Wyświetleń: 4313

Szwedzki finał w Lidze Mistrzów

2015-01-20 22:39:28

Dwie szwedzkie drużyny spotkają się w finale Hokejowej Ligi Mistrzów. Decydujące spotkanie pierwszej edycji reaktywowanych rozgrywek za dwa tygodnie odbędzie się w Luleå.

Zespół Luleå HF po dość niespodziewanym remisie 2:2 w pierwszym meczu półfinałowym ze swoim derbowym rywalem Skellefteå AIK dziś stanął przed szansą zapewnienia sobie miejsca w finale przed własną publicznością. Skellefteå AIK to mistrz Szwecji i zdecydowany lider tabeli SHL, ale w hali Coop Norrbotten Arena gospodarze mieli za sobą swoją publiczność i bardzo szybko, bo już w 6. minucie po tym, jak krążek dość szczęśliwie spadł na kij Karla Fabriciusa objęli prowadzenie. Już 10 sekund później jednak Chris Abbott wylądował na ławce kar i goście grali w przewadze, którą zamienili na gola. Strzelcem bramki był Tim Heed.

Na przerwę po pierwszej tercji to ekipa LHF schodziła z jednobramkowym prowadzeniem, bo w 15. minucie pięknym strzałem z dystansu popisał się 20-letni Daniel Zaar. Goście przeważali przez większą część zarówno pierwszej, jak i drugiej odsłony, ale w bramce gospodarzy Joel Lassinantti spisywał się lepiej od stojącego po drugiej stronie tafli Erika Hansesa. Hokeiści Joakima Fagervalla byli znacznie skuteczniejsi od swoich faworyzowanych przeciwników i jeszcze przed końcem drugiej odsłony powiększyli swoją bramkową przewagę do dwóch goli. Podczas gry w przewadze po karze za nadmierną liczbę graczy na lodzie na listę strzelców wpisał się Jan Sandström.

Zrobiło się 3:1 i przed ostatnią tercją przed mistrzami Szwecji stało bardzo trudne zadanie. Bardzo długo nie potrafili oni znaleźć sposobu na świetnie dysponowanego bramkarza miejscowych. Gdy w 58. minucie napastnik przyjezdnych Daniel Widing trafił na ławkę kar wydawało się, że to koniec marzeń podopiecznych Hansa Wallsona o finale Hokejowej Ligi Mistrzów. Trener zdecydował się jednak na zdjęcie bramkarza i w polu obie drużyny grały w pięcioosobowych składach. Niespodziewanie na nieco ponad minutę przed końcem trzeciej odsłony Martin Lundberg zdobył gola kontaktowego, a jego zespół potrzebował jeszcze jednego trafienia, by przedłużyć mecz o dogrywkę.

Mimo desperackiego ataku w ostatnich sekundach ekipie SAIK nie udało się jednak do remisu doprowadzić, a gospodarze przekonali się jak wielką wartość miał gol na 2:2 strzelony przed tygodniem w przedostatniej minucie pierwszego meczu półfinałowego przez fińskiego obrońcę Kristiana Näkyvä, bo gdyby wówczas drużyna z Skellefteå utrzymała prowadzenie 2:1 do końcowej syreny, to dzisiejszy wynik oznaczałby dogrywkę.

Wygrywając dziś w regulaminowym czasie zespół Luleå HF nie tylko awansował do finału Hokejowej Ligi Mistrzów, który odbędzie się 3 lutego, ale także zapewnił sobie prawo rozegrania go przed własną publicznością. Zgodnie z przepisami gospodarzem meczu finałowego jest bowiem drużyna, która zdobyła więcej punktów we wszystkich wcześniejszych fazach rozgrywek.

