Wyświetleń: 2987

SHL: Beniaminek poległ w końcówce

2015-01-15 21:17:06

Nie dzieje się ostatnio dobrze w najbardziej utytułowanym szwedzkim klubie hokejowym Djurgården Sztokholm. Kibice domagają się ustąpienia prezesa i grożą bojkotem meczów drużyny, a ta przegrywa kolejne spotkania.

Kibice 16-krotnych mistrzów Szwecji, a obecnie beniaminka ekstraklasy są wściekli na prezesa klubu Kaarela Lehiste za to, że ten 3 dni temu podpisał kontrakt z doświadczonym, 38-letnim Marcusem Nilsonem. Były gracz Florida Panthers 3 lata temu został ze stołecznego klubu zwolniony po spadku do drugiej ligi, bo ówczesne władze Djurgården nie chciały mu płacić w niższej klasie rozgrywkowej pieniędzy gwarantowanych lukratywną umową z ekstraklasy. Nilson pozwał jednak klub do sądu pracy i wygrał, co wliczając zaległą odprawę z odsetkami, odszkodowanie i składki odprowadzane do organizacji związków zawodowych kosztowało klub łącznie ponad 700 tysięcy koron szwedzkich (ok. 318 tys. złotych).

Gdy więc Nilson w poniedziałek wrócił do Djurgården fani przyjęli go niemal jak zdrajcę, a prezes, który go do klubu sprowadził stał się obiektem ich ataków. Na wtorkowym spotkaniu z fanami i Nilson, i Lehiste zostali bardzo ostro zaatakowani werbalnie, a przewodniczący organizacji kibiców DIF zagroził bojkotem meczów ligowych, co byłoby dla klubu dość bolesne, bo średnia widownia na meczach sztokholmskiej drużyny wynosi 8 192 kibiców i jest drugą najwyższą w całej lidze, a kibice należą do najlepszych nie tylko w Szwecji, ale w całej Europie.

Na razie jeszcze bojkotu nie ma, a hala Hovet wypełniła się dziś podczas meczu z Linköpings HC niemal do ostatniego miejsca. Drużyna jednak po raz kolejny zawiodła. Gospodarze przez 60 minut nie potrafili zdobyć nawet jednego gola, więc nie mogli wygrać spotkania. Długo mogli jednak liczyć chociaż na remis w regulaminowym czasie gry, bo stojący w ich bramce Mikael Tellqvist również bronił wszystkie strzały rywali. Aż do 56. minuty, gdy i on nie dał rady najlepszemu strzelcowi SHL Brocowi Little'owi. Amerykanin w zamieszaniu podbramkowym po strzale z dystansu Jonasa Junlanda pokonał doświadczonego bramkarza miejscowych i dał prowadzenie LHC strzelając swojego 18. gola w lidze w tym sezonie.

W końcówce podopieczni Hansa Särkijärviego próbowali doprowadzić do remisu, ale próby te były raczej rozpaczliwe, bo gdy w 59. minucie ich środkowy Joakim Eriksson usiadł na ławce kar, stało się jasne, że nawet wycofując bramkarza będą mogli grać najwyżej w równych składach w polu. Trener Särkijärvi zdecydował się na ten ruch, ale przyjezdni wykorzystali to za sprawą Jonasa Junlanda, który tak szczęśliwie wystrzelił krążek ze swojej tercji obronnej, że skierował go do pustej bramki Djurgården i ustalił wynik na 2:0. Stojący w bramce LHC David Rautio broniąc 22 strzały już po raz piąty w tym sezonie zachował "czyste konto". To najlepszy dorobek w tej kategorii wśród wszystkich bramkarzy SHL.

Drużyna Rautio dzięki zwycięstwu wróciła na trzecie miejsce w tabeli. - To był mecz dwóch dobrych drużyn, z których każda chciała jako pierwsza strzelić gola. Udało się to nam, ale zajęło to bardzo dużo czasu - mówił bramkarz gości po spotkaniu. - Cieszę się, że dobrze wszedłem w ten mecz, bo na początku miałem sporo pracy, ale broniłem każdy strzał. Tymczasem drużyna Djurgården przegrała już trzeci mecz z rzędu i zajmuje w tabeli 9. pozycję. Dziś w jej składzie szczególną uwagę kibiców zwracał rozgrywający swój pierwszy mecz po powrocie do klubu Nilson.

Doświadczony skrzydłowy spędził na lodzie ponad 17 minut, a po meczu chwalił kibiców, którzy przyjęli go dość chłodno. - Atmosfera na trybunach była świetna - mówił Nilson. - Szkoda tylko, że przegraliśmy, bo oczywiście liczyłem na zwycięstwo. Mnie samego też stać na więcej, ale muszę teraz dłużej regularnie potrenować.

Djurgården Sztokholm - Linköpings HC 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
0:1 Little - Vrána - Junland 55:45
0:2 Junland - Almtorp 59:22 (w przewadze, pusta bramka)
Strzały: 22-34.
Minuty kar: 6-10.
Widzów: 7 753.

Na innych taflach:

Do niespodzianki doszło w Örebro, gdzie tamtejsza drużyna ÖHK uległa przedostatniemu w tabeli Leksands IF 1:2. O wygranej przyjezdnych przesądził w 55. minucie Mattias Ritola, a wcześniej trafił także Tomi Sallinen, ale prawdziwym bohaterem wieczoru był bramkarz drużyny z Leksand Oscar Alsenfelt, który obronił aż 42 z 43 strzałów rywali. Jego drużynie do odniesienia zwycięstwa wystarczyło oddanie zaledwie 12 strzałów. Dwa z nich wpuścił na co dzień rezerwowy bramkarz gospodarzy Johannes Jönsson, który zastępował między słupkami odpoczywającego Júliusa Hudáčka. Ich zespół zakończył serię trzech zwycięstw i spadł na czwarte miejsce w tabeli.

Przegrał dziś także półfinalista Hokejowej Ligi Mistrzów Luleå HF. Przedwczoraj podopieczni Joakima Fagervalla zanotowali w Lidze Mistrzów cenny wyjazdowy remis 2:2 z Skellefteå AIK stawiający ich w niezłej sytuacji przed rewanżem, ale w lidze nadal idzie im jak po grudzie. Dziś ulegli 0:2 Brynäs Gävle. Gole zdobyli Christian Djoos i Anton Rödin, który w końcówce trafił do pustej już bramki rywali. "Czyste konto" w ekipie Brynäs zachował Bernhard Starkbaum, który obronił 36 strzałów. Austriak jest jedynym bramkarzem w szwedzkiej ekstraklasie, który spędził dotąd na lodzie ponad 2 tysiące minut (2 017) i wykonał ponad 1 000 obron (1 031).