Wyświetleń: 3353

Udany rewanż Holendrów przed Mistrzostwami Świata

2014-04-13 20:36:21

Reprezentacja Holandii zrewanżowała się dziś w Coventry Wielkiej Brytanii za sobotnią porażkę w meczu towarzyskim. Dla obu drużyn był to ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Świata dywizji I grupy B w Wilnie, na których będą najpoważniejszymi rywalami Polski do awansu na zaplecze światowej elity.

Holendrzy w sobotę w Sheffield nie mieli wiele do powiedzenia i przegrali z Wielką Brytanią 0:3. Dziś poszło im jednak znacznie lepiej, choć przez większą część  spotkania to gospodarze prowadzili. Holendrzy objęli prowadzenie tylko w pierwszej odsłonie po golu Maartena Brekelmansa, ale później bramki Matta Daviesa, Phila Hilla i Ashleya Taita dały Brytyjczykom prowadzenie 3:1. Mitch Bruijsten odpowiedział na nie w 30. minucie, a w trzeciej tercji do remisu doprowadził Joey Oosterveld. Drużyna "Lwów" jeszcze raz objęła prowadzenie w 53. minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Matt Towe.

Ivy van den Heuvel trafił jednak w 57. minucie, dając drużynie "Oranje" kolejny remis. Napastnik Tilburg Trappers okazał się bohaterem wieczoru, bo po 60 minutach było 4:4 i o wyniku musiała decydować dogrywka, a w niej jeszcze raz skutecznością popisał się van den Heuvel. Na 43 sekundy przed końcem pokonał on stojącego od trzeciej tercji w brytyjskiej bramce Mike'a Willa i dał Holandii zwycięstwo.

Wbrew przewidywaniom prowadzący Wielką Brytanię Doug Christiansen w żadnym z dwóch spotkań towarzyskich z Holandią nie skorzystał z pierwszego bramkarza reprezentacji, Stephena Murphy'ego. Szkot jest pewien udziału w Mistrzostwach Świata w Wilnie i amerykański szkoleniowiec najprawdopodobniej wykorzystał mecze z "Pomarańczowymi" by ocenić, który z pozostałych bramkarzy zasługuje na miano drugiego na MŚ. Ben Bowns bronił wczoraj cały mecz, a dziś przez dwie pierwsze tercje, zanim zmienił go Will.

Dla obu drużyn mecze w Coventry i Sheffield były ostatnimi sprawdzianami dyspozycji przed ruszającymi w przyszłą niedzielę Mistrzostwami Świata dywizji I grupy B w Wilnie. Teraz nadszedł czas na ostatnie decyzje personalne, bo do MŚ w dywizji I można zgłosić 22 zawodników.

Gdyby sugerować się tylko rankingiem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie to Brytyjczycy i Holendrzy powinni być na Mistrzostwach Świata w Wilnie głównymi kandydatami do awansu na zaplecze elity, bowiem obie reprezentacje w rankingu wyprzedzają Polskę. Wielka Brytania jest w nim 20., a Holandia 24., podczas gdy Polacy zajmują 25. miejsce. Z Holendrami "Biało-czerwoni" nie przegrali jednak od Mistrzostw Świata grupy B w Katowicach w 1997 roku. Nieco gorzej wygląda bilans spotkań z głównymi faworytami turnieju w Wilnie, Brytyjczykami. Z ostatnich 15 spotkań z Wielką Brytanią Polska wygrała tylko 6.

Mistrzostwa Świata dywizji I grupy B w Wilnie odbędą się w dniach 20-26 kwietnia. Oprócz Holandii i Wielkiej Brytanii rywalami Polaków będą w nich reprezentacje Chorwacji, Litwy i Rumunii.

Wielka Brytania - Holandia 4:5 (2:1, 1:1, 1:2, 0:1)
Davies, Hill, Tait, Towe - van den Heuvel (2), Brekelmans, M. Bruijsten, Oosterveld