3
7

Oberliga: Zabolotny trzecim bramkarzem po rundzie zasadniczej. Dobre występy Ziolkowskiego i Więckiego (WIDEO)

W grupie południowej trzeciego poziomu rozgrywkowego zakończyła się runda zasadnicza. David Zabolotny z EV Lindau Islanders zajął 3. miejsce w rankingu najlepszych bramkarzy. Udaną końcówkę tej części rozgrywek miał jakub Więcki z Memmingen Indians. Reprezentant Polski Thomas Ziolkowski w ostatnim czasie punktuje niemal w każdym spotkaniu „Czerwonoskórych” z Hanoweru.

Grupa północna

Ziolkowski 28 grudnia w Lipsku zapisał na swoim koncie 3 asysty w pojedynku z EXA Icefighters. Hannover Indians wygrali to spotkanie po bardzo zaciętym boju 5:4. Polakowi do tytułu najskuteczniejszego gracza meczu zabrakło jednego punktu. Cztery „oczka” uzbierał 25-letni Kanadyjczyk Brent Norris, który jedynego gola w tym spotkaniu strzelił w przewadze z podania naszego zawodnika już w 5. minucie. Dzięki tej bramce „Indianie” odrobili straty to gospodarzy i było 1:1.

Ziolkowski podawał również przy trafieniu, po którym jego zespół po raz pierwszy objął prowadzenie. W 11. minucie podopieczni Lena Soccio wygrywali 2:1. Później niestety dali sobie wbić dwa gole, ale reprezentant Polski zadbał, by ponownie poderwać zespół do walki. Wykorzystując okres gry w przewadze w końcowych minutach drugiej tercji, goście doprowadzili do remisu 3:3, a na koncie Ziolkowskiego pojawiła się trzecia asysta.

Urodzony w Kolonii defensor bardzo obiecująco zaczął bieżący rok. 2 stycznia w wyjazdowym spotkaniu z Rostock Piranhas zaliczył kluczowe podanie przy golu wygrywającym na 2:0 w 36. minucie. Po tym trafieniu gospodarze z byłej NRD odpowiedzieli tylko bramką honorową i kolejne punkty trafiły do „Czerwonoskórych”.

W piątek pojechali do Duisburga na mecz z tamtejszym Füchse. Wyjazd okazał się jednak nieudany. „Lisy” pokonały zespół Ziolkowskiego 4:1, ale Polak starał się jak mógł, o czym świadczy gol z 6. minuty spotkania. Po tej bramce ekipa z Hanoweru objęła prowadzenie, choć jak się później okazało, były to miłe złego początki.

Ten serial gier wyjazdowych przedzielony został spotkaniem u siebie z Crocodiles Hamburg. Był to mecz zamykający występy obu ekip w 2018. Pożegnanie ze starym rokiem zdecydowanie lepiej przebiegło dla Jacka Płachty, prowadzącego drużynę z portowego miasta. Jego „Krokodyle” wygrały 6:2. Ziolkowski w tym pojedynku zanotował wynik -3 w rankingu +/-.

Targany problemami finansowymi zespół byłego selekcjonera naszej kadry narodowej i jej reprezentanta przyjechał do Hanoweru, mając za sobą ciężki, aczkolwiek zwycięski mecz z TecArt BlackDragons. „Zielone stwory” wygrały go 5:4 po dogrywce. Do trzech wygranych przedłużył Płachta serię prowadzonej przez siebie ekipy, po tym jak 2 stycznia na własnym lodowisku rozprawili się z ESC Wohnbau Moskitos Essen 6:4. Teraz pora by polski szkoleniowiec znalazł sposób, jak powrócić na zwycięską ścieżkę, z której ściągnęli jego ekipę Hannover Scorpions, wygrywając przedwczoraj u siebie 7:3.

