Wyświetleń: 3375

SHL: Färjestad zagra o złoto

2014-04-11 22:16:08

W odpowiednim momencie zespół Färjestad Karlstad przerwał tradycję wygrywania meczów jego półfinału z Växjö Lakers przez gości. Po niezwykle emocjonującym spotkaniu FBK wygrał u siebie mecz numer 6 i we wtorek zacznie finałową walkę o strącenie z tronu szwedzkiego hokeja Skellefteå AIK.

Pięć pierwszych spotkań tej pary półfinałowej wygrywali goście i dziś bardzo długo zanosiło się na to, że znów tak będzie. Ekipa Lakers prowadziła w Karlstad najpierw 1:0 po golu Roberta Roséna, a później 2:1, gdy trafił Johan Markusson. Taki wynik utrzymywał się aż do ostatniej minuty trzeciej odsłony. Gdy fani "Jeziorowców" już przymierzali swoje pomarańczowe koszulki, które mieli tradycyjnie założyć na niedzielny mecz numer 7 w Vida Arena w Växjö, Czech Milan Gulaš doprowadził do remisu. Do końca trzeciej tercji pozostawało wtedy 49 sekund.

O zwycięstwie musiała zdecydować dogrywka, w której sprawy w swoje ręce wziął doświadczony partner Gulaša z trzeciego ataku, Rickard Wallin, który wcześniej zdobył już bramkę dla gospodarzy. W 70. minucie spotkania były gracz Toronto Maple Leafs strzałem z backhandu pokonał stojącego w bramce gości Teemu Lassilę i dał Färjestad wygraną 3:2 w szóstym meczu oraz awans do finału. - Wiedzieliśmy, że musimy dziś wygrać i kiedy strzeliliśmy gola wyrównującego w końcówce trzeciej tercji, to czuliśmy się naprawdę mocni - mówił Wallin chwilę po zejściu z lodu.

Jego zespół czeka teraz finał z Skellefteå AIK, w którym zdecydowanie nie będzie faworytem. Rywale zupełnie zdominowali play-offy SHL przed rokiem, w cuglach wygrali tegoroczny sezon zasadniczy i po dwóch rundach rozgrywek postsezonowych mają bilans 8-2. - Co prawda dziś jest przyjemny wieczór, ale wiemy, że zawodnicy Skellefteå siedzą teraz w domach i ładują akumulatory, więc my również musimy zacząć robić to samo - mówi Wallin. Nadzieją dla FBK może być fakt, że w tych play-offach wygrał wszystkie mecze wyjazdowe, a w finale to SAIK zagra z przewagą własnej tafli.

Z kolei dla Växjö Lakers sezon już się zakończył. Podopieczni Sama Hallama mogą być z siebie zadowoleni, bowiem w pierwszym w historii klubu występie w fazie play-off dotarli do półfinału i wywołali prawdziwą hokejową gorączkę w swoim mieście. Hallam nie odczuwał jednak dziś żadnej radości. Wręcz przeciwnie - był bardzo rozczarowany okolicznościami, w jakich jego drużynie przyszło pożegnać się z walką o Puchar Le Mata. - Czuję cholerną pustkę, prawie jakbym miał mdłości. Byliśmy 50 sekund od meczu numer 7 w Växjö, graliśmy szósty mecz w półfinale i rozstrzygała dogrywka - mówi Hallam. - Mamy za sobą świetny sezon zasadniczy i fantastyczny ćwierćfinał, ale w żaden sposób nie mogę dziś być zadowolony.

Finał rozgrywek szwedzkiej ekstraklasy rozpocznie się we wtorek w Skellefteå. - Wszyscy teraz typują wynik 4-0 dla Skellefteå, ale podejmiemy walkę - mówi prowadzący FBK Leif Carlsson. - Zespół wychodzi jak na wojnę i wiem, że morale w drużynie jest odpowiednie.

Färjestad Karlstad - Växjö Lakers 3:2 (0:0, 0:1, 2:1, 1:0)

0:1 Rosén - Murphy 29:02
1:1 Wallin - Nygård - Gulaš 41:35
1:2 Markusson - Åslin - Josefsson 45:47
2:2 Gulaš - Connolly - Bell3 59:11
3:2 Wallin - Nygård - Lajunen 69:04
Strzały: 36-40.
Minuty kar: 6-14.