Wyświetleń: 2890

SHL: Przerwana czarna seria HV71

2015-01-22 21:15:06

Serię czterech porażek przerwał w najciekawszym meczu 40. kolejki SHL zespół HV71 Jönköping. Drużyna jednak nie poprawiła gry w obronie, więc jej trenera ten występ także do końca nie przekonał.

Zespół z Jönköping, który jeszcze niedawno był wiceliderem tabeli przegrał 4 kolejne spotkania, tracąc w nich 19 goli. Najbardziej bolesną w tym czasie wpadką była porażka 3:7 przed własną publicznością w derbach Smalandii z Växjö Lakers. Trener HV71 Andreas Johansson, który po ubiegłorocznym kryzysie w tym sezonie wydźwignął drużynę do czołówki, wypowiadał się ostatnio o grze swoich podopiecznych często i wyłącznie źle. Johansson wcześniej potrafił o słabsze występy zespołu obwiniać media, ale tym razem jego złość skupiła się wyłącznie na graczach. - Jedyne czego wymagam to to, żeby oni dawali z siebie wszystko przez 2 i pół godziny meczu. To nie może być aż takie cholernie trudne - mówił przed kamerami telewizyjnymi wściekły po porażce 2:5 z Djurgården Sztokholm w sobotę.

Być może te słowa podziałały, bo wreszcie dziś zespół odniósł zwycięstwo. Na własnej tafli ekipa HV71 pokonała 5:4 Örebro HK. Sytuacja w spotkaniu zmieniała się jak w kalejdoskopie. Najpierw po golu Calle Ridderwalla prowadzenie objęli gospodarze, później dwa razy (2:1 i 3:2) wychodzili na nie goście. Wreszcie w drugiej połowie drugiej tercji trafienia Christoffera Törngrena i Mattiasa Tedenby'ego w odstępie nieco ponad 3 minut dały zespołowi z Jönköping prowadzenie 4:3, a w przedostatniej minucie tej części gry Andreas Jämtin strzałem w "krótki róg" bramki Júliusa Hudáčka podwyższył na 5:3.

W trzeciej odsłonie co prawda straty zmniejszył do jednego gola najlepszy szwedzki strzelec SHL Martin Johansson, który z backhandu pokonał bramkarza gospodarzy Erika Ersberga i zdobył swoją 18. bramkę w tym sezonie, ale na więcej przyjezdnych stać nie było. Zespół HV71 wygrał 5:4, ale trener Johansson wcale nie był dziś zbyt szczęśliwy. Po drugiej tercji przy stanie 5:3 mówił, że zespół musi po prostu dociągnąć zwycięski wynik do końca i cieszyć się tylko z tego, że strzelił 5 goli. Trudno to uznać za szczególną pochwałę występu drużyny. Po meczu 41-letni szkoleniowiec, który jako gracz wystąpił w 377 meczach na taflach NHL dodał: - Zwykle strzelamy dużo goli, więc i te weźmiemy ze sobą, ale poza tym widzimy, że czeka nas dużo pracy przed kolejnym meczem w sobotę. Musimy wreszcie zacząć wykonywać właściwe zagrania na lodzie.

Właśnie straty w obronie przesądziły o tym, że mimo zwycięstwa drużyna HV71 z 66 punktami spadła w tabeli SHL na czwarte miejsce. Podopieczni Johanssona zostali wyprzedzeni przez mający na koncie tyle samo punktów zespół Linköpings HC z powodu gorszej różnicy bramek. ÖHK ma na koncie o 5 "oczek" mniej i jest szósty.

HV71 Jönköping - Örebro HK 5:4 (2:2, 3:1, 0:1)
1:0 Ridderwall - Pilut 10:04
1:1 Willsie - Olsson 12:04
1:2 Motin - Aulin - Adolfsson 14:05
2:2 Pilut - Sandberg - Törngren 14:38
2:3 Olsson - Eriksson - Ekbom 29:58
3:3 Törngren - Karlsson 31:40 (w przewadze)

Na innych taflach:

W Göteborgu ponad 9 tysięcy kibiców zgromadzonych w hali Scandinavium miało przedsmak finału Hokejowej Ligi Mistrzów, który odbędzie się za 12 dni. Miejscowa Frölunda pokonała Luleå HF 4:1 dwa dni po tym, jak obie drużyny wywalczyły awans do decydującej rundy paneuropejskich rozgrywek. Po bramce i asyście dla gospodarzy zaliczyli: Max Görtz, Andreas Johnson i Magnus Kahnberg, dla którego był to dopiero pierwszy gol w tym sezonie. W poprzednich rozgrywkach były najlepszy gracz szwedzkiej ekstraklasy strzelił 18 goli, w tych na pierwsze trafienie czekał do 22. występu. Dla Frölundy, która jest druga w tabeli z 14 punktami straty do lidera Skellefteå AIK trafił także Nicklas Lasu. Finał Hokejowej Ligi Mistrzów 3 lutego będzie jednak zupełnie innym spotkaniem, bo wówczas to Luleå HF będzie podejmował swoich dzisiejszych rywali.

Także 4:1 wygrał zespół Linköpings HC, który w tych rozmiarach pokonał wicemistrza Szwecji Färjestad Karlstad i awansował na trzecie miejsce. Szczególnie zmotywowany do gry był dziś środkowy drugiego ataku LHC Mattias Sjögren, który w składzie Färjestad zdobywał mistrzostwo Szwecji 2011, a teraz przyczynił się do porażki swojego byłego klubu zdobywając 2 gole. Na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej SHL (43 punkty w 39 meczach) umocnił się Jeff Taffe, który strzelił gola i zaliczył dwie asysty. Identyczny bilans uzyskał Mattias Bäckman, a David Rautio obronił 23 strzały. Trzy ze swoich czterech goli gospodarze zdobyli w przewadze. Dla Färjestad Linköpings HC to w tym sezonie rywal przeklęty. Wicemistrzowie Szwecji przegrali z tym zespołem wszystkie 4 dotychczasowe mecze i mają w nich bilans bramkowy 7-18.

Frölunda Göteborg - Luleå HF 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

Görtz (5.), Lasu (31.), Johnson (36.), Kahnberg (40.) - Cehlárik (8.)

Linköpings HC - Färjestad Karlstad 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Bäckman (2.), Sjögren (16.), (42.) Taffe (22.) - Grundel (3.)

Skellefteå AIK - Leksands IF 4:0 (0:0, 2:0, 0:0)