Praca wykonywana przez Płachtę przynosi efekty. Jego drużyna wygrała w tym sezonie 18 spotkań, strzelając 126 bramek. Jako pokonani zjeżdżali z lodu 13 razy. Stracili 112 goli. Te wyniki dają im obecnie 6. miejsce w tabeli na 13 rywalizujących ekip, co jak na zespół znajdujący się w trudnej sytuacji organizacyjno-finansowej jest wynikiem bardzo dobrym.

Ostatni mecz hanowerskich "Indian" miał miejsce w niedzielę. We własnej hali wygrali 5:2 z Saale Bulls Halle, a Ziolkowski znów zapisał się w protokole. Zaliczył kluczowe podanie przy bramce ustalającej końcowy rezultat, która padła, gdy golkiper gości przebywał już w boksie dla rezerwowych.

Ekipa Hannover Indians zajmuje 3. pozycję. Ziolkowski i jego koledzy tracą aż 10 punktów do wiceliderów, którymi są „Skorpiony”, czyli derbowi rywale z tego samego miasta. Polak wystąpił w 21 meczach. Strzelił jak na razie 2 bramki i zaliczył 10 asyst, z czego połowę w ostatnim okresie.

Grupa południowa

W grupie południowej Oberligi zakończyła się część zasadnicza rozgrywek, w której wzięło udział 12 drużyn. Do rundy mistrzowskiej, rozpoczynającej się w piątek przystąpi 10 najlepszych ekip.

Ciężkie chwile przeżywała drużyna Davida Zabolotnego i Filipa Stopińskiego w końcówce pierwszej części sezonu. Ostatnie dwa mecze przed wigilią Bożego Narodzenia mocno odczuł bramkarz EV Lindau Islanders. Nie były to udane występy Zabolotnego, o czym świadczą wyniki: 1:5 na wyjeździe z SC Riessersee i 2:6 u siebie z EC Peiting.

W drugi dzień świąt przyszła kolejna porażka. Tym razem w „polskich derbach”, bowiem w ECDC Memmingen Indians występuje Jakub Więcki. Jego zespół na własnym lodzie pokonał „Wyspiarzy” 4:0, ale w tym spotkaniu Zabolotny był bodajże najlepszym zawodnikiem wśród przegranych. Obronił 42 strzały i pomimo braku pomocy ze strony swoich defensorów zdołał osiągnąć przyzwoity procent skuteczności wynoszący 91,3.

Okazja do rewanżu pojawiła się szybko. „Indianie” byli pierwszymi rywalami Lindau w nowym roku. Spotkanie było bardzo zacięte i zakończyło się ponownie wygraną ECDC Memmingen Indians. Tym razem 5:4 po rzutach karnych. Więcki okazał się najlepszym strzelcem swojej drużyny. Odzyskał dla niej prowadzenie w 19. minucie podczas gry w przewadze, zdobywając gola na 2:1. A w połowie drugiej tercji doprowadził do remisu, gdy jego zespół przegrywał 2:3. 29-letni prawoskrzydłowy, który w sezonie 2012/13 grał w GKS Katowice okazał się jednym z trzech najskuteczniejszych zawodników „Indian” w tym spotkaniu.

Znalezione obrazy dla zapytania jakub wiecki

Zabolotny znów przekroczył granicę czterdziestu obronionych strzałów. Dokładnie było ich 41, co nie przełożyło się na dobry procent skuteczności interwencji. Ten wyniósł nieco ponad 89%.

Zanim doszło do tego spotkania ekipa z Lindau zdążyła jeszcze rozegrać dwa mecze z ERC Bulls Sonthofen. U siebie wygrała 4:3 po dogrywce. Polski bramkarz obronił prawie 94% strzałów, a do jego dobrej postawy dostroił się również Filip Stopiński na koncie, którego pojawiła się asysta przy golu otwierającym wynik meczu. Nikt w Lindau nie przypuszczał, że końcówka będzie tak dramatyczna, bowiem gospodarze prowadzili już 3:0, ale roztrwonili całą przewagę i dopiero w dodatkowym czasie musieli wydrzeć zwycięstwo „Bykom”.

