Wyświetleń: 5641

Złamany kij i niezwykła porażka Frölundy (+VIDEO)

2011-12-08 23:17:40

Jak bardzo może zdenerwować hokeistę zła z jego punktu widzenia decyzja sędziów? Per-Johan Axelsson wściekł się tak, że poświęcił swój kij, który złamał na bandzie. Nie zmieniło to jednak faktu, że jego zespół przegrał mecz, w którym do zwycięstwa brakowało mu siedmiu sekund.

Mecz kolejki:

Dramat Frölundy Göteborg wydarzył się w ostatniej minucie meczu z HV 71 Jönköping, najciekawszego spotkania 29. kolejki Elitserien. "Indianie" prowadzili wówczas 3:2, a jeden z graczy rywala, Mikko Luoma wystrzelił krążek z okolic linii środkowej. Sędziowie uznali jednak, że Fin był już za linią i nie odgwizdali uwolnienia.  Po akcji w tercji obronnej gospodarzy i ogromnym zamieszaniu przed bramką Jason Krog strzelił dla HV 71 gola wyrównującego. Do końca trzeciej tercji pozostawało wówczas 6 sekund. Nic dziwnego, że gracze z Göteborg byli wściekli. Najaktywniej protestował ich alternatywny kapitan, Per-Johan Axelsson.

Nic nie mógł jednak wskórać, więc postanowił wyładować swoją złość. Zjeżdżając do boksu z całej siły uderzył kijem o bandę, czego jego sprzęt nie mógł wytrzymać. Co gorsza, mecz zakończył się rzutami karnymi, w których jako jedyny znów trafił Krog i goście wywieźli z Göteborg dwa punkty. Frölunda przegrała, choć jeszcze w 57. minucie prowadziła 3:1. Choć zachowanie Axelssona nie pozostawiało wątpliwości, co myśli o sędziach, to po meczu popularny "Pebben" nie chciał się do tego odnosić. - Nigdy nie komentuję sędziowskich decyzji - powiedział.

Wyręczył go były trener reprezentacji Szwecji, a obecnie najbardziej znany szwedzki ekspert telewizyjny, Leif Boork. - Nie dziwię się, że Axelsson był wściekły. Frölunda powinna zdobyć trzy punkty, gdyby nie ta decyzja - mówił w telewizji Canal Plus. - Luoma był jakieś półtora metra przed linią czerwoną, gdy wystrzelił krążek. Wygrali jednak goście z Jönköping, dzięki czemu po kilku dniach przerwy wrócili na pierwsze miejsce w Elitserien. Mikko Luoma, który był w centrum wydarzeń w decydującym momencie, wcześniej zdobył także gola w przewadze, a na listę strzelców wpisał się również w zwycięskim zespole Andreas Falk.

Frölunda, której porażka zasmuciła zdecydowaną większość spośród prawie 12 tys. widzów obecnych w hali Scandinavium spadła w tabeli na szóste miejsce, choć jeszcze niedawno "Indianerna" bili się o pozycję zajmowaną dziś przez HV 71. Ci ostatni przed przerwą reprezentacyjno-świąteczną zagrają jeszcze tylko w sobotę pod gołym niebem mecz 38. kolejki z Linköpings HC. Frölunda ma znacznie bardziej napięty kalendarz. W sobotę zagra w Gävle z Brynäs, dzień później u siebie z Luleå HF, a w przyszły weekend weźmie udział w turnieju finałowym European Trophy w Salzburgu i Wiedniu.

Frölunda Göteborg - HV 71 Jönköping 3:4 (0:0, 3:1, 0:2, 0:0, 0:1)

Na innych taflach:

W środę Djurgårdens Sztokholm pokonali 5:2 Brynäs Gävle. Gospodarze dokonali rzadko spotykanej sztuki strzelając dwa gole w trakcie jednego osłabienia (John Norman i Jonas Almtorp). Co ciekawe zrobili to przeciwko najlepiej grającej w przewagach drużynie ligi. Już w 11. minucie stołeczny zespół prowadził 4:0, a oprócz Normana i Almtorpa gole dla niego zdobywali Mattias Carlsson, Marcus Nilson oraz Josef Boumedienne. Najwięcej po meczu mówi się jednak o fenomenalnej paradzie bramkarza D.I.F., Gustafa Wesslaua z 34. minuty po strzale Jakoba Silfverberga, którą szwedzkie media okrzyknęły interwencją sezonu (video poniżej).

Djurgårdens Sztokholm - Brynäs Gävle 5:2 (4:1, 0:0, 1:1)

Obrona Gustafa Wesslaua

Kolla%20in%20Wesslaus%20fantomr%C3%A4ddning%20-%20s%C3%A4songens%20snyggaste?

Mistrz Szwecji, Färjestads Karlstad pokonał 6:3 AIK Sztokholm. Gola i dwie asysty dla zwycięzców uzyskał środkowy ich pierwszego ataku, Mattias Sjögren, a pozostałe bramki strzelali Martin Ševc, Robin Sterner, dla którego było to pierwsze trafienie w tym sezonie, Marcus Paulsson, Kristofer Berglund oraz Mikael Johansson. Drużyna Niklasa Czarneckiego wygrała 5 z ostatnich 7 meczów i awansowała już na piątą pozycję w tabeli Elitserien, a do lidera traci tylko 3 punkty.

Färjestads Karlstad - AIK Sztokholm 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
0:1 Salmonsson - Gynge - Steen 12:20
1:1 Ševc - Bastiansen - Sjögren 19:10 PP
2:1 Sterner - Paulsson - Wallin 23:08
3:1 Paulsson - Lundh - Brodin 30:26
3:2 Bång - Sandberg - Viklund 33:16
4:2 Berglund - Sjögren - Hyvönen 44:03
5:2 Sjögren - Bastiansen - Paulsson 48:36 PP