühla. Weteran z HC Davos zaatakował Lasse Kukkonena ciałem bez złych intencji, ale w pierwszej kolejności trafił go w głowę i otrzymał wykluczenie 2+10. A Finowie, którzy na tych mistrzostwach dość przeciętnie grają w przewagach, już po 25 sekundach trafili do siatki. Konkretnie zrobił to Juuso Hietanen. Genoni odbijaczką podbił do góry krążek wrzucony przez Veli-Mattiego Savinainena, a Hietanen zbił go z powietrza trafiając jeszcze w parkan szwajcarskiego bramkarza, od którego "guma" odbiła się zanim wpadła do bramki.

Wejście Säteriego faktycznie odmieniło drużynę, bo bramkarz Witiazia Podolsk bronił w kolejnych minutach znakomicie, a Finowie coraz częściej przejmowali inicjatywę i stwarzali zagrożenie pod bramką Genoniego. W drugiej tercji jeszcze gola nie zdobyli, ale ich cierpliwość została nagrodzona w 48. minucie, znów w przewadze. Na ławce kar siedział Raphael Díaz, Ville Lajunen oddał strzał z dystansu, a Mikko Rantanen przed bramką zmienił tor lotu krążka i wyrównał stan  meczu 2:2.

Szwajcarzy naprawdę mogli się poczuć jak wczoraj Kanadyjczycy w meczu z nimi. Zmiana w bramce rywali odmieniła zespół, a "Helweci" tak jak wczoraj odrobili dwa gole i doprowadzili do dogrywki, tak dziś stracili taką przewagę. Trener Fischer i jego podopieczni przed dogrywką mogli mieć nadzieję, że finisz będzie dla nich szczęśliwszy niż dzień wcześniej dla mistrzów świata. Ale tak się nie stało. W 3. minucie dodatkowej części gry Valtteri Filppula zaatakował bramkę Genoniego i między jego parkanami skierował "gumę" do siatki, dając "Lwom" zwycięstwo 3:2. A Säteri zachował "czyste konto" broniąc 21 strzałów.

Oznacza to, że Finlandia z 11 punktami zajmuje w grupie B czwarte miejsce i jest blisko awansu do ćwierćfinału. Podopieczni Lauriego Marjamäkiego obecnie zajmują w grupie miejsce czwarte i już wyeliminowali z walki o "ósemkę" Francuzów, ale jeszcze muszą walczyć z Norwegami. Jeśli jutro Norwegia nie zdobędzie punktu w meczu z Kanadą, to Finowie już na pewno zagrają w fazie pucharowej. W innym przypadku będą decydowały wyniki meczów wtorkowych, w tym starcia Finlandii z Kanadą, które będzie rewanżem za ubiegłoroczny finał MŚ. Szwajcarzy też jeszcze nie mogą być pewni wyjścia z grupy. Po 6 meczach mają 12 punktów i zajmują w niej trzecie miejsce. We wtorek zagrają z drugimi w tabeli Czechami.

Szwajcaria - Finlandia 2:3 (2:1, 0:0, 0:1, 0:1)
1:0 Herzog - Richard - Untersander 04:40
2:0 Genazzi - Loeffel 10:30
2:1 Hietanen - Savinainen - Aho 19:01 (w przewadze)
2:2 Rantanen - Lajunen - Aho 47:40 (w przewadze)
2:3 Filppula - Savinainen - Hietanen 62:24
Strzały: 27-27.
Minuty kar: 20-12.
Widzów: 10 860.

W grupie A w Kolonii Szwecja w skandynawskich derbach pokonała Danię 4:2. W barwach "Trzech Koron" wystąpiło już trzech zawodników, którzy dołączyli do drużyny w ten weekend po zakończeniu sezonu w NHL. Henrik Lundqvist stanął w bramce i obronił 19 strzałów, Nicklas Bäckström, który w Kolonii wylądował dziś rano, od razu strzelił gola i zaliczył asystę po kapitalnej wymianie podań z Williamem Nylanderem, a Oscar Lindberg raz asystował. Nylander był bohaterem wieczoru, bo zdobył dwie bramki i zaliczył asystę, a z Bäckströmem stworzył duet, który może być na mistrzostwach groźny dla wszystkich rywali. Na listę strzelców w szwedzkiej ekipie wpisał się także brat bliźniak Henrika Lundqvista Joel. Szwecja z 13 punktami jest trzecia w grupie A. We wtorek zagra ze Słowacją.

Dania - Szwecja 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
0:1 J. Lundqvist - Krüger - Eriksson Ek 02:19
0:2 Nylander - J. Klingberg - Lindberg 35:20
0:3 Nylander - Bäckström 39:06
1:3 Madsen - Ehlers 49:11
2:3 Lauridsen - Ehlers - Regin 55:17
2:4 Bäckström - J. Klingberg - Nylander 57:31 (w przewadze)
Strzały: 21-33.