Wyświetleń: 3575

SHL: Lakers wyrównali na wyjeździe, powrót Djurgården

2014-04-07 22:17:36

Ponad 74 minuty czystej gry potrzebował zespół Växjö Lakers, by doprowadzić do remisu w półfinale SHL z Färjestad Karlstad. Choć za nami już cztery mecze, to nadal żaden z zespołów nie odniósł w tej serii zwycięstwa u siebie.

Dziś w Karlstad drużyna Lakers prowadziła od 22. minuty po golu zdobytym w osłabieniu przez Czecha Jana Hlaváča, ale w trzeciej odsłonie Linus Fröberg doprowadził do remisu trafiając w ostatniej sekundzie gry w przewadze po karze dla Eddie'ego Larssona. Goście mogli żałować, że nie udało im się rozstrzygnąć meczu w regulaminowym czasie gry, a mieli ku temu okazje. Między innymi nedługo przed wyrównującym golem Rhett Rhakshani trafił w słupek bramki miejscowego zespołu. Więcej bramek jednak w trakcie 60 minut gry nie było i przy stanie 1:1 o wyniku decydowała dogrywka.

W Szwecji gra się ją bez karnych, do skutku - aż któryś zespół zdobędzie pierwszego gola. A tego strzeliła ekipa z Växjö. W 15. minucie dodatkowego czasu gry krążek odbił się dość dziwnie od plexiglasowej osłony za bramką Färjestad, a najszybciej zorientował się w tej sytuacji lewoskrzydłowy drugiej formacji "Jeziorowców", Alexander Johansson, który pokonał Fredrika Pettersson-Wentzela i dał swojej drużynie zwycięstwo 2:1 w meczu oraz remis 2:2 w całej serii. Nadal więc żadnej z ekip w tym półfinale nie udało się odnieść zwycięstwa przed własną publicznością.

W kolejnych meczach emocje będą jeszcze większe, bowiem po rozstrzygnięciu dzisiejszego spotkania nie po raz pierwszy w tej rywalizacji doszło do przepychanek między graczami obu drużyn. W gorącą dyskusję wdali się także trenerzy - Sam Hallam prowadzący Lakers i Leif Carlsson, szkoleniowiec Färjestad. - Zastanawiałem się, dlaczego jeden z ich zawodników po decydującym golu atakował naszego bramkarza i o tym rozmawialiśmy - tłumaczy Hallam. - Leif powiedział mi, że Teemu Lassila (bramkarz Lakers - red.) szydził z Färjestad.

- Lassila podjechał do nas i nas prowokował, więc musiał się spodziewać, że dostanie "klapsa" - mówi Carlsson. - Jeśli chodzi o mecz, to niewiele możemy sobie zarzucić. Decydowały drobne szczegóły takie, jak ten niefortunny rykoszet od bandy przy decydującym golu. Piąty mecz odbędzie się w środę w Växjö. Lakers już mogą się bać, bo zgodnie z regułą cudzej tafli teraz kolej na zwycięstwo ich rywali. Zwłaszcza że drużyna FBK wygrała w tych play-offach wszystkie 5 meczów wyjazdowych.

Do szwedzkiej ekstraklasy wrócił dziś zespół Djurgårdens IF Sztokholm. Tym samym DIF przestanie być drugoligowcem z najwyższą średnią frekwencją na meczach w Europie. Awans ulubionego klubu premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta, który dopingował zespół w decydującym meczu z VIK Västerås jest dla fanów tym cenniejszy, że wywalczony kosztem lokalnego rywala AIK, który żegna się z najwyższą klasą rozgrywkową. Rozgrywki barażowe wygrała ekipa Örebro SK, która obroniła swoje miejsce w SHL.

Färjestad Karlstad - Växjö Lakers 1:2 (0:0, 0:1, 1:0, 0:1)
0:1 Hlaváč 21:56 4/5
1:1 Fröberg - Bastiansen 52:46 5/4
1:2 Johansson - Markusson 74:27
Strzały: 27-32.
Minuty kar: 8-22.
Widzów: 7 326.
Stan rywalizacji: 2-2. Piąty mecz w środę w Växjö.