Wyświetleń: 3422

SHL: Koniec kryzysu w Göteborgu

2015-01-17 22:33:48

Na przełomie 2014 i 2015 roku niczego dobrego nie dało się powiedzieć o grze Frölundy Göteborg. Ale jeśli w ciągu 5 dni zespół wygrywa z mistrzem Finlandii, mistrzem Szwecji i trzecią drużyną SHL, to trudno wciąż mówić o kryzysie.

- Jesteśmy na dnie. Gorzej już nie może być, więc jedyna droga stąd prowadzi do góry - mówił 8 stycznia trener Frölundy Roger Rönnberg po meczu ligowym z Örebro HK. Jego zespół miał wtedy za sobą 11 spotkań, z których przegrał aż 9 i mówiło się o nim wciąż używając słowa "kryzys". Rönnberg miał jednak rację przeczuwając, że może być tylko lepiej. Nowa seria jego drużyny zaczęła się we wtorek w pierwszym meczu półfinału Hokejowej Ligi Mistrzów z Kärpät Oulu wygranym 4:2. Wczoraj sposobu na "Indian" nie miał mistrz Szwecji i zdecydowany lider SHL Skellefteå AIK, a dziś ich ofiarą padła ekipa Linköpings HC zajmująca przed 39. kolejką rozgrywek trzecie miejsce w tabeli.

Grająca na wyjeździe Frölunda rozegrała świetną pierwszą tercję. W 10. minucie prowadzenie dał jej Elias Fälth, który sprytnym strzałem zmieścił krążek między parkanami stojącego w bramce LHC Davida Rautio, a w 16. podczas gry w przewadze Mattias Janmark-Nylén trafił do pustej już bramki po bardzo przytomnym podaniu Joela Lundqvista. Ale gospodarze wrócili do gry za sprawą najlepszego snajpera szwedzkiej ekstraklasy Broca Little'a. W 33. minucie filigranowy Amerykanin zdobył bramkę kontaktową, a w 51. po znakomitym podaniu najlepiej punktującego gracza SHL Jeffa Taffe'a (39 punktów w 37 meczach) doprowadził do remisu.

Little zdobył swojego 19. i 20. gola w rozgrywkach 2014-15. Jego zespół był "w gazie", a to że na wyrównujące trafienie czekał tak długo było głównie zasługą dobrze broniącego bramkarza gości Linusa Fernströma. Ekipa Linköpings HC w drugiej tercji oddała na jego bramkę 12 strzałów, podczas gdy goście nie strzelali w tej części meczu w ogóle. Przyjezdni fani mogli się obawiać, że w końcówce Frölundzie zabraknie sił. Zespół Rönnberga rozgrywał przecież trzeci mecz w ciągu pięciu dni i drugi w ciągu 24 godzin, a do tego doszła podróż prawie 1 000 kilometrów na południe z Skellefteå do Linköping.

Sił jednak młodym graczom "Indian" wystarczyło i ostatecznie to oni byli górą. W 55. minucie 20-letni Andreas Johnson z ostrego kąta trafił pod poprzeczkę bramki Rautio i zapewnił przyjezdnym kolejne zwycięstwo. - Świetnie, że zabieramy stąd ze sobą 3 punkty - cieszył się po meczu Johnson, który jest prawdziwym specjalistą od zwycięskich goli. W tym sezonie już 7 razy przesądzał o wygranej swojej drużyny i jest pod tym względem najlepszy w całej lidze. - Dużo mówi o naszej drużynie to, że potrafiliśmy to zwycięstwo wywalczyć. W ostatnich meczach gramy zdecydowanie lepiej w obronie - podsumował młody gracz.

Frölunda dzięki dzisiejszemu zwycięstwu wróciła na drugie miejsce w tabeli, wyprzedzając po drodze między innymi dzisiejszego rywala, który jest teraz czwarty. - Jestem niesamowicie rozczarowany tym, że przegraliśmy - mówił po spotkaniu asystent trenera gospodarzy Dan Tangnes. - Zdominowaliśmy drugą tercję i powinniśmy w tym meczu zdobyć co najmniej jeden punkt, ale to było naprawdę dobre spotkanie.

Linköpings HC - Frölunda Göteborg 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
0:1 Fälth - Wikstrand - Olimb 10:00
0:2 Janmark-Nylén - Lundqvist - Gustafsson 15:22 (w przewadze)

Na innych taflach:

Mistrz kraju Skellefteå AIK z przytupem powetował sobie straty poniesione we wczorajszym meczu z Frölundą i rozbił na wyjeździe Brynäs Gävle. Już w pierwszej tercji goście zdobyli 5 goli i właściwie rozstrzygnęli mecz. Trener Brynäs Tommy Jonsson, który jest coraz bliżej pożegnania się z posadą po dwóch golach straconych w odstępie 51 sekund poprosił o czas, ale nic to nie dało, bo dwa kolejne stracone przez jego zespół dzieliło tylko 25 sekund. Wtedy z bramki zjechał Bernhard Starkbaum, którego zastąpił debiutujący w SHL 19-latek Emil Kruse. Ostatecznie lider tabeli wygrał w Gävle aż 7:2. Dwa gole i asystę dla zwycięzców zanotował Adam Pettersson, dwukrotnie w drugiej tercji trafił Daniel Widing, a po bramce i asyście zaliczyli: kapitan Erik Forssell, Axel Holmström i John Norman.

Drugie miejsce w tabeli stracił zespół HV71 Jönköping, który na wyjeździe przegrał z Djurgården Sztokholm 2:5. To czwarta z rzędu porażka ekipy Andreasa Johanssona, która dzień wcześniej została rozbita w derbowym meczu przez Växjö Lakers aż 7:3. Dzisiejsza wpadka spowodowała spadek na trzecie miejsce w tabeli. Zespół Djurgården sam z kolei przerwał serię 3 porażek. Misję przekonania do siebie kibiców ze stolicy rozpoczął Marcus Nilson, którego powrót do Djurgården rok po tym, jak wygrał z tym klubem ponad 700 tys. koron w procesie w sprawie bezprawnego rozwiązania kontraktu spowodował groźby bojkotu ze strony fanów. W drugim meczu po powrocie na stare śmieci Nilson strzelił swojego pierwszego gola i dołożył dwie asysty. Gola i trzy asysty zanotował środkowy trzeciego ataku Markus Ljungh, raz trafił i raz podawał przy bramce Sebastian Lauritzen, a listę strzelców w stołecznej ekipie uzupełnił Robin Norell.

Brynäs Gävle - Skellefteå AIK 2:7 (0:5, 1:2, 1:0)
Sweatt (33.), Wallace (47.) - Forssell (8.), Pettersson (9.), (16.), Holmström (16.), Norman (20.), Widing (34.), (40.)

Djurgården Sztokholm - HV71 Jönköping 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Ljungh (14.), Nilson (18.), Norell (25.), Lauritzen (46.), Saviano (58.) - Törngren (48.), Melin (49.)

Luleå HF - Växjö Lakers 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Näkyvä (10.), Petrell (31.), Forsberg (42.) - Reddox (20.)

Leksands IF - MODO Örnsköldsvik 4:3 (1:1, 3:0, 0:2)
Ritola (1.), Ryno (25.), (39.), Forsberg (29.) - Nordgren (20.), Nättinen (44.), Påhlsson (46.)

Färjestad Karlstad - Örebro HK 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Eriksson Ek (23.), Rajala (42.),  Åslund (58.) - M. Johansson (59.), Aulin (59.)