Wyświetleń: 3216

SHL: Rozstrzygnął karny na 7 sekund przed końcem

2015-02-11 21:36:44

W dramatycznych okolicznościach kończył się jedyny środowy mecz 46. kolejki szwedzkiej ekstraklasy. Zespół Färjestad Karlstad w ostatniej minucie najpierw stracił niemal pewne zwycięstwo, by odzyskać je dzięki rzutowi karnemu wykonanemu na 7 sekund przed końcem.

W spotkaniu otwierającym 46. kolejkę SHL drużyna z Karlstad zmierzyła się dziś z Linköpings HC - jedynym zespołem, którego w tym sezonie nie udało jej się pokonać. Długo zanosiło się na to, że i piąta, ostatnia próba nie przyniesie efektu. Od 22. minuty goście z Linköping po golu najskuteczniejszego snajpera ligi Amerykanina Broca Little'a prowadzili 1:0. W trzeciej odsłonie gospodarzom udało się jednak odwrócić przebieg meczu dzięki swoim fińskim napastnikom pierwszego ataku. W 50. minucie Toni Rajala doprowadził do remisu przykładając kij do krążka zagranego przez Antona Hedmana, a 4 minuty później prowadzenie dał miejscowym Tero Koskiranta. Dla 30-letniego środkowego pierwszej formacji był to pierwszy gol w szwedzkiej ekstraklasie. Koskiranta trafił do Karlstad pod koniec stycznia z fińskiego TPS Turku.

Ale jego gol nie okazał się być zwycięskim, bo w ostatniej minucie zawodnicy obu zespołów dostarczyli kibicom ogromnych emocji. Na 55 sekund przed końcem trzeciej odsłony ponownie błysnął Little, który dobijając do bramki krążek po strzale Magnusa Johanssona doprowadził do remisu i strzelił swojego 24. gola w sezonie. Pochodzący z Phoenix niewysoki gracz nigdy wcześniej nie zdobył w najwyższej klasie rozgrywkowej w seniorskim hokeju więcej niż 16 bramek. Ale Little nie uratował dziś remisu dla LHC. Ostatnie słowo należało bowiem do gospodarzy, a konkretnie do Milana Gulaša.

Czech pozazdrościł swoim kolegom z pierwszego ataku Rajali i Koskirancie ich goli i sam został bohaterem ostatniej akcji na 7 sekund przed końcem umieszczając z rzutu karnego krążek w bramce gości po tym, jak w sytuacji "sam na sam" z ich bramkarzem Martinem Högbergiem sfaulowany przez Jonasa Junlanda został Martin Røymark. Po meczu trener przyjezdnych Roger Melin nie mógł odżałować porażki, bo jego drużynie zaledwie 7 sekund zabrakło, by zdobyć choć punkt niezwykle ważny w kontekście walki o miejsce w pierwszej "szóstce" tabeli, które zapewnia bezpośredni awans do fazy play-off. - To naprawdę strasznie boli. Czujesz się jak w piekle, chyba nie muszę tego tłumaczyć - powiedział Melin chwilę po meczu.

Na konferencji prasowej szkoleniowiec pokonanego zespołu poszedł dalej i zaatakował swoich podopiecznych. Miał ogromne pretensje do dwójki reprezentacyjnych szwedzkich obrońców Jonasa Junlanda i Daniela Rahimiego o to, że dopuścili do sytuacji, w wyniku której rywale w samej końcówce wykonywali rzut karny. - Przegrać mecz na 7 sekund przed końcem to oczywiście zupełnie fantastyczne - mówił z przekąsem. - Dwaj reprezentacyjni obrońcy pozwolili sobie na coś takiego. Nasi najbardziej doświadczeni zawodnicy zupełnie stracili kontrolę nad sytuacją.

72 punkty Linköpings HC wciąż dają tej drużynie piąte miejsce w tabeli, ale jej dzisiejszy rywal, który zajmuje siódmą pozycję zbliżył się już na odległość zaledwie dwóch punktów. Od miejsca dającego bezpośrednią kwalifikację do play-offów podopiecznych Tommy'ego Samuelssona dzieli już tylko jedno "oczko". Samuelsson zdaje sobie jednak sprawę, że jego zespół wygrał dziś nieco szczęśliwie. Ekipa Färjestad fatalnie weszła w mecz, a trener już po 8 minutach musiał poprosić o czas. Jego podopieczni mieli wtedy na koncie 1 strzał, a rywale 10. - Długimi okresami w tym meczu mieliśmy kłopoty. W jakiś sposób udało nam się odwrócić losy, ale można było mieć poczucie, że to oni kontrolowali zdarzenia na lodzie - przyznał trener FBK. - Można szczerze przyznać, że dziś "ukradliśmy" im punkty. Pozostałe mecze 46. kolejki odbędą się w czwartek.

Färjestad Karlstad - Linköpings HC 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)
0:1 Little - Hardt - Sjögren 21:04
1:1 Rajala - Hedman - Koskiranta 49:24
2:1 Koskiranta - Hedman 53:19
2:2 Little - Johansson - Taffe 59:05
3:2 Gulaš 59:53 (rzut karny)
Strzały: 38-31.
Minuty kar: 8-12.