Rewanż w Sonthofen należał zdecydowanie do gospodarzy, którzy wygrali 5:2. Zabolotny był podporą swojej drużyny, broniąc 42 uderzenia rywali. Pomimo przegranej zachował dobry procent skuteczności, broniąc ponad 91% strzałów.

Ciekawostką jest, iż w Sonthofen występuje trzykrotny mistrz Polski, Czech Petr Šinágl. Pomimo 36 lat „na karku” spisuje się bardzo dobrze. Jeszcze w ubiegłym sezonie występował w barwach Cracovii, z którą dwa razy zdobywał złoty medal, a także raz Puchar Polski. Na jego koncie po 27 meczach jest 14 bramek i 12 asyst. W dwóch ostatnich spotkaniach 2018 roku przeciwko „Wyspiarzom” z Lindau zdobył 3 gole, w tym dwa, które doprowadziły do wyrównania w pierwszym ze spotkań i zapewniły „Bykom” dogrywkę.

W piątek ekipa Zabolotnego i Stopińskiego wygrała u siebie 4:1 z SC Riessersee. Polak dał się pokonać dopiero w 57. minucie. Zagrał bardzo dobry mecz, o czym świadczy fakt, iż obronił ponad 97% strzałów rywali. Kolejny raz jego dobry występ poszedł w parze z udanym pojedynkiem w wykonaniu Stopińskiego. W 34. minucie były gracz opolskiego Orlika zdobył gola na 1:0, a w rankingu +/- uzyskał wynik +1.

Tego samego dnia Więcki zaliczył asystę w meczu „Indian” z Memmingen przeciwko EC Peiting. Na własnym lodzie drużyna Polaka pokonała rywali 3:0, a nasz zawodnik punkt zdobył na 29 sekund przed końcową syreną. W klasyfikacji +/- skończył z wynikiem +1.

Ostatnia kolejka ligowa wyznaczona została na niedzielę. Obie ekipy naszych rodaków przystępowały do niej z zapewnionym awansem do rundy mistrzowskiej i być może to miało wpływ na bardzo słabe występy tych drużyn.

W Rosenheim „Indianie” z Memmingen przegrali 1:7, choć Więcki był jednym z najaktywniejszych graczy. Oddał 3 strzały, co oznacza, że co siódme uderzenie na bramkę Starbulls było jego autorstwa. Tylko Patrick Beck oddał więcej strzałów (4) w drużynie gości. Więcki jako jeden z czterech graczy „Indian” zdołał zakończyć ten mecz z zerem w klasyfikacji +/-. Reszta jego kolegów zanotowała straty w tym rankingu.

Zabolotny zdołał rozegrać tylko dwie tercje w wyjazdowym spotkaniu z EC Peiting. O ostatnim występie w pierwszej części sezonu będzie chciał jak najszybciej zapomnieć. Obronił zaledwie 75% uderzeń rywali. Wpuścił 5 goli, co oznacza, że w jego siatce lądował co trzeci strzał.

EV Lindau Islanders awansowali do rundy mistrzowskiej z ostatniego 10. miejsca. W pokonanym polu zostawili w części zasadniczej tylko ekipy ERC Bulls Sonthofen oraz EHC Waldkraiburg „Die Löwen”. Zabolotny może być zadowolony ze swoich osiągnieć indywidualnych. To trzeci bramkarz sezonu regularnego w klasyfikacji procentowej skuteczności obron. Zatrzymał 91,5% strzałów rywali, występując w 32 meczach. Stopiński zajął 7. miejsce w klubowej klasyfikacji najskuteczniejszych. W 32 meczach 4 razy pokonywał golkiperów rywali i siedmiokrotnie zaliczał asysty.

ECDC Memmingen Indians zajęli ostatnie miejsce w górnej połówce tabeli. Szóstą lokatę zapewniło im 16 wygranych i tyle samo porażek. Więcki zajął 11. pozycję wśród najlepiej punktujących „Indian. Strzelił 4 gole i popisał się pięcioma kluczowymi podaniami. Trzeba dodać, że rozegrał zaledwie 19 spotkań.