Luleå HF - Skellefteå AIK 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
1:0 Fabricius - Forsberg - Fogström 05:51
1:1 Heed - Zackrisson - Forssell 07:17 (w przewadze)
2:1 Zaar - Granström - Savilahti-Nagander 14:06
3:1 Sandström - Fagerudd - Cehlárik 38:34 (w przewadze)
3:2 Lundberg - Forssell - Kabanow 58:51 (w osłabieniu, bez bramkarza)
Strzały: 21-26.
Minuty kar: 14-18.
Widzów: 5 540.
W dwumeczu: 5-4. Awans: Luleå HF.

Drugim finalistą została Frölunda Göteborg, która po dramatycznym, kończonym dogrywką rewanżowym meczu wyeliminowała z rywalizacji mistrza Finlandii Kärpät Oulu. Fińska ekipa po dwubramkowej porażce w pierwszym meczu szybko odrobiła dziś połowę strat, gdy w 5. minucie Joonas Donskoi dał jej prowadzenie. Bardzo szybko, bo już w 8. minucie do remisu w rewanżowym spotkaniu doprowadził jednak Mattias Janmark-Nylén. Premiujący gości ze Szwecji remis 1:1 utrzymywał się bardzo długo, a że gospodarze nie mieli sposobu na stojącego w bramce Frölundy Larsa Johanssona, to zanosiło się na pewny awans przyjezdnych.

Wreszcie jednak w połowie trzeciej tercji sytuacja diametralnie się zmieniła. W 49. minucie, gdy na ławce kar w szwedzkiej ekipie siedział kapitan Joel Lundqvist, Esa Pirnes trafił do bramki gości i "Gronostaje" objęły prowadzenie 2:1. Fiński zespół natychmiast poszedł za ciosem i już 32 sekundy później doprowadził do remisu w dwumeczu po strzale Juliusa Junttili. Podopieczni Lauriego Marjamäkiego w końcówce trzeciej tercji przy stanie 3:1 mieli kolejne okazje do rozstrzygnięcia sprawy awansu do finału na swoją korzyść, ale Johansson nie dał się zaskoczyć.

Jako że w Hokejowej Lidze Mistrzów nie stosuje się znanej z jej piłkarskiego pierwowzoru zasady goli zdobytych na wyjeździe, to wyniki 4:2 z Göteborga i 3:1 z Oulu dały remis 5:5 w dwumeczu i dogrywkę. W niej kluczowym momentem była kara z 4. minuty, którą za zahaczanie otrzymał Arto Laatikainen. Zespół Kärpät na osłabienie w dogrywce trafił przeciwko najgorszemu możliwemu rywalowi. Frölunda przewagi wykorzystuje bowiem co prawda słabo w lidze, ale najlepiej ze wszystkich 44 uczestników w Lidze Mistrzów. Również tym razem podopieczni Rogera Rönnberga w odpowiednim momencie zamienili przewagę na gola.

W 6. minucie dodatkowej części gry na bramkę gospodarzy ruszył najskuteczniejszy gracz całych rozgrywek Mathis Olimb. Po jego strzale krążek zatrzymał się jeszcze na słupku, ale z dobitką natychmiast pospieszył Erik Gustafsson, który nie dał szans Tomiemu Karhunenowi i wstrzelił zespół "Indian" to lutowego finału.

Szwedzi będą w nim mieli dwóch przedstawicieli, choć gdy w ćwierćfinale zostały już kluby fińskie i szwedzkie, to oba kraje miały po 4 swoich przedstawicieli. W 1/4 finału jednak drużyny z SHL wygrały dwa pojedynki ze swoimi rywalami z Liigi, a dziś Frölunda pozbyła się ostatniego uczestnika rozgrywek spoza Szwecji.

Kärpät Oulu - Frölunda Göteborg 3:2 (1:1, 0:0, 2:0, 0:1)
1:0 Donskoi - Pirnes - Masuhr 04:07
1:1 Janmark-Nylén - Gustafsson - Lundqvist 07:26 (w przewadze)
2:1 Pirnes - Masuhr - Komulainen 48:37 (w przewadze)
3:1 Junttila - Kemppainen 49:09
3:2 Gustafsson - Olimb - Fälth 65:06
Strzały: 40-27.
Minuty kar: 14-16.