Wyświetleń: 2857

Liiga: Spina dał zwycięstwo

2014-09-17 19:57:18

Chwila nieuwagi podczas gry w przewadze liczebnej tuż przed końcem drugiej tercji zaważyła na porażce faworyzowanego zespołu Tappary Tampere z SaiPą Lappeenranta w środowym meczu fińskiej ekstraklasy.

Tappara, która w ubiegłym sezonie zdobyła wicemistrzostwo kraju dziś podejmowała zespół SaiPy w meczu, który zaczął się dla niej katastrofalnie. Część kibiców nie zdążyła jeszcze zająć swoich miejsc na trybunach w hali w Tampere, gdy miejscowi przegrywali już 0:2. W 19. sekundzie wynik spotkania otworzył celnym strzałem Jesse Mankinen, a 29 sekund później przewagę do dwóch bramek podwyższył mający włoskie korzenie Amerykanin Dave Spina. To był prawdziwy szok dla miejscowych, którzy dopiero wówczas zabrali się do gry na poważnie. W pierwszej tercji jednak nie udało im się zdobyć nawet gola kontaktowego.

Zdarzyło się to dopiero w drugiej odsłonie. Gdy na ławkę kar w zespole gości powędrował Simo-Pekka Riikola, zaledwie 5 sekund potrzebowała Tappara na zmniejszenie strat. Na listę strzelców wpisał się Jan-Mikael Järvinen. Nic z przewagi SaiPy nie pozostało, gdy w 33. minucie Antti Erkinjuntti zaskoczył stojącego w bramce gości Jussiego Markkanena. Zrobiło się 2:2, a gdy w 39. minucie karę mniejszą otrzymał gracz SaiPy David MacIntyre, wydawało się, że to dobry moment dla miejscowych by zdobyć gola do szatni i na dobre przejąć inicjatywę w meczu.

Podopieczni Jussiego Tapoli popełnili jednak błąd w rozegraniu krążka w przewadze i sprezentowali szansę na zdobycie bramki Spinie. Amerykanin został w sytuacji "sam na sam" powstrzymany faulem przez Teemu Aalto i sędziowie nie mieli wyboru - musieli podyktować rzut karny. Spina swojej okazji nie zmarnował i pokonał Juhę Metsolę, wyprowadzając gości na prowadzenie 3:2. Tapparze do utrzymania remisu po dwóch tercjach zabrakło zaledwie 9 sekund.

Gospodarze mogli tego żałować szczególnie w związku z faktem, że strat spowodowanych przez ten błąd nie udało im się już odrobić. W ostatniej części spotkania tylko 8 razy strzelali na bramkę Markkanena i żadne z tych uderzeń nie przyniosło skutku. Ostatnią szansę na doprowadzenie do remisu mieli w 59. minucie, kiedy to karę za uderzanie otrzymał skrzydłowy czwartej formacji gości, Ilmari Pitkänen. Metsola zjechał wówczas z bramki, dając swojej drużynie okazję do gry 6 na 4 w polu, ale na nic się to zdało. Tappara przegrała przed własną publicznością i spadła na dziewiąte miejsce w tabeli Liigi. SaiPa z ósmej pozycji awansowała na piątą.

Tappara Tampere - SaiPa Lappeenranta 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
0:1 Mankinen - Koho - Tavi 00:19
0:2 Spina - McIntyre - Riikola 00:48
1:2 Järvinen - Aalto - Peltola 23:51 (w przewadze)
2:2 Erkinjuntti - Palola - Mäkinen 32:36
2:3 Spina 39:51 (w osłabieniu, rzut karny)
Strzały: 26-17.
Minuty kar: 2-14.
Widzów: 4 092.

W drugim dzisiejszym meczu okazało się, że nadal w dołku tkwią Kärpät Oulu. Mistrz Finlandii przegrał trzeci mecz w ciągu czterech dni, tym razem z ekipą HPK Hämeenlinna, która do dziś przegrała wszystkie 3 spotkania w obecnych rozgrywkach i okupowała ostatnie miejsce w tabeli. HPK do pewnego zwycięstwa 6:2 poprowadził Kanadyjczyk Zach Hamill, który popisał się hat trickiem i zanotował asystę. Gracz wybrany z bardzo wysokim, ósmym numerem w drafcie NHL 2007 przez Boston Bruins, który kariery za Oceanem nie zrobił, po 4 spotkaniach jest najlepszym strzelcem (6 goli) i najlepiej punktującym graczem (2 asysty) fińskiej Liigi. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje jego partner z drugiego ataku HPK Joonas Vihko, który dziś strzelił gola i dwukrotnie asystował. Bramki zdobywali także: Joni Tuulola i Tuomas Vänttinen.

HPK Hämeenlinna - Kärpät Oulu 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
Vihko (9.), Hamill (28.), (35.), (46.), Vänttinen (36.), Tuulola (46.) - Puljujärvi (10.), Davis (31.)