Wyświetleń: 2964

Liiga: Kubalík na wagę zwycięstwa KalPy

2014-09-13 18:36:54

Nie zapisze sobie tego do statystyk, ale Czech Tomáš Kubalík ma swojego pierwszego gola w fińskiej ekstraklasie. Gola, który od razu dał KalPie Kuopio zwycięstwo nad aktualnym wicemistrzem Finlandii.

Kubalík w ostatnim sezonie reprezentował barwy Lva Praga, z którym dotarł aż do finału KHL. Lev jednak po wyjątkowo udanym sezonie przestał istnieć, więc Kubalík podobnie jak inni gracze praskiej ekipy musiał szukać nowego pracodawcy. Znalazł go w Kuopio, gdzie został zawodnikiem tamtejszej KalPy. Dziś były gracz Columbus Blue Jackets został bohaterem wyjazdowego spotkania z Tapparą Tampere. To właśnie celny strzał Kubalíka w decydującej serii rzutów karnych dał podopiecznym Pekki Virty wygraną na lodowisku aktualnych wicemistrzów Finlandii.

24-letni skrzydłowy nie będzie miał gola z decydującego karnego zaliczonego do statystyk, ale to dzięki niemu KalPa zabrała do Kuopio 2 punkty. Jego rzut karny dał gościom zwycięstwo 2:1, bowiem wcześniej przez 65 minut gry obie drużyny zdobyły tylko po jednym golu. Najpierw prowadzenie dał Tapparze Jukka Palola, który w 28. minucie, na 5 sekund przed końcem kary Jyriego Junnili popisał się celnym strzałem podczas gry w przewadze. Wyrównał w 38. minucie Jukka Voutilainen.

Tomáš Kubalík w końcówce trzeciej tercji pewnie nie przypuszczał, że jeszcze tego popołudnia zostanie bohaterem swojej drużyny. W 59. minucie atakując stojącego w bramce Tappary Juhę Metsolę wywołał na lodzie przepychankę, po której został odesłany na ławkę kar na 4 minuty. Czech starł się wówczas z broniącym swojego bramkarza Markusem Kankaanperä, ale sam Metsola nie zamierzał liczyć na swoich partnerów i również rzucił się do bójki.

Bramkarz gospodarzy także otrzymał karę za nadmierną ostrość w grze, którą odsiedział za niego grający jak na razie w Tapparze "ogony" na skrzydle czwartego ataku Teddy Da Costa. Były gracz Zagłębia Sosnowiec i GKS-u Tychy spędził dziś na lodzie nieco ponad 8 minut. Jego średnia długość gry w trzech pierwszych meczach sezonu to 7 minut i 28 sekund.

Tappara Tampere - KalPa Kuopio 1:2 (0:0, 1:1, 0:0, 0:0, 0:1)
1:0 Palola - Jormakka - Aalto 27:52 (w przewadze)

Na innych taflach:

Świetny początek sezonu ma w barwach Ässät Pori bramkarz Rasmus Rinne. Dziś obronił 26 strzałów graczy JYP Jyväskylä i zachował "czyste konto", a po dwóch kolejkach broni ze skutecznością 96,6 %. Jego zespół wygrał 3:0 po golach Jarno Kärkiego, Austina Smitha z rzutu karnego i Samiego Lähteenmäkiego. Sezon dopiero się zaczął, ale w Pori mogą być zadowoleni z faktu, że zespół, który wiosną skończył rozgrywki 2013-14 Liigi na 12. miejscu, na razie jest w tabeli trzeci po dwóch zwycięstwach w dwóch pierwszych kolejkach.

Bramkarskie popisy obejrzeli także kibice w Espoo, gdzie tamtejsi Blues zmierzyli się z Pelicans Lahti. Jani Nieminen z drużyny gospodarzy okazał się w bramce minimalnie skuteczniejszy od swojego vis-à-vis Jere Myllyniemiego i broniąc 32 strzały zanotował mecz z "czystym kontem". Myllyniemi z kolei dał się zaskoczyć w 15. minucie Kaiowi Kantoli i właśnie to przesądziło o zwycięstwie gospodarzy 1:0. Pozostałych 25 uderzeń Blues bramkarz "Pelikanów" obronił.

Ässät Pori - JYP Jyväskylä 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Kärki (10.), Smith (27.), Lähteenmäki (60.)

Espoo Blues - Pelicans Lahti 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)