Wyświetleń: 3739

Hokejowa Liga Mistrzów: Färjestad potrzebuje punktu z Cracovią

2016-09-04 20:24:01

Sparta Praga zrewanżowała się Färjestad Karlstad za porażkę przed własną publicznością w rozgrywkach grupy O Hokejowej Ligi Mistrzów. Szwedzki zespół o wygranie grupy będzie musiał jeszcze powalczyć w meczu z Cracovią.

Sparta w sierpniu uległa Färjestad 1:2 przed własną publicznością, ale dziś w Karlstad podopieczni Jiříego Kalousa wzięli rewanż, choć tylko za 2 punkty, co może być ważne w kontekście walki o wygranie grupy. Drużyna z Pragi była blisko wygrania w regulaminowym czasie, bowiem do jego ostatniej minuty prowadziła 2:1 po bramkach Petra Vrány w osłabieniu i Jiříego Černocha w przewadze, którzy odpowiedzieli na trafienie Marcusa Nilssona. Ten ostatni strzelił gola po fatalnym błędzie bramkarza gości. Tomáš Pöpperle zza swojej przedłużonej linii bramkowej podał krążek prosto do Johna Perssona, który pozwolił Nilssonowi strzelać już do pustej bramki.

Goście jednak nie zdołali utrzymać swojego prowadzenia, a gdy trener miejscowych Leif Carlsson wycofał z bramki Stefana Stéena, nowy nabytek zespołu Tim Stapleton doprowadził do remisu.

O wyniku rozstrzygnęła dogrywka, w której po kapitalnej akcji zwycięstwo dał Sparcie Lukáš Pech. Doświedczony napastnik idealnie dołożył kij do krążka zagranego przez Miroslava Formana i dał gościom wynik 3:2. Sparta tym samym zakończyła swój udział w fazie grupowej Hokejowej Ligi Mistrzów z 8 punktami zdobytymi w 4 meczach. Zwycięstwo w Karlstad dało jej prowadzenie w grupie, ale Färjestad traci do wicemistrzów Czech tylko jeden punkt i ma wciąż do rozegrania mecz u siebie z Cracovią. Jeśli drużyna Carlssona zdobędzie w sobotę w starciu z mistrzami Polski choć jeden punkt, to ona wygra grupę O i będzie rozstawiona w losowaniu 1/16 finału.

A przeciwko "Pasom" szwedzki zespół powinien być kadrowo mocniejszy, bo po kontuzji wróci już Mikael Wikstrand, a do tego będą mogli zagrać trzej reprezentanci Norwegii - w tym pierwszy bramkarz Lars Haugen - którzy dziś wywalczyli awans na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang.

- Cieszymy się ze zwycięstwa, ale chcieliśmy wygrać w ciągu 60 minut, bo liczymy na wygranie grupy. Teraz możemy już tylko czekać na to, co wydarzy się w meczu Färjestad z Cracovią - przyznał prowadzący Spartę trener Kalous. - Szkoda tego gola straconego w 60. minucie. Dobrze jednak, że się pozbieraliśmy i wygraliśmy w dogrywce

Färjestad Karlstad - Sparta Praga 2:3 (0:0, 1:1, 1:1, 0:1)
1:0 Nilsson - Persson 25:12
1:1 Vrána 36:04 (w osłabieniu)
1:2 Černoch - Klimek 47:40 (w przewadze)

Pozostałe dzisiejsze mecze:

Kolejnym szwajcarskim zespołem, który awansował do fazy pucharowej jest HC Fribourg-Gottéron, który na wyjeździe pokonał dziś 3:1 Orli Znojmo. Gole dla gości strzelali: Julien Sprunger, powołany przedwczoraj do reprezentacji Czech na Puchar Świata Roman Červenka i Marc-Antoine Pouliot, który w końcówce trafił już do pustej bramki. Znakomity debiut w barwach HCFG zaliczył Dennis Saikkonen. Mający fińskie korzenie szwajcarski bramkarz obronił 34 z 35 strzałów. Grający bez Patryka Wronki Orli Znojmo po 3 meczach wciąż nie mają na koncie ani jednego punktu i zajmują ostatnie miejsce w grupie F. W piątek ich wyjazdowy mecz z Red Bullem Monachium może zdecydować o awansie do 1/16 finału, chyba że Red Bull zdobędzie choć punkt pojutrze w meczu z HCFG. Jeśli tak się stanie, to drużyna Wronki pożegna się z rozgrywkami po fazie grupowej.

Orli Znojmo - HC Fribourg-Gottéron 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
0:1 Sprunger - Bykow 13:59
0:2 Červenka - Rathgeb 48:12 (w podwójnej przewadze)
1:2 Bruijsten - Číp 57:25
1:3 Pouliot - Ritola 59:57 (pusta bramka)
Strzały: 35-25.
Minuty kar: 12-16.
Widzów: 2 547.

W grupie I w bardzo trudnej sytuacji jest zwycięzca Hokejowej Ligi Mistrzów sprzed dwóch sezonów Luleå HF, który dziś co prawda zdobył pierwszy punkt, ale przegrał z SaiPą Lappeenranta 2:3 po rzutach karnych. I to, mimo że szwedzka drużyna prowadziła już 2:0. Curtis Hamilton zdobył jednak bramkę kontaktową, a Eetu Koski wyrównał na minutę przed końcem trzeciej tercji. W karnych decydującego o zwycięstwie gospodarzy gola zdobył Matti Järvinen. Drużyna fińska jest już pewna awansu do 1/16 finału i z 8 punktami prowadzi w grupie. LHF z kolei zajmuje w niej ostatnie miejsce i aby awansować musi w czwartek pokonać u siebie Eisbären Berlin w regulaminowym czasie i liczyć, że Niemcy później nie pokonają SaiPy.

SaiPa Lappeenranta - Luleå HF 3:2 (0:1, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)
0:1 Fabricius - Todd - Forsberg 11:14
0:2 Junttila - Harju 34:15
1:2 Hamilton - Mäkinen - Järvinen 51:21
2:2 Koski - Hamilton - Koskiranta 59:00 (6 na 4 w polu)
3:2 Järvinen (decydujący rzut karny)
Strzały: 21-30.
Minuty kar: 16-16.
Widzów: 2 658.

Wicemistrz Niemiec Grizzlys Wolfsburg rozbił u siebie 6:0 czeskie Dynamo Pardubice. Sebastian Furchner strzelił dla zwycięzców dwa gole i zaliczył asystę, po bramce i asyście uzyskali: Brent Aubin, Tyler Haskins i Tyson Mulock, a na listę strzelców wpisał się jeszcze James Sharrow. Stojący w bramce gospodarzy Felix Brückmann zachował "czyste konto" dzięki zaledwie 14 obronom. Zespół z Wolfsburga z 3 punktami w 2 meczach awansował na drugie miejsce w tabeli grupy A. Dynamo z 2 "oczkami" w 3 spotkaniach jest trzecie. Obie drużyny ponownie spotkają się w środę w Pardubicach. Mecz ten prawdopodobnie zdecyduje o tym, kto oprócz Frölundy Göteborg awansuje do 1/16 finału.

Grizzlys Wolfsburg - Dynamo Pardubice 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
1:0 Haskins - Furchner - Foucault 10:11
2:0 Furchner - Dehner - Haskins 21:23 (w przewadze)
3:0 Sharrow - Pfohl - Mulock 25:58 (w przewadze)
4:0 Aubin - Voakes 33:03
5:0 Furchner - Aubin - Likens 41:06 (w podwójnej przewadze)
6:0 Mulock - Riefers - Likens 46:32
Strzały: 40-14.